HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat
17 Kasım 2020 Salı Saat: 19:10

Hiç değilse bir tanesi yaşatılsın!

Çömlekçi Burunucu Mahallesi’ne adını veren çömleklerin pişirildiği fırınların yok olmasına üzülen mahalle sakinleri, “Bu fırınlar birer birer yok oldu. Bir tanesi kurtulabilecek durumda. Bari o yaşatılsın.” dedi.
Hiç değilse bir tanesi yaşatılsın!

Çömlekçi Burunucu Mahallesi’ne adını veren çömleklerin pişirildiği fırınların yok olmasına üzülen mahalle sakinleri, “Bu fırınlar birer birer yok oldu. Bir tanesi kurtulabilecek durumda. Bari o yaşatılsın.” diyerek ilgililere çağrıda bulundular.

Mahalle sakini Hamit Karaman, “Ben burada doğdum, büyüdüm. Çocukluğum burada geçti. Bu çömlek fırını bir tarihi eser sayılır. Bu mahalleye özgü bir sembol olarak fırının en kısa zamanda bakım ve onarımının yapılmasını istiyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Çömlekçiliğin mahalle tarihinde derin bir geçmişi ve izi olduğuna işaret eden Mahalle Muhtarı Kemal Özdemir, Ünye Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile burada hala hayatta olan çömlek fırınında çalışma yapılacak.  Bir de çömlek müzesi kurulacak” dedi.

1960’lara kadar Ünye ekonomik tarihinde çok önemli yer tutan ve Ünye dışına yapılan satışlarla ilçeye ciddi ölçüde para girişi sağlayan çömlekçilikten geriye kalan son fırın da yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Çömlekçi Mahallesi Nuri Bey Sokak üzerindeki tarihi fırınla ilgili olarak 2016 yılında Ünye’de başlatılan Kültür Yolu çalışması kapsamında restorasyon çalışması başlatılmıştı. Ancak çalışma devam etmeyince tarihi çömlek fırını da yok olma durumuyla karşı karşıya kaldı.

Çömleği bilen kalmadı, tarih oldu

Mahalle sakini Hamit Karaman, “Ben burada doğdum, büyüdüm. Çocukluğum burada geçti. Biz çocukken devamlı çömlek fırınını doldurmaya, boşaltmaya yardım ederdik. Buraya kamyonlarla odunlar kütükler gelirdi. Öyle yanardı fırın. Çömlekler piştikten sonra Ünye dışına satılır, kamyonlar yükler götürürdü. Bu fırın Adil ustadan sonra uzun bir süre dayım Hasan Çil tarafından işletildi. Ama bugün çömleği bilen kalmadı, tarih oldu.” dedi.

Hiç değilse bu fırına sahip çıkılsın, yaşatılsın

Mahallede hiç değilse bir tane de olsa çömlek fırının yaşatılmasının önemine dikkat çeken Hamit Karaman, “Nuri Bey Sokak’taki çömlek fırını artık tarihe mal olmuş, ilçemiz için tarihi bir eser, bir değerdir. Bu mahalleye  özgü bir sembol olarak fırının en kısa zamanda bakım ve onarımının yapılmasını istiyoruz. İzim kuşak Çömlekçi Mahallesinde yetişip büyüyen çömlek fırınında yardım etmemiş ve oynamamış bir çocuk yoktur. Bu tarihimize sahip çıkılsın. Belediyemizden böyle bir çalışmayı acilen bekliyoruz.” dedi.

Burada doğup büyüdüm…

Çocukluğunun bu mahallede çömlek fırınlarında geçtiğini belirten Mahalle Muhtarı Kemal Özdemir; “Bu mahallede doğdum ve büyüdüm. Buraları avucumun içi kadar iyi bilen biriyim. Buradaki bu fırında Çömlekçi Adil usta ve üç oğlu vardı. Üç oğluyla birlikte Adil usta ömrünün yüzde 75’ini burada geçirdi.” dedi.

İşadamı Şenol Yeğin’in ömrü yetmedi

Ünye’deki son çömlek fırınıyla ilgili olarak; “Çömlekçiliğin tarih olmasının üzerinden yıllar geçti. Burada bulunan çömlek fabrikası da yıprandı. Tamiratlar geçirdi, şahıstan şahısa devroldu. Rahmetli Adil amca vefat ettikten sonra onun üç oğlu vardı. Bunların en büyük oğlunun ismi Cumhur, ortancasının ismi Seyhun, en küçüğü ise Ceyhundu. 3 kardeş buraya sahip çıktılar. Daha sonra burası varislere kaldı. Varislerden İşadamı Şenol Yeğin, Adil ustanın torunuydu O buraya sahip çıktı. Fırını burada yaşatmaya çalıştı. Ama ömrü yetmedi. Sağ olsaydı burası mahallenin tarihine ve adına yakışır bir yer olacaktı.” diye konuştu.

Belediyeler işbirliği yaptı, fırın yenilenecek, müze kurulacak

Ünye belediyesi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile çömlek fırınının restore edilerek tarihe kazandırılacağını ve bir çömlek müzesi yapılacağını vurgulayan Özdemir şunları kaydetti, “Belediyeler arası  iş birliği ile beraber buraya bir çömlekçi müzesi yapılacak. Burada bizim çok anılarımız hatıralarımız var.  Şuanda hazırlıklar yapılıyor. Ünye Belediyesinde görev yapan Stratejik Geliştirme Müdürü Sibel Cerrahoğlu bu konularla yakından ilgilenip takip ediyor. Ünye Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi bu konuda iş birliği halinde hazırlıkları yürütüyor. Tabi biz de çalışmaların bir an önce başlamasını ve buradaki tarihin yaşatılmasını istiyoruz.” 

Ünye KENT Haber


Bu haber toplam 1.947 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Hiç, değilse, bir, tanesi, yaşatılsın!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler