HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
18 Kasım 2020 Çarşamba Saat: 18:27

Ünye tarihi mezar taşları için müze çalışması..

Ünye’nin tarih, kültür ve doğal varlıkları alanında çalışma yapan Ünye Tarih Kültür ve Doğal Varlıkları Araştırma Derneği, tarihi mezar taşlarının yer alacağı bir müze için çalışma planlıyor.
Ünye tarihi mezar taşları için müze çalışması..

Derneğin, Ünye Tahrir Defterleri başta olmak üzere Ünye Arşiv Belgelerinin genel listesini hazırladığını belirten Dernek Başkanı Ahmet Soylu; “Böyle değerli bir kaynak eser oluşturma çalışmalarına aracı olmayı görev kabul ettik” dedi.

Ahmet Soylu; Ünye ile ilgili olarak yazılmış eserleri ve her türlü çalışmayı toplayarak Ünye Belediyesi Yaşayan Değerler Müze Evi’nde bulunan Murat Yılmaz Kütüphanesi’nde bir araya getirmek üzere çalışma başlattıklarını söyledi.

Soylu, derneğin girişimleri ve Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı’nın değerlendirmeleri sonucu, tarihi bir Ünye evinde Osmanlı’dan günümüze devlete ve Ünye’ye hizmet edenlerle ilgili bilgilendirme ve tanıtımların yapılacağı bir çalışmaya da dikkat çekti.

 

Ünye Tarih Kültür Ve Doğal Varlıkları Araştırma Derneği Başkanı Ahmet Soylu, dernek olarak birçok alanda yürüttükleri çalışmalara aralıksız devam ettiklerini belirterek, Ünye’de köklü tarihi geçmişi olan tarihi mezar taşlarının yer alacağı bir müze için çalışma yapılmasını planladıklarını söyledi.

1.Olağan Kongresini gerçekleştiren ve yeniden Dernek Başkanlığına seçilen Ahmet Soylu Ünye Kent’e yaptığı açıklamasında şunları söyledi; “Ünye Tarih Kültür Ve Doğal Varlıkları Araştırma Derneği 05.05.2020 tarihinde kurulmuş olup Ünye ve çevresinde bulunan tarihi, kültürel ve doğal varlıkları araştırmak ve kamuoyu ile çeşitli şekillerde paylaşmak amacını gütmektedir. Dernek yönetimimiz 15.11.2020 tarihinde 1. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirmiş olup, dernek yönetim kurulu üyelerimiz,  Başkan Ahmet Soylu, Başkan Yardımcısı Ahmet Kabayel, Sekreter Ferhat Ateş, Katip üye Ali Rıza Nal, Üye Ahmet Derya Varilci .Yönetim kurulu yedek üyeleri ise, Ahmet Solgan, Erol Kocaoğlu, Ali Duman , Fahri Küçük, Cemil Epli’den oluşmaktadır.

Kuruluş hatırası olarak Mabet Ağaç diktik

Derneğimiz yaşanan Covid 19 salgını nedeniyle çalışmalarını sağlık şartlarına dikkat ederek sürdürmektedir. Bu süreçte Ünye Belediyesi Atatürk Parkı’na ‘Mabet ağacı’ adıyla bilimsel literatürde geçen ve çok uzun süre yaşayan uzak doğu kökenli bir fidanı dernek kuruluş hatırası olarak dikmiş bulunmaktayız.

Tarihi Mezar Taşları kitaplaştırılıyor

Ünye’nin maddi ve manevi kültürel varlıkları arasında önemli yeri olan Ünye Mezar Taşları ile ilgili olarak Ünye Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Tavlı Beyin bilgileri ve destekleri dahilinde nadir eserler uzmanı Ünyeli Hemşerimiz Sayın İrfan Dağdelen Bey’in hazırlamakta oldukları kaynak kitabın saha çalışmalarını derneğimiz adına yürütmekteyiz. Bu çalışmada katkılarını esirgemeyen Ünye Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Tavlı Bey’e teşekkür ederiz.

Tarihi Mezar Taşları Müzesi planlıyoruz

Ünye Mezar Taşları kitabını hazırlama çalışmasının akabinde, birçok şehirde hayat bulmaya başlayan  mezar taşları müzelerinin köklü tarihi geçmişi olan Ünye’mize de kazandırılması düşüncesi üzerinde  çalışmalar planlamaktayız.

Ünye Arşiv Belgelerinin genel listesini hazırladık

Derneğimiz, Ünye tarihi ile ilgili olarak başta Tahrir Defterleri olmak üzere Ünye Arşiv Belgelerinin genel listesini hazırlamıştır. Ünye ve çevresi ile ilgili sayfa sayıları binlerle ifade edilen resmi belgelerin dijital ortama aktarımı, Latin harflerine ve günümüz Türkçesine çevirilerinin yapılıp kaynak eser oluşturma çalışmalarına aracı olmayı görev kabul etmiştir.

Ünye ile ilgili çalışmaları kütüphanede toplayacağız

Derneğimiz, Ünye ile ilgili olarak önceki süreçlerde Ünyeli yazarlarımızın ortaya koydukları eserleri ve ulusal bazda yazılan Ünye çalışmalarını Ünye Belediyesi Yaşayan Değerler Müze Evi’nde bulunan Murat Yılmaz Kütüphanesi’nde toplama çalışmaları yapmaktadır.

Ünye’ye hizmet edenlerin adlarının tarihi bir evde yaşatılmasını destekliyoruz

Derneğimizin girişimleri ve Ünye Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Tavlı Bey’in değerlendirmeleri sonucu Osmanlı Devleti zamanından itibaren günümüze kadar devletimize ve Ünye’ye hizmet eden kişilerle ilgili  bilgilendirme ve tanıtımların yapılacağı tarihi bir Ünye evinin onarılarak Ünye’ye kazandırılması amaçlanmaktadır. Kültürel kimliği olan birçok şehirde görüp de imrendiğimiz bu çalışmaların Ünye gibi kadim tarihi olan şehirde olması elbette geciken hizmetler arasındadır. Bu vesile ile Ünye sevdalısı olarak bilinen ve yakın zamanda vefat eden Sayın Yüksel Şen, Sayın Ufuk Mistepe ve Sayın Abdükkafi Keskin beyler ve daha birçok Ünye sevdalısı kültür ve hizmet gönüllüleri merhumlara Allah rahmet diliyoruz.

 

Ünye’deki yerleşim yerlerinin kaynak taramaları ve saha çalışmaları sürüyor

Derneğimiz, Ünye’nin bütün yerleşimlerini kaynak taraması ve saha çalışmaları olarak incelemektedir. Uzun soluklu olarak yapılan bu çalışma Ünye’nin tarihi, kültürel ve doğal varlıklarına katkı yapmak açısından önemli envanter bilgileri olacak şekilde düşünülmektedir. Sayın Ünyeli hemşerilerimizin  tarihi, kültürel ve doğal değerler envanterlerimizin  zenginleşmesi ve tescillerinin yapılması için derneğimizle işbirliğine girmelerini  bekliyoruz.

Çamlık’taki çalışmalar memnuniyet vericidir

Derneğimiz, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Ünye Çamlığına yapımı sürmekte olan Kır Kahvesi ve yapılan diğer çalışmaları da  yerinde  incelemiştir. Bölge halkının büyük çoğunluğunun memnunlukla karşıladıkları ve özellikle halkın orta kesiminin de rahatça çayını yudumlayabileceği bir tesis yapmış oldukları için Sayın Hilmi Güler Beyin şahsında Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz.

Üye kayıtlarımız sürüyor

Derneğimizin mali imkanları için bizlere destek olmayı önemseyen Ünye Ziraat Odası Başkanı Sayın Osman Sarıkahraman Bey’e de teşekkür ediyoruz. Ünyeli hemşerilerimizin tarihine, kültürüne ve doğasına sahip çıkan bütün gelişmelerin yanında olduğunu biliyoruz. Ünyeli oda başkanları ve hemşerilerimizin derneğimize gösterecekleri ilgi ve alaka Ünyeli hemşerilerimizi memnun edecek gelişmeler olduğunu düşünmekteyiz. Derneğimize üye kayıtlarımız devam etmekte olup ilgili olan sayın hemşerilerimiz aramızda görmekten mutluluk duyarız.”

Dernek Başkanı Ahmet Soylu açıklamasında ayrıca, Ünye’de tarihi alanlarda yaptıkları çalışmalardan dolayı Ordu Valiliğine,Ünye Kaymakamlığına ve Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı’ya teşekkür ettiklerini ifade etti.

Ünye KENT HABER

 

Bu haber toplam 1.137 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye, tarihi, mezar, taşları, için, müze, çalışması..

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler