HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
21 Temmuz 2018 Cumartesi Saat: 20:12

Ünye’de tarihi toplantı

Türkiye’de tarihi mirasları korumak adına 2000 yılında kurulan, bugün 460 üyesi bulunan Tarihi Kentler Birliği’nin toplantısı Ünye Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşti.
Ünye’de tarihi toplantı

Tarihi Kentler Birliği’ne 2005 yılında üye olan Ünye Belediyesi, hem tarihi geçmişi, hem de yine tarihi mirasları ile üye kentler içerisinde dikkat çeken şehirler arasında yer alıyor.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Son zamanlarda ilçemizi tanımak amacıyla gerçekleştirdiğimiz 'Yeşilin Gölgesine Mavinin Ötesine' diyerek bugün tarihimizle yeniden buluşmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sadece deniz, ağaç ve havası ile ilçemizi insanların tanımasından ziyade tarihi olarak da hatırlayacağından şüphemiz yoktur." dedi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Nihat Çiftçi, Tarihi Kentler Birliği Ünye Bölge Toplantısı’nın verimli geçtiğini ifade ederek, “Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz, Ünye’ye geldiğimiz gibi gitmiyoruz.  Güzel bir iki gün geçti, hepimiz donanımımıza donanım kattık. Koruma bilincimize daha bir yüklenme oldu. Daha bir bilinçlenmiş olduk.”diyerek teşekkür etti.

Ordu Vali Yardımcısı Ekrem Ballı, Tarihi Kentler Birliği'nin önemli bir misyonu olduğunu söyleyerek, “Tarihi kentlerimizi daha çok korur, daha çok gün yüzüne çıkartır ve ülkemizin, şehirlerimizin tarihi özelliklerini turistik özellikleri ile birleştiririz." diye konuştu.

Tarihi Kentler Birliği üyesi belediyeler özellikle kentlerde tarihi mirasların yeniden gün yüzüne çıkarılması ve korunması adına çalışmalar yürütüyor.

Birliğe 2005 yılında üye olan Ünye Belediyesi hem tarihi geçmişi hem de yine tarihi mirasları ile üye kentler içerisinde dikkat çeken şehirler arasında yer alıyor.

Ünye’de 20 Temmuz 2018 Cumartesi akşamı başlayan toplantıya katılan Ordu Vali Yardımcısı Ekrem Ballı, Tarihi Kentler Birliği'nin önemli bir misyonu olduğunu söyledi.

-Tarihi Kentler Birliği önemli bir görev üstleniyor-

Ballı, yapılan çalışmalarla tarihi kentlerin daha çok korunarak gün yüzüne çıkartılması gerektiğini ifade ederek, “Tarihi Kentler Birliği çok önemli bir görevi yapan çok önemli bir kuruluş olarak görüyoruz. Belediyelerimizin tarih, tarihi kentlere sahip çıkması çok önemli. Sivil toplum kuruluşları eskiden bu işlevi yerine getirmeye çalışırlardı. Ancak aynı zamanda uygulamayı yapmakta olan belediyelerimizin de bu işi sahiplenmeleri son derece önemli, yaşamsal bir konudur. İnşallah bu güzel hizmetleriniz bundan sonra da artarak devam eder. Tarihi kentlerimizi daha çok korur, daha çok gün yüzüne çıkartır ve ülkemizin, şehirlerimizin tarihi özelliklerini turistik özellikleri ile birleştiririz." diye konuştu.

-“Zengin tarihi barındıran bir coğrafyaya sahibiz”-

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, zengin tarihi barındıran bir coğrafyaya sahip olduğumuzu vurgulayarak, "Bir uyanış ki; bizler modern toplumu geleneklerimizle barıştırdığımızda, tarihimizle birlikte modern yapımızı barışık bir şekilde inşa ettiğimizde ancak modern anlamda da örnek teşkil edebilecek eserler ortaya koyabilirdik. Kaldı ki bugün postmodernizm bu anlamda çok daha net ve bizler gözümüzü kapatamayacağımız, kulağımızı tıkayamayacağımız netlikte bu hakikati bize haykırıyor. Ama inanıyorum ki artık yediden yetmişe atanmışından seçilmişine, bu konulara duyarlı olanından olmayanına herkes biliyor ki en şatafatlı günümüzün eserlerinden daha kıymetlidir tarihi mirasımız. Biz onlarla barışık yaşadıkça, ancak daha değerli şehirleri inşa edip var kılabileceğiz." ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, turizmin yeni gözdesinin artık kum, güneş ve deniz olmadığını, farklı farklı konseptlerin arandığını söyledi.

Çamyar, Ünye olarak bizde bu pastadan pay almakla ilgili 4 yıldır çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek, "Bu çalışmaların içerisinde ÇEKÜL Vakfı ile yürüttüğümüz ve uyguladığımız eserleri bugün gün yüzüne çıkarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tabi bunu yaparken üst ölçeğimizde Tarihi Kentler Birliği’nin üyesi olmamızın ve bu noktada özellikle belediye başkanlarımızla fikir teatisinde bulunmak ve bir yol haritası çizmek şeklinde tecrübelerin paylaşıldığı bir ortamda olmaktan dolayı da son derece mutluyum. Son zamanlarda ilçemizi tanımak amacıyla gerçekleştirdiğimiz 'Yeşilin Gölgesine Mavinin Ötesine' diyerek bugün tarihimizle yeniden buluşmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sadece deniz, ağaç ve havası ile ilçemizi insanların tanımasından ziyade tarihi olarak da hatırlayacağından şüphemiz yoktur. Bugün Kültür Vakfı ile beraber yürüttüğümüz çalışmalarımızı gün yüzüne çıkartıyoruz" dedi.

"Kültür gönüllüsü 460 belediye ile aile olduk"

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Asıl Güzelbey,"2000'li yıllarda bir gurup kültür gönüllüsü tarafından kurulan bu gün ise 460 belediyenin birlikteliği ile büyük bir aile olduk. Bu işin mimarisi Metin Sözen hocamıza teşekkür ediyoruz. Bir ilçenin en büyük mimarı o şehrin tarihi dokularıdır. Bugün birçok il ve ilçe sadece kültür turizm ve tarihiyle ayakta duruyor" şekilde konuştu

"Yerel yönetimi olmayan bir yerde demokrasi olmaz"

Tarihi Kentler Birliği Onursal Başkanı ve Çevre Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı'nın Kurucusu Metin Sözen, "Tarihi Kentler Birliği Avrupa tarihi kentler birliğinin en çalışkan birliğidir. Bizler en zor koşullarda en çok kültür mirasına sahibiz. Ünye'nin sokaklarında dolaştığımda insanlarımızın değerlerini ve ilçesine sahip çıktığını gördüm. Yerel yönetimi olmayan bir yerde ne demokrasi olur, nede çocuklar o ilçede okur. Bir kentin sokaklarını dolaştığınız zaman günaydın demiyorsanız, bir esnafınızla çay içmiyorsanız hepsinden önemlisi tarihinizi konuşmuyorsanız geleceğiniz kötüdür demektir. Yerel yönetici ile tarihin gelmiş geçmiş en önemli insanları o gitsin de ben kalayım diyorsa o şehir asla kültürle bağdaşamaz." dedi.

-“Şehirleri değerli kılan tarihi miraslardır”-

Tarihi Kentler Birliği Başkanı Nihat Çiftçi, şehirleri değerli kılanın tarihi miraslar olduğunu vurguladığı konuşmasında, şunları kaydetti:

 "Türkiye’mizin her yeri güzel. Ama ilk önce farkındalık çok önemli bir kavram. Nasıl bir toprak parçası üzerindeyiz, bu şehirlerde kimler geldi, kimler geçti. Hangi kimlikler bırakıldı, bize ne miraslar olarak bırakılmış durumdadır. Bu mirası gelecek nesillere taşıyacağız. Çünkü şehirlerimizi değerli kılan aslında bu mirastır. Bunu yerel yöneticilerle el birliği içerisinde ve şuan 460 üyemizle Tarihi Kentler Birliğimiz organları, danışma kurulu ile ÇEKÜL Vakfı ile Türkiye’de bir farkındalık oluşturdu. Bu farkındalık tarihi eserlerimizin ortaya çıkmasına gün yüzüne çıkmasına, fark edilmesine, tekrar eski ruh haline dönülmesine ve buralarda yaşam sürülmeye başlanıldı. Tarihi Kentler Birliği ve ÇEKÜL Vakfımızın çalışmaları şehirlerimizi kıymetli hale getirdi. Gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında turizm anlamında yeni yerler ve tarihimizin bıraktığı pırlanta şehirlerimiz keşfedilmeye başlandı. "

Konuşmaların ardından Tarihi Kentler Birliği kuruluşunun 18. yılı dolayısıyla kesilen pasta ve yemek ikramının ardından toplantının ilk günü sona erdi.

-“Ünye’de çarşı ve mahalle ilişkisi güzel korunmuş”-

 Toplantı 21 Temmuz Cumartesi günü düzenlenen “Doğu ve Orta Karadeniz Bölgesinde Doğal Kültürel Mirasın Zenginliği ve Çeşitliliği” konulu panelle devam etti.

Panelin Oturum Başkanı Tarihi Kentler Birliği Genel Sekreteri Sezer Cihan, Tarihi Kentler Birliği’nin koruma yaklaşımında, kale, çarşı ve mahalle bütününde bir koruma yaklaşımı olduğunu, bu kapsamda Ünye’de çarşı ve mahalle ilişkisinin güzel korunduğunu söyledi.

Cihan, “Ünye’de düşünülmüş bir koruma bütünlüğü görüyorsunuz. Bunun için Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ve tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyoruz. Çünkü koymuş olduğumuz hedefleri ÇEKÜL ve Tarihi Kentler Birliği denetiminde hayata geçmiş olması çok önemli.” dedi.

-“Üretim, coğrafya ve kültür Karadeniz mimarisini oluşturuyor”

Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü Yapı Bilgisi Anabilim Dalı emekli Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Reşat Sümerkan, panelin birinci oturumunda yaptığı sunumda, Karadeniz’deki köy evlerinin mimari yapısı ve özelliklerine ilişkin bilgiler verdi.

Yrd. Doç. Dr. Reşat Sümerkan, Karadeniz Bölgesi’nin mimarisinin üretim, coğrafya ve kültürden etkilendiğini belirterek, “Karadeniz’de köyler yamaç ve eğimli arazilerde kurulur. Yerleşimlerde standartların üzerinde bir dağınıklık görülür. Bu nedenle sosyal açıdan da insanların bütünleşmesi oldukça zor oluyor. Karadeniz evleri, bahçelerin ve tarlaların hemen üstünde yer alır. Evlerden bahçe ve tarlaların denetlenmesi esastır. İkincisi ise ahırdan hayvan gübresi yukarıdan aşağıya kolay taşınır. Yani Doğu ve Orta Karadeniz bölgesinde üretim, coğrafya ve kültür; Karadeniz mimarisini oluşturmaktadır. Burada yapılar, insanların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yapılmıştır.” ifadelerini kullandı.

-“Kültür, doğanın ürettiklerine karşı ürettiklerimizdir” -

ÇEKÜL Vakfı Trabzon Temsilcisi Bekir Gerçek, “Sosyal Kültürel Mirasın, Doğal Kültürel Mirasın Zenginliği ve Çeşitliliği” konulu sunumunda Karadeniz kentlerinin tarihine ilişkin bilgi verdi.

Gerçek, Anadolu’da uygularlıklar kurulurken iklimi, coğrafyası, doğal değerleri eşsiz olan Karadeniz kıyılarının ilgi gördüğünü, kıyıda kentlerin sıralanarak kurulduğunu söyledi.

Karadeniz Bölgesi’nde kentlerin tümünün denizle barışık olduğunu ifade eden Gerçek, “Ayağı suya değen bu kentlerin birçoğunun kalesi vardır. Kentlerde Vadiler, akarsular, ormanlar, korular, kırlar, eşsiz florası ile yeşil alanlar kaya mağaraları yer almaktadır.  Kentler kıyıya vardığında limanın dışında koylar, falezler, burunlar, kayalıklar, kumsallar ve bunlar doğal yerlerdir. Bu kıyı kentlerinde yaşayanlar barınaklarını inşa ederlerken ortamın sunduğu olumlu veya olumsuz koşulları en uygun şekilde değerlendirmişlerdir. Kültür, doğanın ürettiklerine karşı ürettiklerimizdir.”diye konuştu.

“Kültürel mirası iç içe doğru ilişkiler kurmalıyız”

Panelde söz alan son konuşmacı Yüksek Mimar Murat Sefer Özdurmuş ise kültürel mirasların korunması ile ilgili yaptığı sunumda katılımcılara tavsiyelerde bulundu.

Yüksek Mimar Murat Sefer Özdurmuş, kültürel mirasların önce öğrenilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Kültürel mirasların göze görülebileni; dokunulabilen kentlerimiz, binalarımız, sanat eserlerimiz, el sanatları, halk sanatları. Gözle görülemeyenler din, inanç, değer yargılarımız, yaşam biçimlerimiz. Alında bu ikisi bir birinden bağımsız değil. İkisi iç içe biz bu ilişkileri doğru kılıp kültürel miras platformunda birleştirmeliyiz. Biz kültürel mirasta önce bilgi ile donanacağız ve anlayacağız. Bunu anladıktan sonra da zaten buna bir değer vermeniz gerekir. Bu değeri verdikten sonra zaten bunu korumaya alırsınız. Korunduğu zaman ortam yaşanılır bir hale gelecek ve yaşamaya başlayacaksınız.” diye konuştu.

-Başkan Çamyar: “Gelecek nesillere miras bırakmayı hedefliyoruz”-

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ünye’de geçmiş ile geleceği buluşturan, modern ile tarihi barıştıran, insan ile şehri bütünleştiren bir kültür iklimini yeşertmeyi ve bu güzel şehrin hafızasını, kültürünü zihninde tutarak gelecek nesillere miras bırakmayı hedeflediklerini söyledi.

Panelin kapanış konuşmasını yapan ve bir diğer toplantının 20-21 ve 22 Eylül tarihlerinde Şanlı Urfa’da gerçekleşeceğini ifade eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Nihat Çiftçi, Tarihi Kentler Birliği Ünye Bölge Toplantısı’nın verimli geçtiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Eğer insan varsa aslında her şey oradan başlıyor. Hepimiz doğuyoruz, yaşıyoruz ve ilerliyoruz.  Topraktan geldik toprağa gidiyoruz. Birazda etrafta tabiatın bize vermiş olduğu o güzellikler yaşamın içerisinde varsa, mimaride varsa, kullanımda varsa, korumada varsa birazda güzellik oradan geliyordur. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz, Ünye’ye geldiğimiz gibi gitmiyoruz.  Güzel bir iki gün geçti, hepimiz donanımımıza donanım kattık. Koruma bilincimize daha bir yüklenme oldu. Daha bir bilinçlenmiş olduk.”

Panele TKB eski başkanı AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Nihat Çiftçi, Tarihi Kentler Birliği Onursal Başkanı Çevre Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı'nın (ÇEKÜL) Kurucusu Prof. Dr. Metin Sözen ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Asım Güzelbey, il ve ilçe belediye Başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. 

Bu haber toplam 790 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye’de, tarihi, toplantı

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler