HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
8 Mart 2021 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
14 Aralık 2020 Pazartesi Saat: 17:55

Akkuş’un gözü turizm pastasında!

Ormanları, yaylaları, şelaleleri, yöresel ürün ve tatlarıyla keşfedilmeyi bekleyen Akkuş’ta gözler turizm pastasında…
Akkuş’un gözü turizm pastasında!

4 mevsim 12 ay farklı özellikleriyle öne çıkan Akkuş’u turizme hazırlayan İlçe Belediyesi’nin hedefi; mevcut değerleri koruyarak bunları kalıcı bir şekilde turizmin hizmetine sunmak.

Turizm pastasından paylarına düşeni almak üzere yoğun çalışma içinde olduklarını belirten Belediye Başkanı İsa Demirci; “Gayet güzel çalışmalarımız oldu. Gelenlerin bir daha gelmek isteyecekleri Akkuş’umuzu turizme kazandırdık.” dedi.

Akkuş’ta hedef; 4 mevsim 12 ay turizm. Ormanları, yaylaları, şelaleleri, yöresel ürün ve tatlarıyla keşfedilmeyi bekleyen Akkuş’ta tüm gözler turizm pastasında.. Akkuş Belediyesi, ilçeyi turizme hazırlamak için yoğun bir çalışma içinde. Belediye Başkanı İsa Demirci; “İlçemizi doğal değer ve zenginlikleriyle, yöresel ürün ve tatlarıyla turizme hazırlamak üzere resmi-sivil tüm kurum ve kuruluşlar olarak seferberlik halindeyiz. Turizmin pastasından payımızı almaya kararlıyız.” dedi.

Oney Flaş FM’in Bir Konu Bir Konuk programında Ünye Kent Gazetesi İmtiyaz Sahibi-Canik Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı Ali Öztürk’ün konuğu olan Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, ilçenin doğal güzelliklerine, yöresel ürün ve tatlarına işaret ederek, bunların turizme kazandırılması için yoğun bir çalışma içinde olduklarını söyledi.

Akkuş’un; bozulmamış doğası, doğal güzellikleri, yapılaşma olmayan yaylaları, şelaleleri, yöresel ürün ve tatları, Karadeniz yaylalarını bir birine bağlayan Yeşil Yol üzerindeki konumuyla keşfedilmeyi bekleyen bir bölge değeri olduğunu belirten Belediye Başkanı İsa Demirci; “ Elbette turizm pastasından Akkuşlular olarak bizde payımıza düşeni almak istiyoruz. Bu anlamda Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyesi olarak birlikte çalışıyoruz. Gayet güzel çalışmalarımız oldu. İnşallah önümüzdeki yıllarda turizmden iyi neticeler alacağız.” dedi.

Kertil’i A Tipi Mesire Alanı olarak hazırladık

Başkan İsa Demirci katıldığı programda konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Çalışmalarımıza merkezden başladık. Akkuş’a gelen insanların ilk önce gidip görebileceği, gezebileceği, yeme-içme yapabileceği şehir içi lokantaları vardı. Şimdi A tipi Kertil Mesire Alanı’nı hizmete soktuk. Burada çok güzel çalışmalarımız oldu. Alanda bungalov evler yapıldı. Şuanda sayısı yeterli değil, buradaki bungalov ev sayısını artıracağız.  Ama insanlar artık Akkuş’a geldiği zaman konaklama yapabiliyor. Kertil Mesire Alanında misafir çocuklarının gün boyu zaman geçirebileceği parklar, insanların piknik yapabileceği, gününü geçirebileceği veya toplu yemek yiyebilecekleri, birçok etkinlik yapabilecekleri tesisler, yürüyüş yolu yaptık. Yani oraya insanlar geldiği zaman vakit geçirebileceği birçok düzenlemeyi hayata geçirdik.

Büyükşehir Belediye Başkanımızın desteği büyük

Çalışmalarımızda bize Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’in büyük destekleri oluyor. Kendisine müteşekkiriz. Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatı ile Argan yaylamıza bir gölet çalışası başlatıldı, bu çalışma kısa sürede bitti ve su tutmaya başlandı. Tabiatıyla göletin etrafına yeni etkinlik alanları, yeni tesisler oluşacak. Orada güzel bir turizm noktası ortaya çıkacak.

Kar etkinliğimizi zenginleştiriyoruz

Ayrıca Argan yaylamızda geçen sene birinci ayın 15’inden, üçüncü ayın 16’sına kadar 3 ay boyunca her hafta sonu kar etkinliği yaptık. Muazzam bir katılım oldu.  Bu etkinliğimiz Şimdi orada kar etkinliğine ilaveten insanların geldiği zaman yeme içme yerleri, Akkuş’un yöresel ürünlerini alma, yöresel ürünlerini tatma yerleri yapılıyor. Proje bittiğinde kamuoyuna bilgilendirme yapacağız.

Yeşil Yol güzergahında mesire alanı kuruyoruz

Samsun Havaalanından başlayıp devam eden yeşil yol ile Salıpazarı’ndan yukarı geldiğinizde Salman, Akpınar, Seferli bu üç beldenin yol ayrımında 50 dönüm arazinin tahsisini Orman’dan aldık, mesire alanı yapıyoruz. Orada insanların mola verebileceği, gününü geçirebileceği güzel bir tesis kuruyoruz.

Şelale ve yaylalarımızın ulaşım sorunlarını çözüyoruz

Şelalelerimizi ziyarete açmak için çalışıyoruz. Bunlara giden yol sorununu çözdük. Yani insanlar artık hangi köydeki, mahalledeki şelaleye gidecekse araçları ile gidebilecek. 4 önemli yaylamız var. Yaylalarımıza da daha rahat ulaşım sağlamak üzere çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca ilçemizin bu 4 tane yaylasında yapılaşmaya asla müsaade etmiyoruz.

Bu işe Akkuş olarak topyekun hazırlanmalıyız

Akkuş’a gelen insanlar akşamdan gelip gece kalmak ya da cumartesi-pazar hafta sonu konaklamak istiyor.  Bizde Akkuş’umuzu buna göre düzenliyoruz. Ayrıca Akkuş’un içindeki yeme-içme tesisi olan arkadaşlarla istişare halindeyiz. Hem bu arkadaşlarımıza hem de yöresel ürünlerimizi satan arkadaşlarımıza önümüzdeki günlerde eğitim vereceğiz. Turizm bilgi ve  bilinci olsun istiyoruz. Çünkü kişi geldiği, ‘Akkuş fasulyesi alacağım’ dediği zaman Akkuş’un fasulyesini almalı. Bir başka yerin fasulyesini Akkuş fasulyesi diye almamalı. Bunun için bizim buna Akkuş olarak topyekun hazırlanmamız lazım. Akkuş’ta bir iki tesisin hazırlanması önemli değil. İlçe olarak bunun hazırlığının hep birlikte eksiksiz yapılması lazım.

Bu işlere öncülük edecek dernek kurduk

Biz Akkuş’ta Yerel Eylem Derneği kurduk. Yani Akkuş’un tarım ve turizmini öne çıkaracak anlamda işler yapacak dernek kurduk. Bu dernek kapsamında ve hazırlanacak programlar dahilinde güzel çalışmalar planladık. İnsanlar Akkuş’a neden gelir, Akkuş’ta nereleri gezecek, ne yiyecek-içecek, ne alacak? Bu soruların cevabını hazırlamak, ona göre turizme en iyi şekilde hazırlanmak istiyoruz. “

Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE

Bu haber toplam 932 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Akkuş’un, gözü, turizm, pastasında!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler