HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
6 Mart 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
29 Aralık 2020 Salı Saat: 19:19

“Şahin, siyasi destek görmüyor”

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun telekonferans toplantısında, Altınordu’ya konteynır liman yapılmasını isteyen Servet Şahin’e Ünye Ticaret ve Sanayi Odası ile Ünye Ticaret Borsası’ndan tepki…
“Şahin, siyasi destek görmüyor”

“Ordu, Büyükşehir,dolayısıyla bütün şehir değil mi?” diyerek olaya tepki gösteren Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu, Servet Şahin’in bu konuyu sürekli kaşıdığını, ancak hiçbir kurum veya siyasiden destek göremediğini söyledi.

Yapılan fizibilite çalışmalarında liman için en uygun yerin Ünye olduğunun bilimsel olarak ispatlandığını, Servet Şahin’in bu söylemlerinin ise karşılığının olmadığını vurgulayanUslu, “Servet Şahin’in derdi nedir, merak ediyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Toplantıda, OTSO Başkanı Servet Şahin’in liman çıkışının gereksiz olduğunu söyleyen ÜTSO Başkanı İrfan Akar ise, “Bu platformda kavga, gürültü olmasın diye dile getirmedik. Ama bu konuyla ilgili gerekli çalışmaları yapacağız.”dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin görüntülü telekonferans yolu ile yaptığı toplantıda,Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin’in Altınordu’ya liman istediğini ifade eden Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, “OTSO Başkanı Servet Şahin bey orada gereksiz bir çıkış yaptı. Ünye’de mevcut bir liman varken, Altınordu’da ikinci bir limanın nasıl yapılacağını düşünmeden, ihtiyaç var mı, yok mu analiz etmeden liman isteğinde bulunmak ne kadar doğru, ne kadar mantıklı? Biz, bu ifadelerinin yanlışlığını platformda kavga, gürültü olmasın, diye dile getirmedik. Ama bu konuyla ilgili gerekli çalışmaları yapacağız. Ünye doğal bir liman, tüm sanayi kuruluşlarının ortak noktası. Zaten bunun üzerinde bir çalışma varken ve devam ediyorken gücü bölmemize gerek yok.” dedi.

Ordu’nun Limanı Ünye’deki limandır, söylemi Enver Yılmaz’dan geliyor, Hilmi Güler devam ettiriyor

Yapılan fizibilite çalışmalarına göre konteynır limanı olarak düzenlenecek en uygun limanın Ünye Limanı olduğuna işaret eden Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu, “Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin nedense bu konuya çok takılıyor. Altınordu’ya liman yapılsın, Altınordu’ya liman yapılsın, bunu böyle tekrarlayıp duruyor. Esasında bu konuda Enver Yılmaz döneminden gelen bir çalışma var. Ordu’nun limanının Ünye Limanı olduğunun belirlendiği bir çalışma. Buna rağmen Altınordu’da ikinci bir liman istemek ne kadar gerçekçi? Zaten biz Büyükşehir olarak bütünşehir değil miyiz ? Ordu’nun limanı Ünye’de de olabilir, Fatsa’da da olabilir. Ama bugün fizibilite çalışmaları yapıldıktan sonra en uygun yer olarak Ünye gösterilmişve çalışma Ünye Limanı olarak devam ediyor.”dedi.

Servet Bey ısrarla bu işi neden kaşıyor ki?

Servet Şahin’in Ordu’ya liman istemesi söylemine; “Biz Büyükşehir, dolayısıyla da bütünşehir değil miyiz? Ordu merkez Altınordu ilçesi  bağımsız bir eyalet mi ki her şey orada olsun isteniyor?”diyerek tepki gösteren Başkan Uslu, “Ordu’ya konteynır hizmeti verecek bir liman yapılacaksa bunun Ünye Limanında yapılması lazım. Hocalarımızın raporları neticesinde Ünye Limanı bu işe en uygun liman olarak gösterilmiş. Bunu kaşımaya gerek yok. Bilemiyorum Servet Şahin’in derdi nedir? Bu işi, niye böyle ikide bir söyler durur? Bizde Ordu’nun bir parçasıyız. Ordu’nun limanı Ünye’de olduğu zaman başka bir ilin limanı mı oluyor?Sen Ünye’yi Ordu’nun bir parçası görmüyor da ayırıyor musun yoksa?” şeklinde konuştu.

Servet Şahin ısrarla bu yarayı kaşıyor

Servet Şahin’in bu konuda ısrarlı olduğuna değinen Uslu, “Israrla bu yarayı kaşıyıp duruyor. Kaşınmasına hiç gerek yok.Enver Yılmaz’dan gelen süreçte Hilmi Bakanımızda zaten Büyükşehir’e ait olan Ünye Limanının, Ordu’nun limanı olduğunu söylüyor. Bu konuda bir çalışma yapılacaksa Ünye Limanı’nda yapılacak. Nitekim bazı çalışmalar başladı, devam ediyor. Servet Şahin ile dönem dönem bizde görüşüyoruz. Bu ayrımcılığa gerek yok. Ordu’yu bir bütün olarak düşündüğümüz zaman Ordu’nun neresinde ne yapılırsa yapılsın o Ordu ilinin bir değeridir.” ifadelerinde bulundu.

Altınordu liman için uygun değil, bu raporlarla ispatlandı

Liman için Altınordu’nun uygun olmayacağını söyleyen Uslu, “Servet Başkan fındıkçı biziz diyor. Türkiye’de fındığın 3’te 1’ini Ordu karşılıyor,neden Trabzon’dan ihraç ediliyor? diyor. Sen Altınordu ilçesine liman yapsan da Trabzon’dan firmalar sana gelmeyecek. Neden? İhracat yapan firmaların çoğunluğu Trabzonlu da ondan. Trabzonlu firma, dibinde liman varken Altınordu’ya liman yapıldığında oraya mı gelecek sanıyorsun? Hayır, böyle bir şey yok. Kaldı ki Altınordu liman yapımına uygun değil. Bu raporlarla kanıtlanmış bir şey.”dedi.

Servet Şahin’in bu söylemlerine hiçbir kurum ve siyasi destek vermiyor

Servet Şahin’in Altınordu’ya liman istemesine hiçbir kurum ve siyasiden destek gelmediğinin altını çizen Uslu açıklamasında şunları kaydetti, “Servet Şahin Başkan sürekliAltınordu’ya  liman yapalım, deyip duruyor. Son söylemleri de Giresun-Ordu arasına liman yapalım şeklinde. Ama Servet Başkan’nın bu söylemlerine  şuanda katılan başka bir kurum yok, siyasi yok. Bu konuda kimse kendisine cevap vermiyor.”

Tüm yatırımları Ordu merkeze sığdıramazsın

Bir şeyi düşünürken bir bakarsın; o işin maliyet hesabı olur, fizibilitesi olur. Altınordu’ya liman olmuyor, senin oraya liman yapılması için zorlamana gerek yok. Devleti zarara uğratmaya kalkışmanın kimseyi faydası olmaz. Ayrıca bütün yatırımları Altınordu ilçesine sıkıştırmaya gerek yok. Bu hem kabul görmez, hem de akıl mantıkla uyuşmaz.“

 Ünye KENT Haber

 

Bu haber toplam 1.142 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Şahin, siyasi, destek, görmüyor”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler