HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
11 Nisan 2021 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
4 Ocak 2021 Pazartesi Saat: 18:54

Ordu’nun Limanı Ünye’de, havaalanı Altınordu’dadır, bunda ngerisi ise boş laftır

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin’in bir kez daha Ünye’deki limanı yok sayıp Altınordu-Giresun arasında liman istemesine Ünye’deki siyasi partilerden çok sert tepki geldi.
Ordu’nun Limanı Ünye’de,  havaalanı Altınordu’dadır, bunda ngerisi ise boş laftır

Ünye’deki siyasi parti ilçe başkanları; “Altınordu’da olması gerekenler Altınordu’da, Fatsa’da olması gerekenler Fatsa’da, Ünye’de olması gerekenler Ünye’de olsun. Bunun dışında kimse farklı şeyleri kaşımasın.” ifadelerinde bulundular.

Ordu ilinin limanının 2016 yılında, Büyükşehir Ünye Limanı olduğuna karar verildiğini belirten ilçe başkanları, Ordu’nun limanı Ünye’de, havaalanı Altınordu’dadır, bundan gerisi ise boş laftır.” dediler.

Ünye kamuoyu olarak da gerekli tepki verildi. Önemli olan projenin hayata geçirilmesi için adım atılması. Onu yapamadığımız sürece bu spekülasyon devam edecek. Önemli olan iktidarı Ünye’deki konteynır limanı için kaynağı ile birlikte bir girişimde bulunması.

Zaman zaman yaptığı açıklamalarla, Ünye’de bulunan Ordu Büyükşehir Belediyesi Limanı’nın Altınordu’ya uzaklığını gerekçe göstererek Altınordu-Giresun arasında bir liman isteyen Ordu Ticaret ve Sanayi Başkanı Servet Şahin’in sözlerinin bir hükmü olmadığını belirten Ünye’deki siyasi partilerin ilçe başkanları, Ordu ilinin limanının Büyükşehir Ünye Limanı olduğuna dikkat çektiler.

Ordu’nun limanı Ünye’dedir, Ordu’nun havaalanı da Altınordu’dadır bunlar tartışılamaz konulardır

AK Parti Ünye ilçe Başkanı Kenan Selim Argan, “Özellikle yıllardır liman anlamında ciddi bir ihtiyacı gideren Ünye Limanının daha da büyümesini hepimiz arzu ediyoruz. Bu noktada da gerek Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler gerekse diğer siyasetçilerimiz ciddi bir gayret sarf ediyorlar. Sadece liman değil aynı zamanda bir konteynır limanı, ilerleyen zamanda farklı hizmetleri de içinde barındıran bir liman olsun. Sayın Servet Şahin’in bu meyanda yaptığı açıklamayı manidar buluyorum. Çünkü Ordu’nun limanı Ünye’dedir, Ordu’nun havaalanı da Altınordu’dadır. Bunlar tartışılamaz konulardır.Bundan gerisi boş laftır. Biz bugün nasıl Ünye’nin hava limanı var, Ünye’ye hava limanı olsun demiyorsak, Altınorrdu’da bu noktada bir mücadele verilmemelidir.”dedi.

Servet Şahin’in siyasi destek göreceğine asla inanmıyorum

Pandemi’de iş yapamayan esnafların sorunlarını dile getirmek için yapılan toplantıda Servet Şahin’in bu açıklamasının yanlış olduğuna dikkat çeken Argan, “Nihayetinde Ünye limanı tam kapasite ile çalışamaz iken böyle de bir gerçek var iken Samsun’da, Ünye’de, Ordu’da, Trabzon’da limanların olması milli de bir kayıptır. Burası iş yapmayan limanlar bölgesi olarak anılmak mı istenmektedir. Bunun hiç kimseye bir faydası yoktur. Pandemi sürecinde esnafın iş yapamamış olmasının çaresi Altınordu’ya liman istemek değildir. Bir noktada bir karar verilecekse en doğru karar vermek gerekir. Bu noktada siyasi bir destek göreceğine ben asla inanmıyorum. Biz elimizden geldiği kadar Altıordu’da olması gerekenlerin Altınordu’da, Fatsa’da olması gerekenlerin Fatsa’da, Ünye’de olması gerekenlerin Ünye’de olması noktasında siyasetçilerimizle fikir birliği içerisindeyiz.” İfadelerinde bulundu.

Servet Şahin bu söylemi daha önce de dile getirmişti

Servet Şahin bu tür açıklamaları geçmişte de yaptığını ve karşılık bulmadığının altını çizen Argan,” Daha önce Berat Albayrak Bakanımızın Ordu ziyaretinde de sayın Servet Şahin benzer bir konuyu dile getirmişti. Ama bu ayağı yere basmayacak bir söylemdir. Sadece kendisini bağlayan bir söylemdir. Destek bulacağını asla zannetmiyorum. Ordu Limanı Ünye’dedir. Bundan sonra ki söylemlerinde Servet Şahin’in bu tarz beyanlarda bulunmamasını arzu ediyoruz. Çünkü bu doğru bir yaklaşım olmuyor.”diye konuştu. 

Ünye konteynır liman konusunda tüm siyasi partilerin mutabakatı var

Ünye’ye yapılması planlanan konteynır liman ile ilgili tüm partilerin mutabakata vardığını ifade eden CHP Ünye ilçe Başkanı İsa Maral, “Ünye konteynır limanı ile ilgili bütün partilerin seçim beyannamelerinde bir mutabakat var. Yani bütün partiler 2014 yılından beri bütün Büyükşehir Başkan adayları bu konuda kendi projelerinde Ordu konteynır limanının Ünye konteynır limanı olacağı konusunda hem fikirdi. Bunu projelerinin arasına aldılar. Daha sonra bu yatırım programlarına da girdi. Yani tekrar Altınordu’ya alınması gibi bir şeyi kimse kabul etmez. İktidar partisinin yöneticileri de bunu kabul etmeyecektir.”dedi.

 Limanın Altınordu’ya yapılması kadar saçma sapan bir şey olamaz

Konteynır liman için en uygun yerin Ünye olduğuna dikkat çeken Maral, “Bir şey yapılırken oraya yapılmış, buraya yapılmış şeklinde değil de nerede faydalı olur bunu düşünmek lazım. Ünye’ye yapılacak bir konteynır limanı zaten İç Anadolu, Akdeniz bağlantısı ile beraber birlikte düşünülen bir proje. O anlamda Altınordu’ya yapılması kadar saçma sapan bir şey olamaz.” dedi.

Konteynır limanın Ünye’ye yapılması elzem

Konteynır limanın Ünye’ye yapılmasının elzem olduğuna dikkat çeken Maral, “Bunu bir bölge projesi olarak düşünmek lazım. Ünye’de konteynır limanı, limandan konteynır lojistik üssü ve İç Anadolu’ya bağlantı otoyol ile birlikte düşünülmesi gereken bir proje. Bu anlamda Altınordu’ya değil de İç Anadolu bağlantısının en kolay olacağı bölge Ünye olacağı için Ünye’ye yapılması elzem. Bu konuda da verilmiş sözler var. Gerek bir önce ki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz gerekse CHP’nin o dönem ve son dönem seçim beyannamesinde yer alan bir proje. Biz bunun Altınordu’ya yapılmasına kesinlikle istemiyoruz derken bölgecilik anlamında değil Ünye bu iş için en uygun yer olduğu için Ünye’ye yapılsın istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Servet Şahin’in talebine Ünye kamuoyu gerekli tepkiyi gösterdi

Servet Şahin’in talebinin kimse tarafından kabul görmediğini ifade eden ve Ünye kamuoyunun buna gerekli tepkiyi gösterdiğinin altını çizen Maral açıklamasında şunları kaydetti, “Servet Şahin’in bu beyanına aklı başında olan herkes karşı çıktı. Ünye kamuoyu olarak da gerekli tepki verildi. Önemli olan projenin hayata geçirilmesi için adım atılması. Onu yapamadığımız sürece bu spekülasyon devam edecek. Önemli olan iktidarı Ünye’deki konteynır limanı için kaynağı ile birlikte bir girişimde bulunması. En azından yatırım programına girmesini sağlaması. Bu sadece Büyükşehir Belediyesinin olanakları ile yapılabilecek bir şey de değil. Bunun Sanayi Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı, Devlet Havaalanları ve Limanlar Denel Müdürlüğü ile birlikte bunun ele alınması ve bölge projesi olarak devam ettirilmesi lazım.”

Servet Şahin Ünye düşmanlığından vazgeçsin, kınıyorız…

Milliyetçi Hareket Partisi Ünye İlçe Başkanı Avukat Murtaza Hacıimamoğlu açıklamasında, “Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin’in Ünye Limanı ile ilgili yapmış olduğu açıklama talihsiz bir açıklama olmakla birlikte Ünye halkının vicdanında da yok hükmündedir. Söz konusu açıklamayı kabul etmiyor ve olumsuz söylemlerinden dolayı Milliyetçi Hareket Partisi Ünye İlçe Teşkilatı olarak kendisini esefle kınıyoruz. 2016 yılında fizibilite çalışmaları yapılmış ve rapora dökülmüş tüm bürokratların ve siyasilerin bu projenin Ünye’ye yapılması noktasında hemfikir olduğu noktada Servet Şahin’in bu açıklamalarını kabul edilebilir olarak görmüyoruz. Buradan Servet Şahin’e tavsiyemiz Ünye düşmanlığından vazgeçmesi, Ünye’yi ötekileştirmek ve dışlamaktan vazgeçmesi, Ünye’yi adeta Ordu’nun bir üvey evladı olarak görmekten vazgeçmesidir.” dedi.

Servet Şahin’in kendi konuşmasından öteye gidecek bir şey değil

İYİ Parti Ünye ilçe Başkanı Feryal Çuhacı, “Bu işin Ünye’ye ait olduğu ifade ediliyor. Bu sözler Servet beyin kendi çabasından öteye gidecek bir şey değil. Bu proje için en uygun yer Ünye. Bu liman Ünye’ye yapılacak denilmiş, fizibilitesi yapılmış, altlığı oluşturulmuş bunu Altınordu’ya döndürmenin, bunun için bir sürü polemiklere girmenin anlamı yok. Ordulu bürokrat ve siyasiler Büyükşehir Belediye Başkanı dahil bunun Ünye’ye ait olduğunu kabul etmiş durumda, bu sözler Servet Şahin’in kendi konuşmasından öteye gidecek bir şey değil.” diye konuştu.

Yöneticilerin konuşurken biraz daha itidalli konuşması lazım

Saadet Partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin, “Ordu’yu bir bütün olarak düşünmek lazım. Zaten Ordu’muz Büyükşehir, bütünşehirdir. Aynı zamanda açıklamaları yapan yöneticilerimizin de bu açıklamaları yaparken biraz daha itidalli konuşması gerekir. Eğer bu konteynır limanı Ordu’ya gerekliyse Ünye’si, Fatsa’sı, Altınordu’su ile hep bir araya gelinmesi lazım. Üniversite ile ilgili de aynı sıkıntılar yaşanıyor. Ünye Akkuş Niksar Yolu ile de aynı sıkıntılar yaşanıyor. Şimdi limanla ilgili de aynı sıkıntılar yaşanıyor. Fizibilite çalışmaları neticesine baktığımızda bunun için en uygun yer Ünye olduğu açıklandı. Artık söz bitmiştir, icraata geçilmelidir. Yoksa biz bu sıkıntıları daha uzun yıllar konuşmaya devam ederiz. Konuşuruz, konuşuruz ama bir arpa boyu yol alamayız.”dedi.

OTSO başkanının bu açıklamasını manidar buluyorum

OTSO Başkanı Servet Şahin’in açıklamasını manidar bulduğunu söyleyen Özgür Şahin, “Ordu Büyükşehir Belediye Başkanları da limanın Ünye’ye yapılmasının daha uygun olduğu yönünde açıklamalar yapılırken OTSO Başkanının böyle bir açıklama yapması biraz manidar geliyor. Bu meselelerde Altınordu, Fatsa ve Ünye ilçeleri ile hinterlandındaki ilçelerle bir araya gelerek sıkıntıların çözümü noktasında birlik ve beraberlik oluşturulmalıdır.” İfadelerinde bulundu.

Bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış

BBP Ünye ilçe Başkanı Erol Özkan, “Bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış. O misal.Büyük Birlik Partisi Ünye ilçe teşkilatı olarak biz her seferinde aynı şeyi söylüyoruz . Ünye Limanı Ordu ilinin limanıdır. Gerek İç Anadolu Bölgesi bağlantı yolları, gerekse çevresindeki üretim işletmeleri olması nedeniyle Ünye Limanı konum olarak en uygun yerdir. Ünye Limanının doğal korunaklı bir liman ve sayısız avantajlarının olması da bu hesabın içinde olmalı. Buranın büyütülmesi,konteynır Limanı olarak hizmet vermesi için ne gerekiyorsa bir an önce yapılmalıdır.” dedi.

Ünye’nin meclisteki ağabeylerini Ünye’nin haklarını savunmaya davet ediyoruz

Yeniden Refah Partisi Ünye İlçe Başkanı Harun Ocak Servet Şahin’in bu açıklaması üzerine Ünye’nin ağabeylerinin Ünye’ye sahip çıkması gerektiğini ifade ederek, “Mevcut yönetimi sözünün eri olmaya davet ediyoruz.Seçimlerde vaat olarak halkın ağzından bal çalmak sureti ile kandırılmasını esefle kınıyoruz. Mevcut yönetimin vaatleri arasında bulunan Üniversite , Niksar yolu , Organize sanayi , Kültür  Sarayı ve Konteynır Limanı gibi  vaatler seçimden sonra sözden öteye eyleme geçilemediğini  üzüntü ile görmekteyiz. Bu vaatleri konuşabilmek bir başarı olarak görülmemelidir. Ordu’ya gönderdiğimiz yöneticiler ve Ünye’nin meclisteki ağabeyleri lütfen halkımızın duyguları ile oynamayınız.”şeklinde konuştu.

Birileri gündem yaratmaya çalıştı ama olmadı

Demokrat Parti Ünye İlçe Başkanı Yılmaz Karayiğit, “Servet Şahin’in söylemlerine katılmıyorum. Konteynır liman Ünye’ye yapılacak diye verilen bir söz var.  Önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı  Enver bey de şuan mevcut Belediye Başkanı Hilmi bey de aynı şeyleri ifade ediyor.  Bunu birileri ortaya atıp gündem yaratmaya çalıştı.  Ama bu Altınordu’ya olacak bir şey değil, Ünye’de olması lazım.” ifadelerinde bulundu.

Ünye KENT Haber

 

 

 

 

Bu haber toplam 1.371 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler