HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
16 Ocak 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
6 Ocak 2021 Çarşamba Saat: 17:23

Ünye, tarihi bir liman kentidir

Ünye’nin geçmişten günümüze liman şehri olduğuna işaret eden Demir; “Ünye tarih İpek Yolu üzerinde bulunan ve 1920 tarihinden bu yana resmi liman kenti olma özelliğini koruyan bir ilçedir.” İfadelerinde bulundu.
Ünye, tarihi bir liman kentidir

Ünye Limanını yok sayan açıklamalarda bulunan OTSO Başkanı Servet Şahin’e tepki gösteren Ünye Kent Konseyi Başkanı Mim. Sevindik Diktepe Demir; “Orduya ayrı bir liman talep etmesi, Ünye Limanı çalışmalarına aykırılık teşkil etmektedir.” dedi.

Yaptığı açıklamalarıyla Ünye’deki limanı yok saymaya kalkışan, Ordu ili için başka liman isteyen Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin’e Ünye’den yükselen tepkiler devam ediyor.

Açıklamalarından dolayı Servet Şahin’e tepki gösteren Ünye Kent Konseyi Başkanı Mim. Sevindik Diktepe Demir; “Orduya ayrı bir liman talep etmesi, Ordu ili bütününe ve Büyükşehir Belediyesi’nin Ünye Limanı çalışmalarına aykırılık teşkil etmektedir.” dedi.

Ünye, tarihi boyunca hep liman kenti olmuştur

Demir konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi; “Ünye tarih İpek Yolu üzerinde bulunan ve 1920 tarihinden bu yana  resmi liman kenti olma  özelliğini koruyan  bir ilçedir. Ünye stratejik ve coğrafi konumu itibariyle de ülkemizin uluslararası limanlara açılması yönündeki çalışmalara hizmet etmektedir.

     Ayrıca ilimizde vergi alanında her yıl ilk üç sıraya giren Ünye Çimento gibi bir tesisin olması, Ünye-Fatsa ilçeleri arasında dünya çapında kil yataklarının bulunması ve bu ürünlerin ihracatının mevcut Ünye Limanı üzerinden yapılması, hammadde-tesis-ulaşım bütünlüğünü sağlamaktadır.

     Ünye OSB, Ünye-Akkuş-Niksar ve Sivas iç bağlantı yolu ile liman bütünlüklü bir proje olarak değerlendirilmelidir. Özellikle İç Anadolu bağlantısı ile ihraç kalemleri artarak Ünye liman şehri olarak güçlenecektir. Ünye-Niksar dere içi yolunun tamamlanması ile birlikte Ünye Limanının Orta Anadolu ile ticari anlamda kapasitesinin kat kat artacağı aşikardır.

     Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları da şu anda mevcut olan limanımıza bir büyük mendirek daha yapılarak, hacmini ve kapasitesini arttırmak yönündedir. Projeleri bitmiş ve mendirek dolgu uygulanması aşamasına gelmiştir.

      Bu bağlamda, OTSO başkanı Servet ŞAHİN’in mevcut ve büyütülen Ünye Limanını yok sayarak, Orduya ayrı bir liman talep etmesi, Ordu ili bütününe ve Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Ünye Limanı çalışmalarına aykırılık teşkil etmektedir.”

Ünye KENT Haber

 

Bu haber toplam 1.200 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye, tarihi, bir, liman, kentidir

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler