HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Şubat 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
19 Ocak 2021 Salı Saat: 17:09

Fındık tekrar 21,5 liraya düştü

Sezon başlangıcında fiyatı 26 liraya kadar yükselen, ancak bir süre sonra 21.5 liraya gerileyen; TMO’nun Nisan sonuna kadar alım yapacağını açıklamasıyla 23 TL’ye çıkan fındık fiyatı tekrar 21.5 liraya düştü.
Fındık tekrar 21,5 liraya düştü

Bu yıl üreticilerin yanı sıra tüccar ve fabrikacıların da fındık fiyatı noktasında hayal kırıklığına uğradığını ifade eden Fındık Tüccarı Cihan Ok, yeni yılla birlikte fiyatın 21,5 liraya kadar gerilediğini söyledi.

Cihan Ok, zirai don vb. doğa olayı yaşanmadığı veya TMO’nun fiyatlarını revize etmediği sürece fiyatların yükselmeyeceğini, bu seviyelerde seyredeceğine işaret etti.

2020-2021 sezonunu serbest piyasada 22,5 lira seviyelerinden açan ve kısa sürede 26 lira seviyelerine kadar yükselmişti.

Rekoltenin ihtiyacı karşılamayacağı nedeniyle fiyatların artacağına kesin gözüyle bakılırken ve 30 TL fiyat beklentisi oluşmuşken bir anda işler tersine döndü. 

Sezon başlangıcında fiyatı 26 liraya kadar yükselen, ancak bir süre sonra 21.5 liraya gerileyen, TMO’nun Nisan sonuna kadar alım yapacağını açıklamasıyla 23 TL’ye çıkan fındık fiyatı yeniden 21.5 liraya düştü.

Umutlar tükenmeye mi başladı?

Yeni yılda da ihracatın  beklenen seviyede gerçekleşmemesi, fabrikaların ve tekelci firmanın serbest piyasadan fındık çekmemesinden dolayı fındık fiyatında yaprak kımıldamazken, fiyat yükselecek umuduyla ürünü elinde bekleten üreticinin umutları tükenmeye başladı.

Fiyatları TMO ya da don vb. durum değiştirebilir

Bu şartlarda fındık fiyatının yükselmesinin pek mümkün olmadığını ifade eden Ünyeli fındık tüccarı Cihan Ok, fındık fiyatının yükselmesi için ya TMO’nun fiyatlarını revize etmesi gerektiğini ya da fındıkta zirai don vb. gibi bir durumun gerçekleşmesi gerektiğini, aksi takdirde fiyatların bu seviyede devam etmesini beklediklerini söyledi.

Hayal kırıklığı yaşanıyor

Bu sezon üreticilerle birlikte birçok tüccar ve fabrikacıların da fındık fiyatı konusunda yanıldığını vurgulayan Ok, bu yıl herkesin beklentisinin yüksek olduğunu ancak üretici ile birlikte tüccar ve fabrikacıların da hayal kırıklığı yaşadığını söyledi.

İklim normale döndü, beklenen ihracat olmadı

Ok gazetemize yaptığı açıklamada, “Yeni yıla 22 lira seviyelerinden başlayan fındık fiyatı bugün itibari ile 21,5 lira seviyelerine kadar geriledi. Hava şartlarının sıcak gitmesinden ve 15 Ocak itibari ile yeni ihracatlar beklentisinden dolayı fiyatta artış bekleniyordu. Ama kar yağışı ile iklim şartlarının normalleşmesi ki sıcak gitseydi fındık için sıkıntı olacaktı, bu da rekoltede olumsuzluğa yol açacak, fiyatlarda buna bağlı olarak yükselme olacaktı. Ayrıca ihracat konusunun da beklenti gerçekleşmedi.” dedi.

Fiyat değişikliği TMO’ya ve iklime bağlı

Zirai don gibi fındığa zarar verecek bir doğa olayı yaşanmadığı veya TMO’nun fiyatlarını revize etmediği sürece fiyatların bu seviyelerde seyredeceğini söyleyen Ok, “Fındıkta iklimsel bir sıkıntı olmadığı, Mart ayı içinde zirai don tehlikesi yaşanmadığı sürece fındık fiyatları böyle gider. Bunun dışında TMO’ fiyatları revize edip alımlara başlarsa fiyatlar değişir. Ya da Allah göstermesin iklimsel olarak fındığın başına bir iş gelirse o zaman da fiyatlar değişir. “diye konuştu.

Üreticiden çok esnafın elinde fındık var

Ok açıklamasında ayrıca şunları kaydetti, “Şuanda az da olsa üreticinin elinde fındık var. Ama asıl fındık esnafın elinde. Fiyatların düşmesi ve yaşanan hayal kırıklığı asıl esnaf piyasasında daha etkili. 25 TL’ye fındık alan esnaflarımız var. Fiyatın düşmesi asıl elinde bu şekilde fındık olan esnaflarımız için tehlike arz ediyor. Dolayısıyla esnaf için fiyat değişikliği önemli.”

Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE

Bu haber toplam 1.005 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Fındık, tekrar, 21, 5, liraya, düştü

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler