HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
12 Nisan 2021 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
30 Ocak 2021 Cumartesi Saat: 13:29

Merkezde su sıkıntısı yok, sıkıntı kırsalda…

Kurak geçen ve susuzluğun yaşanacağı bir döneme doğru gidilirken Ünye’de durum ne?
Merkezde su sıkıntısı yok, sıkıntı kırsalda…

Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Ünye şehir merkezinde su sıkıntısı ihtimalinin bulunmadığını belirterek, kırsalda yüksekteki bazı yerleşim noktalarında sıkıntı olduğunu söyledi.

Ünye’de 18 mahalle için planlanan, ancak Büyükşehir olduktan sonra çok sayıda daha mahalleye su veren mevcut su varlığının devam ettiğine değinen Tavlı, bu aşamada sadece ana isale hatlarında bakıma ihtiyaç olduğunu belirtti.

Ünye, kurak geçen mevsim sonrası yaşanabilecek kuraklıkta sıkıntı yaşamayacak şehirler arasında. Su konusunun şehir merkezinde çok yaşanan bir sorun olmadığına değinen Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı Oney Flaş FM’deki Haftanın Yorumu programında gazeteciler Musa Özgür Kıroğlu, Ali Öztürk ve Hakan Korkmaz’a canlı stüdo konuğu olduğu sırada yaptığı açıklamasında Ünye’nin su durumu ile ilgili olarak şöyle konuştu;

Sıkıntı yüksek tepelerdeki yerleşim noktalarında

“Ünye merkezde belirgin bir su sorunumuz yok. Ünye kırsalında, iç mahallelerimizin yüksek yerleşim noktalarında sorun yaşanıyor. Bu sıkıntı geçmişte keşke gölet yöntemiyle belirli merkez noktalarda ana arterler, ishale hatları yapılarak çözülseydi. Yüksek yerleşim noktaları dahil alanın tamamına hizmet verecek şekilde planlama olsaydı belki de bugün bu sorunu konuşmuyor olacaktık. Şu anda Büyükşehir Belediye Başkanımız ve OSKİ Genel Müdürümüzün yol ve yöntemi bunun üzerine kurulu. Ama maalesef bir işi önce konuşuyorsunuz, planlıyorsunuz ondan sonra projelendireceksiniz, projelendirmenin peşine parayı bulacaksınız ve ihale edeceksiniz. Yani bunlar hemen 1 günde 5 günde olacak işler değil. Ama ben Sayın Başkanımızın, süreci içerisinde su ile ilgili meseleyi Ordu ilinin her tarafında çözeceğine, su probleminin kalmayacağına inancımı belirtmek istiyorum.

Bizim için yapılması gereken ana hatta temizlik

Ünye’nin su ile ilgili bugün yapılması gereken işi ana isale hattınaki temizlik işi. Yeşilkent’te Cevizdere üzerinde kurulu su kaynağımızdan 100’lik diye ifade ettiğimiz isale hattı gelmekte. Ama bunun belirli noktalarında dikey ve düşey hat döşemesi olduğu için, düşey noktalarında kumlanmadan kaynaklı veya dipte oturmadan kaynaklı boru çapında daralmalar var. Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve OSKİ Genel Müdürümüze bununla ilgili bilgi verdik. Boru temizliğinin yapılması, ayrıca belirli noktalarda temizleme yerinin bırakılması ile ilgili çalışmanın gerekliliğinden bahsettik. Onlarda makul ve mantıklı buldular notlarını aldılar.

100’lik mevcut ana hat 700’lük boru çapıyla hizmet veriyor…

OSKİ Ünye Şube Müdürümüzle yaptığımız istişarede şu anda isale hattının içi % 30’u birikinti kum vb. ile kapalı olduğu için 1000’lik değil 700’lük boru çapıyla hizmet veriyor. Bu şekilde bir müddet daha gideceğiz. Ama ileriye yönelik yetersiz kalacaktır. Çünkü eskiden Ünye’ye gelen su sadece Ünye merkezine hizmet veriyordu. Şuanda ise 59 köyden dönüşmüş ve 8 tane de beldeden dönüşmüş toplam 85 mahallemizin büyük çoğunluğuna bu şebeke hizmet veriyor. Bu yüzden ileriye dönük farklı alternatiflerinin de düşünülmesi gerekliliği bulunuyor.”

Bu haber toplam 768 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Merkezde, su, sıkıntısı, yok, sıkıntı, kırsalda…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler