HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
7 Mart 2021 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
8 Şubat 2021 Pazartesi Saat: 18:49

ÇANAKKALE SAVAŞLARINDA

TÜRK KADINLARI

 J. Davies adlı Avusturalyalı bir asker annesine cepheden yazdığı mektupta şöyle demektedir:

 “Benim de vurulduğum gün, keskin nişancı bir Türk kızı gizlendiği yerden gün boyunca çok sayıda ada­mımızı vurdu. Ancak gün batmadan vurulabildi, 19 yaşlarında güzel bir kızdı, yine de üzüldüm..Bu savaş korkunç anne.

 

Sevgili okuyucular Çanakkale Savaşlarının yüzüçüncü yılı nedeni ile hazırladığımız yazı dizimizde bugün savaşın çok bilinmeyen bir sayfasını yazacağız.

Çanakkale Savaşlarında kadın ve kızlarımız..

Mısır’da yayınlanan The Egyptian Gazetesinde  bir askerin ailesine yazdığı mektubunda:, 

“15 Ağustos 1915 Pazar günü savaşa katıldık ve çok can kaybı verdik. Pusuda ateş eden keskin nişancı Türk kadın savaşçıların amansız ateşi altında cehennemde ilerlemek gibi bir şeydi bizimkisi. Burada çarpışanların çoğu kadın ve kız, kendilerini yeşile boyayıp, ağaç ve bodur bitkilerle uyum sağlamışlar.”demektedir.

 

Yeni Zelanda’lı bir asker de savaştan sonra ülkesine döndüğünde, kendisiyle yapılan görüşme sırasında, bir keskin nişancı Türk savaşçısını yakalamak için operasyon düzenlediklerini, bu nişancıyı ele geçirdiklerinde şaşırıp, kadın olduğunu gördüğünü söylemektedir. Kaynak:  Abece Eğim ve Ekin Dergisi Mart 2008.s. 16-17.

 

Çanakkale Savaşları’nda Türk kadınları  cephe gerisinde Mehmetçiğe destekte bulunurken, bazılarının da siperlerde düşman askerlerine büyük kayıplar verdirdiğine dair Avustralya, Yeni Zelanda ve İngiliz arşivlerinde , bilgiler vardır.

Times Gazetesi muhabiri, İngiliz donanmasına ait hastane gemisiyle İngiltere’ye götürülen yaralı askerlerle yaptığı görüşmeyi şöyle aktarmaktadır:

“25 Nisan 1915 çıkarmasında keskin nişancı bir Türk kadınıyla karşılaşmış: …O,Türk kadın savaşçı saklandığı evden ateş ediyordu, evi boşaltıp teslim olmayı reddediyordu. Sonunda ele geçtiğinde, yanında yaşlı annesi ve çocuğu da birlikteydi.. Sanıyorum öldürdüğü bazı kurbanlarını süngülemişti. Üzerinde 16 askerimizin künyesini bulduk…”

 

http://blog.milliyet.com.tr/albayrak09

Çanakkale'nin

Kahraman Kadınları

Çanakkale’de binlerce kahraman, şehit ve gazi askerlerimizin yanı sıra, onlarla omuz omuza hizmet veren kahraman kadınlarımız vardır.

Tarihçi Talha Uğurluel ise şunları yazıyor:

 Yaptığımız araştırmada  Çanakkale Savaşları’nda kahraman Türk kadınları arasında Nezahat Onbaşı, Mücahide Hatice Hanım, Zeynep Mido Çavuş, Hemşire Erica, Wanda Zembrazuska ve romanlara konu olan Safiye Hüseyin Elbi’yi tespit ettik

 

Türk kadınlarının

Çanakkale Savaşındaki rolü  

Türk kadın savaşçılar Çanakkale Savaşında Mehmetçik ile omuz omuza düşmanı vatandan atmaya uğraşmışlardır.

Erkek kılığındaki cephede olduğu kadar cephe gerisinde de askerlere mermi ve erzak taşıyarak zafere katkıda bulunmuşlardır.

Anafartalar’da silahlı mücadeleye katılmış kadınlardan biri Mücahide Hatice Hanım’dır. Ahmet diye çağrılıyordu ve gerek şarapnelle gerekse kurşunla 9 farklı yerinden yara almıştı.

Nezahat Onbaşı da Albay Hafız Hamit Beyin kızı idi ve 70 ci Alay ile birlikte siperlerde mücadele etmişti ”Mücahide Hatice Hanım'ın, 1926 yılında bir gazeteye verdiği demeçte:

''Adım Ahmet'ti. Kadın olduğumu kimse bilmiyordu. Şarapnel parçaları ve kurşunlarla 9 yerimden yaralandım. '' dediği kaydediliyor.

 

Çanakkale Savaşı sürecinde Türk kadını, daha ziyade cephe gerisinde rol üstlenmiştir. Sağlık hizmetlerinin sağlanmasında, askeriler için kılık-kıyafet ihtiyacının hazırlanmasında önemli hizmetlerde bulunmuştur

Hilâl-i Ahmer ( Kızılayın o günkü adı) Hanımlar Heyeti, gerçekleştirdiği fedakâr çalışmalar ve yardım faaliyetleriyle orduya gereksinim duyulan yiyecek, giyecek, tıbbi malzeme (v.b.) eşyaları sağlamıştır.

Ev ev, mahalle mahalle dolaşarak para, yiyecek, giyecek ve çeşitli eşya ve malzeme toplayan Kızılayın, Çanakkale Savaşları sırasında en büyük yardım faaliyeti, askerler için gerekli olan giyeceklerin temininde olmuştur.

Askerin giyiminden, hastanelerdeki çarşaf ve hastabakıcı gömleklerine kadar hemen her şeyin dikilmesine yardımcı olmuş, milyonlarca çamaşır ve yatak takımı hazırlamış, ordu için yüz binlerce çorap, eldiven, boyun atkısı örmüştür.

Bunların dışında karyola, terlik, kundura, sedye,  teneke lamba, dolap, iskemle, koltuk değnekleri, maşrapa ve telden sargı yatakları gibi, ihtiyaç duyulan her şey ucuz bir şekilde üretilmiştir.

Üç ay zarfında 135.000 kat çamaşır hazırlanmış, 10.494 gömlek, 10.500 don, 1.500 terlik, 1.400 çarşaf, 1.600 entari, 2.200 hasta gömleği, 220 yatak, 220 yorgan, 170 yastık, 166 takye, 50 battaniye, 9 top Amerikan bezi, 17.00 çorap, mendil, 5 karyola, 5.096 tas, 12 ibrik, 30 pamuklu hırka, 72 idrar şişesi, 133 emaye leğen, 26 küvet, 156 maşrapa, 5.630 kaşık, 1.900 adet havlu, 165 kilo sabun, 5.604 tabak  Hilâl-i Ahmer (Kızılay) Hastaneleri dışındaki diğer hastanelere de verilmiştir.

Çanakkale Savaşları sırasında en çok yaralılar için temiz çamaşıra ihtiyaç duyuluyordu. Yaralıların çokluğu ve hastanelerin yeni tesis edilmesi nedeniyle ilk günlerde bu gibi ihtiyaçlar, gazetelerden ilân suretiyle sağlanmaya çalışılmıştır.

Yaralıların çok olması nedeni ile özellikle para yardımı yapacaklardan çamaşır yardımında bulunmaları istenmiştir.

 

Çanakkale Savaşı’nın Anneleri cephedeki asker evlatlarını kışın soğuktan koruyacak eldivenden-kaşkola, çamaşırdan-elbisesine varıncaya kadar, hemen her ihtiyacını hazırlamıştır.

Kadınlar, savaş sürecinde fabrikalardan atölyelere, yol yapımından sokak temizlik işine kadar birçok iş sahasında faaliyet göstermiştir. Toplumda erkeklere mahsus bazı meslekler de ilk defa kadınlar tarafından yapılmaya başlanmış, Beyoğlu’nda görülen kadın berberler o günlerde gazete sayfalarına haber olmuştur.

Diğer taraftan bazı kadınlar erkeklerinin silah altında olması nedeni ile köydeki işleri de üstlenmiştir.

Türk kadını Çanakkale Savaşı’nın gizli kahramanıdır Hem cephede hem de cephe gerisinde ülkesine, vatanına, milletine hizmet etmiştir.

 

Gelecek hafta:

Çanakkale’de Savaşanların Anıları

 

Kaynak ve alıntılar:

Abdurrahman Güzel, Çanakkale:,Atatürk ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma Merkezi Yayınları, 1996.

Serpil ÇAKIR, Osmanlı Kadın Hareketi, İstanbul: Metis Yayınları. 

Lokman Erdemir, Sebep ve Sonuçlarıyla Çanakkale Savaşları, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Doktora Tezi, İstanbul, 2008,

 

Bu haber toplam 2.173 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ÇANAKKALE, SAVAŞLARINDA

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler