HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Mart 2021 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
15 Şubat 2021 Pazartesi Saat: 17:50

Bize kimsenin uğradığı yok!

Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Ali Özkan, Bakanın açıklaması sonrası tüm esnafın bekleyiş içine girdiğini, ancak ‘yarın çalışma başlatılacak’ denmesine rağmen kendilerine kimsenin uğramadığını söyledi.
Bize kimsenin uğradığı yok!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un 7 Ocak’taki Ordu ziyaretinde, “Ünye Sanayi Sitesi’ni dönüştürüyoruz, yarından itibaren orada esnaflarla görüşme başlatıyoruz” demesinin ardından geçen 1.5 aya yakın zamanda esnafa uğrayan olmadı.

Ali Özkan, yer konusunun hala açıklığa kavuşmadığını, ayrıca ‘mevcut yerde kalınacak’ gibi sözler duyduklarını belirterek, “Bu durum sorunu çözmez. Mevcut yerde kalınırsa dışardaki 230 sanatkâr ne olacak?” diye sordu.

Ünye Küçük Sanayi Sitesi için yapılacak dönüşüm ve büyütme çalışması için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un 7 Ocak’ta Ordu ziyareti sırasında ‘yarından itibaren orada esnafla görüşülmeye başlansın” talimatına rağmen aradan geçen 1.5 aylık zamanda esnafa kimsenin uğramadığına dikkat çekildi.

Ünye Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Ali Özkan, Oney Flaş FM’deki Haftanın Yorumu programında gazeteciler Musa Özgür Kıroğlu, Ali Öztürk ve Hakan Korkmaz’a konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında şöyle dedi;

Bize kimse bir şey sormadı

“Bilindiği üzere 7 Ocak tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanımız Ordu’ya geldiğinde Sanayi Sitemiz ile ilgili bir açıklama yapmıştı. Hemen yarın itibari ile Ünye Küçük Sanayi Sitesine el atıyoruz, çalışmaya başlıyoruz, demişti. AK Parti İlçe Başkanı Sn. Kenan Selim Argan da açıklama yaparak, Bakan’a 450 dönümlük yeni Sanayi Sitesi yeri sundukların, Bakanın da bu yerle ilgili TOKİ’ye çalışma yapması talimatı verdiğini söylemişti.  Ayrıca Ordu Milletvekili Sn. Ergün Taşçı’da 2021 yılının Haziran Sanayi Sitesi kurulacak yeni yerde temel atacaklarını açıklamıştı. Bütün bu sözler ve açıklamalar üzerine Sanayi Sitesi esnafı da bir bekleyişe girmiş, önümüzdeki süreci buna göre planlamaya başlamıştı. Ancak, Sn. Bakanın yarın, yani 8 Ocak’ta çalışma başlatılsın, dediği Sanayi Sitemize, 1.5 aya akın zaman geçti, gelen giden olmadı, gelip bize kimse bir şey sormadı.

Dediğim gibi, Sn. Bakanın talimat verdiği günden bugüne 1,5 ay geçti. Temelin atılacağı söylenen Haziran ayına da kısa bir zaman kaldı. Belediyenin İmarla Sorumlu Başkan Yardımcısı ile görüştüğümüzde, şuanda hali hazırda Bilim Sanayi İl Müdürlüğü ile çalışmaların devam ettiğini söylüyor.

TOKİ’den de bir ses yok

AK Parti İlçe Başkanı Sn. Kenan Selim Argan yaptığı açıklamasında, Ünye Sanayi Sitesi için 450 dönümlük, içine 700’ün üzerinde işyeri kurulacak yeni bir yeri Bakan’a sunduklarını, Bakanın da bu yeri uygun bularak hemen çalışma yapması için TOKİ’ye talimat verdiğini, açıklamıştı. Sn. Argan’ın ifade ettiği yer, Gölevi Mahallesinde 450 dönümlük Ünye Belediyesi’nce Sanayi Sitesi yeri olarak işaretlenmiş alan olmalı. Ancak burası tamamen vatandaşların tapulu yerleri. Bunları istimlak etmek, anlaşmak, vatandaşın parasını ödemek zaman isteyen işler. Bir de bu iş TOKİ’ye havale edilmişse hani TOKİ nerede, çalışma başlattı mı?

Sanayi Sitesi mevcut yerinde kalacakmış sözleri duyuyoruz

Ancak şöyle sözler geliyor kulağımıza; Sanayi Sitesi’nin bugünkü yeri riskli alan olarak belirlenmiş olduğundan burada Kentsel Dönüşüm çalışması yapılacakmış. Biz bunları duyunca endişeye kapıldık. Niye? Eğer kentsel dönüşüm üzerinden Sanayi Sitesi mevcut yerinde yapılacaksa yine aynı sayıda işyeri yapılır. İyi de bizim Sanayi esnafımızın yarısı Sanayi Sitesi dışında, mahalle aralarında sıkıntılı şartlarda iş yapıyor. Onlar ne olacak?

Oturup bu konuyu bir görüşelim istiyoruz

Biz diyoruz ki eğer Sanayi Sitesi mevcut alanda kurulacaksa oturup bu konuyu görüşelim. Bu konuyu hangi kurum üstlendiyse Sanayi Sitesinin yöneticisi olarak veya esnaf olarak bizi çağırsınlar birlikte değerlendirme yapalım. Dışardaki esnafımızı da hesaba katarak bir çözüm bulmak zorundayız.

Bizimle kimse görüşmedi

Dediğim gibi Sanayi Sitesi çalışması ile ilgili olarak Bakanlık, Valilik, Büyükşehir ve Ünye Belediyesi hiçbir yer ve kurum bizimle herhangi bir görüşme yapmadı. Ancak bölgemizin insanı olarak Kentsel Dönüşüm Uzmanı Nihat Şen Başkanımızla bu konuyla ilgili bir görüş alışverişinde bulunduk.

Haziran ayını bekliyoruz

Esnafımız sanatkârımız gerçekten zor durumda. Bir taraftan yer altı elektrik çalışması, diğer taraftan buradan taşınılacak açıklamaları. Kimse yarınını görüp işini planlayamıyor. Ayrıca 2015 yılından bu yana Sanayi Sitesi’nin riskli alan olarak görülmesi nedeniyle esnafımızın kredi talepleri geri çevriliyor. Satmaya kalksa 400 bin liraya müşteri bulacağı dükkanı için esnafımız 4 bin TL kredi alamıyor. Kısacası her gün sıkıntı ve sorun içinde kıvranıyor, işlerimize sağlam kafayla dört elle sarılamıyoruz.

Ergün Taşçı Milletvekilimiz haziranda temel atıyoruz, dedi. Biz de haziranı bekleyeceğiz. Eğer temel atılmazsa niye atılmadı, diye kapıya dayanacağız.”

 Ünye KENT Haber

 

Bu haber toplam 1.103 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Bize, kimsenin, uğradığı, yok!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler