HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Mart 2021 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
16 Şubat 2021 Salı Saat: 17:25

Cephe giydirmede vatandaş mağdur edilmeyecek!

Ünye’nin sahil kenarındaki mahallelerinde 2017 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan cephe giydirme işinde yaşanan sorunların yakında giderileceği belirtildi.
Cephe giydirmede vatandaş mağdur edilmeyecek!

Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen, “Biz mağduriyeti anladık. Sayın Bakanımızın talimatıyla çalışma başlatıldı. Çok yakın bir zamanda bununla ilgili kamuoyuna ve vatandaşlarımıza gerekli bilgi verilecek” dedi.

Nihat Şen, olayın 3-4 yıl öncesinden geldiğini, o günkü rakamları ve kimler ne ödemiş bilinmediğini belirterek, “Vatandaşın elinde  ödeme belgesi yok. Ama ne olursa olsun vatandaşımız mağdur edilmeyecek” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen, Ünye’nin Nuriye, Fevziçakmak, Kaledere, Çamurluk, Ortayılmazlar ve Burunucu mahallelerinde 2017 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan cephe giydirme işinde ortaya çıkan sorunlarla ilgili olarak, vatandaşın mağdur edilmeyeceği bir çözümün yakın olduğunu söyledi.

Mimar Nihat Şen, konuyla ilgili olarak Oney Flaş FM’deki Haftanın Yorumu programında gazeteciler Musa Özgür Kıroğlu, Ali Öztürk ve Hakan Kormaz’a şöyle konuştu;

“Ünye’nin sahil mahallelerinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan, üzerinden de 3-4 yıl geçen dış cephe giydirmesi ile ilgili yapılan işin vatandaşımıza doğru düzgün anlatılmamış olması sorunun temelini teşkil ediyor. Yapılan iş, yüzde 50’si Büyükşehir Belediyesi, yüzde 50’si vatandaş tarafından karşılanacak şekilde yapılmış. Kamuoyuna da böyle söylenmiş. Ama bu işin detayı nasıl olacak, bu konuda yeterli bilgi verilmemiş. Ben bu işte iletişim eksikliği olduğunu gözlemledim.

Diğer ilçelerde sorun yok, sorun Ünye’de…

Aslında bu iş Altınordu ve Fatsa ilçelerinde de yapılmış, ancak oralarda sorun yok. Sorun Ünye’de. Ünyeli hemşerilerimizin konuyu bana aksettirmesi, konuyla ilgili ciddi bir şikayet dilekçesinin tarafıma ulaşması üzerine konuyu Büyükşehir Başkanımıza-Sn. Bakanımıza intikal ettirdim. Sn. Bakanımız da bir yanlışlık, vatandaşın mağduriyeti noktasında bir olay varsa bunun çözülmesi talimatı verdi. Bunun üzerine bende olaya müdahil oldum. Taraflardan hem muhtarlarımızı hem de vatandaşlarımızı bire bir dinleyerek olayın aslı nedir, niye bu kadar vatandaşlarımızın mağduriyeti var, öğrenmeye çalıştım.

Sorun yan cephelerde

Benim bu işte karşılaştığım en karmaşık sorun yan cephe olayları. Bu özellikle Fevzi Çakmak Mahallesinde yaşanan bir olay. Vatandaşlarımız diyor ki; yan cephenin bedelini biz müteahhitte ödedik. Yan cephelerin işinde Büyükşehir iskele, raspa ve boya işini yaptırmış. Mantolamaya karışmamış, bunu vatandaş ödemiş. Vatandaş ise iskele, raspa, boya işi dahil ödeme yaptığını biliyor. Ben anahtar teslim olarak müteahhitle anlaştım, ödememi yaptım, diyor. Büyükşehir’in vatandaşa gönderdiği hesaplamalarda yan cephelerde yapılan mantolama bedeli yok. Mantolama bedeli istenmiyor, çünkü bunu vatandaşın ödediğini biliyor. Sadece boya, iskele gibi işlemlerinin parası isteniyor. Vatandaş ise müteahhide ödeme yapmış, ama bunu hangi iş için yaptığını ve ne kadar ödeme yaptığını bilmiyor. Vatandaşlarımız parayı elden vermişler, belge almamışlar. Ben hemşerilerimin söylediği her cümlenin altına imzamı atarım, inanırım, güvenirim. Ama ticarette belge geçerli, devlette belge geçerli.

Gerekli çalışma başlatıldı

Bu anlamda biz hem muhtarlarımızla hem de o işi yapan alt taşeron dediğimiz kişilerle toplantı yaptık ve bu konuyu tekrar değerlendirmek üzere muhtarlarımızdan bir yazı talep ettik. Çok kısa bir sürede bununla ilgili hem sayın Bakanımızın talimatı ile ki bu konu Meclise de girecek bir konu. Hesapların tekrar incelenmesi, taksit sayısının uzatılması anlamında şuanda Büyükşehir’de arkadaşlarımız çalışıyorlar. Çok yakın bir zamanda bununla ilgili kamuoyuna ve vatandaşlarımıza gerekli bilgiler verilecek. Somut sonuç ancak önümüzdeki günlerde çalışmalar tamamlandıktan sonra ortaya çıkar, bilgi verilebilir.”

Sn. Bakanımız konuyla yakından ilgileniyor

Konuyla sayın Bakanımız ciddi şekilde ilgileniyor. Mağduriyetlerin giderilmesi ve ödeme güçlüğü çeken vatandaşlarımıza da taksit sayılarının uzatılması yönünde çalışma yapılması için verdiği talimat doğrultusunda vatandaşlarımız mağdur edilmeden bu sorun çözülecek.

 Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE

Bu haber toplam 1.081 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Cephe, giydirmede, vatandaş, mağdur, edilmeyecek!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler