HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Mart 2021 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
17 Şubat 2021 Çarşamba Saat: 18:16

Kimse kimseden zorla bir şey almıyor!

Kimsenin üreticiden fındığını zorla alamayacağına belirten Fındık İhracatçısı Hasan Basri Durak, “Alıcı firma fındığı uygun bulduğu fiyata almak isteyebilir, o bunun hakkıdır.
Kimse kimseden zorla bir şey almıyor!

Aynı şekilde üretici de uygun bulduğu fiyata ürününü satmak isteyebilir, o da üreticinin hakkıdır” dedi.

Fındık alıp satan firmalarla ilgili söylentiler çıkarmanın yanlışlığına işaret eden Hasan Basri Durak; “Bazı şeyleri iyi düşünüp, iyi hesap etmek gerekir. Bu tür firmalar fındığı hiç almazsa ne yaparız. Olaya bir de bu tarafından bakmak lazım” şeklinde konuştu.

Fındık maliyetinin yüksek olduğunu, üreticinin de buna göre fiyat istemekte haklı olduğunu belirten Durak; “Doğu Karadeniz’de dönüm üzerinden üretim çok düşük. Üretimi artırıcı faaliyetlerde bulunmak gerekli. Üretim artarsa maliyet düşer, üreticinin karı artar” ifadelerinde bulundu.

Ünyeli Fındık Sanayicisi ve İhracatçısı Hasan Basri Durak, fındık fiyatı üzerinden yapılan tartışmalara ve bu tartışmalarda dile getirilen yanlışlara dikkat çekerek; bazı şeyleri iyi düşünüp iyi hesap etmek ve buna göre konuşmak gerektiğini söyledi.

Hasan Basri Durak, Oney Flaş FM’deki Bir Konu Bir Konuk programında gazeteciler Ali Öztürk ve Hakan Korkmaz’a yaptığı açıklamasında konuyla ilgili olarak şöyle konuştu; 

Alıcı firma kendisine uygun fiyata fındık almak isteyebilir

“Çok fındık tüketen bir firma fındığı uygun almak isteyebilir. O bunun hakkıdır. Üretici nasıl ki fındığını 22 liraya satmadı, 26 liraya çıkmasını bekledi, bu da üreticinin hakkıydı. Kimse kimseden zorla bir şey almıyor. Mesele şu; üretici burada şunu hesap etmeli, çok yüksek fiyata ürününün yarısını veya dörtte 1’ini satmak mı daha uygun, yoksa sürdürülebilir şekilde belli fiyatlara satmak mı daha uygun… Bunun kararının verilmesi lazım.

Bu tür firmalar fındığı hiç almazsa ne yaparız?

Diyelim ki piyasa istikrarsız, sürdürülebilir fiyat seyri yok. Alıcı firmalar bu piyasada ne yapar? Diyelim ki hiç fındık almıyorlar, piyasadan çekildiler. Bu tür firmalar fındığı hiç almazsa ne yaparız? Olaya bir de bu tarafından bakmak lazım. Üreticinin makul seviyedeki fiyatlara fındığını satmadığı zaman, bir de bunun tüketen insanların cephesinden hesabının yapılması lazım.

Piyasa regülatörleri doğru iş yapmalı

Türkiye’de TMO’nun veya FİSKOBİRLİK’in regülasyon görevi yapması lazımdı. Bu maalesef olamadı. Fındık 25 liraya çıktığı zaman TMO ne yapmalıydı? Elinde fındığı varsa satmalı, fiyatı 25’in üzerine çıkarmamalı, piyasa kontrolü sağlamalıydı. Tam tersi, eğer fiyat 21-22 liraya düşmüşse bu sefer fındık için açıkladığı fiyattan alım yapmalı, üreticiyi korumalıydı.

Dünyanın tükettiği fındık belli

Dünya bir yıl içinde ne kadar fındık tüketiyor? Bu istatistiklerle belli. Fındık rekoltesi iyi olursa dünyanın tüketemeyeceği bir fındık var demektir. Bunu ikinci yıl takip eder, rekolte yine iyi olursa sıkışıklık oluşur. Bu durumda ne yapacaksın? Daha çok fındık yedirebilmenin mücadelesini vereceksin. Bunun için de fiyatların makul, kabul edilebilir olması önemli. Amerikalılar bademin fiyatı yükseldiği zaman kendileri düşürüyorlar. Çünkü ürünü çok satmaları için bu gerekiyor. Satmazsa elinde kalacak. Bir dahaki sene rekolte iyi olursa daha çok ürün elinde kalacak. Bunları iyi organize etmek, iyi istatistik yapmak gerekiyor.

Maliyetleri düşürmeliyiz ki daha çok kazanalım

Şu anda Doğu Karadeniz’de dönüm başı üretim çok düşük. Bu da maliyetlerin yüksek olmasına yol açıyor. Dönüm başı üretimi artırıcı faaliyetlerde bulunmak gerekli. Bunun için de yapmamız gereken çok şey var. Maliyetler sürekli yükseliyor. Haliyle üretici de fiyat ısrarında çok haklı, bu fiyattan aşağı kurtarmıyor, diyor. Haklı ama, üreticimiz de maliyetleri nasıl düşürürüz, bu hesapları yapması lazım geliyor. Birde şu var, biz aslında üretici de değiliz. Ben bahçeye uğramadan telefonla birilerine bahçe işlerimi yaptıracağım. Tüm bakımları benim dışımda yapılacak. Böyle oldu mu bu üründen beklenen para kazanılamaz. Üretici dediğin bahçesinde olur. Ancak şu sorun var; bahçeler miras yolu ile çok bölünüp parçalandı. Bugün aile başı 300-500 kilo fındık yapan Doğu Karadenizliler var. Batı Karadeniz’de böyle değil. Orada 5 tondan aşağı fındık yapan aile yok. Ama bizim bölgemizde bahçeler maalesef küçüldükçe küçüldü ve artık çerezlik ürün verir hale geldi. Bu yüzden insanlar da bahçesine bakmaz oldu. Ancak son birkaç yıldır bakım işinde düzelme var. O da ürün çok para ettiği için. Çok para, az para ettiğine bakmadan bahçeye sahip çıkılmalı. Fındıktan sadece sattığın fiyat üzerinden para kazanma değil, bu her zaman yetmeyebilir. Ayrıca maliyetleri düşürerek, kar etmenin de hesabı yapılmalı.”

 Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 1.104 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Kimse, kimseden, zorla, bir, şey, almıyor!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler