HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
24 Şubat 2021 Çarşamba Saat: 17:58

“Ünye’den dünyaya Yunus mesajları yükselsin”

Vefatının 700. yılı dolayısıyla “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” adıyla anılacak olan Yunus Emre’nin bir anma programının da, kabrinin bulunduğu Ünye’de düzenlenmesi istendi.
“Ünye’den dünyaya Yunus mesajları yükselsin”

Ünye’deki siyasi parti ilçe başkanları yaptıkları açıklamada, Yunus Emre’nin Türk toplumu ve Türkçe üzerindeki önemine dikkat çekerek, “Onu daha çok anlamalı, daha çok anlatmalıyız” ifadelerinde bulundular.

Siyasi parti ilçe başkanları, Ünye’de kabri bulunan Yunus Emre’nin Ordu’nun Ünye ilçesinde düzenlenecek programlarla anılması gerektiğine işaret ederek, “Ünye’den dünyaya Yunus mesajları yükselsin istiyoruz” dediler.

Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü; Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. yıl dönümü, Ahi Evran’ın doğumunun 850. yıl dönümü UNESCO tarafından 2021 anma ve kutlama yıl dönümleri programına alındı.

30 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Genelge ile 2021 yılı Cumhurbaşkanlığımız tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edildi. Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonuyla “Dünya Dili Türkçe” adıyla yurt içinde ve dışında çeşitli etkinlikler düzenlenmesine karar verildi.

Yunus Emre düzenlenecek etkinliklerle anılarak Onun Türkçeye yaptığı katkılara dikkat çekilecek.

-Ünye’de kabri bulunan Yunus Emre Ünye’de de anılmalı… -

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenecek anma programlarından birisinin de Ünye’de yapılması için harekete geçildi.

Ünye’deki siyasi parti ilçe başkanları yaptıkları açıklamalarda, Ünye’nin Yunus Emre Mahallesi’nde kabri bulunan Yunus Emre’yi anma programlarından birinin Ünye’de düzenlenmesi gerektiğini belirterek, bu konuda Valiliğin, Milletvekillerinin, Büyükşehir Belediyesi ve Ünye Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile temas kurmaları gerektiğini ifade ettiler.

-Yunus Emre’yi, vefat yılında Ünye’de anmak anlamlı olacaktır -

2021’in “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edildiğini hatırlatan AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Dünyaca kabul görmüş halk ozanı Yunus Emre’nin, 2021 yılı UNESCO ve Cumhurbaşkanımızın da talepleri doğrultusunda kutlama yılı olarak ilan edilmesi memnuniyet verici. O açıdan Ünye’de kabri bulunan Yunus Emre’nin burada da anılması için Kültür Bakanlığımız, Valiliğimiz, gerekse Belediyemiz işbirliğinde çalışma yapılmasına gayret göstereceğiz. Yunus Emre’yi vefatının 700. yılında Ünye’de de anmak anlamlı olacaktır. Ünye’den dünyanın her tarafına Yunus Emre mesajları yayılsın istiyoruz.”

-Ünye’de Yunus Emre felsefesinin anlatılacağı bir iklim yaratılmalı -

Ünye’de Yunus Emre felsefesinin anlatacak etkinliklerin olması gerektiğini söyleyen CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral; “Bu kapsamda Ünye’de, Yunus Emre felsefesinin anlatıldığı bir etkinlik yapılması gerekir ki; bunu bilim adamları ile tarihçilerle, felsefecilerle yapmak gerekir. Diğer türlü karnaval havasında oluyor. Bu noktada Ünye’de yapılacak etkinlik ve programlara destek vermeye hazırız.” dedi.

-2021 yılı “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edildi -

2021’ın “Yunus Emre ve Türkçe Yılı”  olarak ilan edildiğini vurgulayan MHP Ünye ilçe Başkanı Av. Murtaza Hacıimamoğlu, “Ünye’yi ziyarette bulunduğu ve burada ebedi istirahatine çekildiği bilinen Türk dili ve medeniyetinin temel taşlarından biri olan Yunus Emre’nin vefatının 700. yılında hem uluslararası alanda, hem de ülkemizde anılacak olmasını önemsiyoruz. Biz de bu ulu çınarın hemşerileri olarak Yunus Emre ve onun mirasına layıkıyla sahip çıkmalı ve gelecek nesillere aktarımı için elimizden geleni yapmalıyız. Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordinasyonuyla yürütülecek etkinliklerden birinin de Ünye’de yapılmasını arzu ediyor, bu çalışmada üstümüze düşen görevi yerine getirmeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

- Koca Yunus Emre’yi iki şiir okuyup, geçecek miyiz…? -

İYİ Parti Ünye İlçe Başkanı Feryal Çuhacı, “Keşke Ünye’de Kültür Merkezi olsaydı, herkesi Ünye’ye davet edebilseydik, Yunus Emre’yi burada dolu dolu anabilseydik. Ben isterdim ki; Ünye’de Türkiye çapında bir iş yapalım. Akademisyenlerimizi davet edelim. Konferanslar verelim. Ne yapacağız, iki tane şiir okuyup geçecek miyiz koca Yunus Emre’yi anmak için. “Yunus Emre yaratılanı hoş gördüm yaratandan ötürü” sözü benim hayatımın ilkesi olmuştur. Yunus Emre bizim gönlümüzün, ruhumuzun ilacı. İnşallah Yunus Emre’ye yakışır gençler, çocuklar ve gençler yetiştiririz.”  dedi.

-Her türlü desteği seve seve veririz -

Yunus Emre’nin son durağının Ünye olduğunu, kabrinin Ünye’de bulunduğunu söyleyen Saadet Partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin, şunları söyledi;

“Yunus Emre; bu yıl dünyaya tanıtılacak. Bu konuda Milletvekilimiz Sayın Hasan Öz’ün teklifine tüm kesimlerden olduğu gibi bizim desteğimiz de tamdır. Bu tanıtım hem Ünye’miz açısından, hem de gençlerimizin kültürümüze sahip çıkması açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu olayın kıymeti bilinirse Yunus Emre’nin tanıtımı Ünye için sadece bir başlangıç sayılacaktır. Bu konuda biz Ünye Saadet Partisi İlçe Teşkilatı olarak üzerimize düşen ne ise bunu seve seve yerine getirmeye hazırız.” 

-Yunus Emre ile ilgili çok etkinlik yapmalıyız -

Büyük Birlik Partisi Ünye ilçe Başkanı Erol Özkan, “Yunus Emre’mizin vefatının 700. yılındaki anma programlarına Ünye’de dahil edilmelidir. Çünkü mezarı Ünye’dedir.  Ünyeliler olarak bize düşen görev ise Yunus Emre ile ilgili daha çok etkinlikler yapıp, Ünye’yi anlatmak, anmak, tanıtmak ve sesimizi duyurmaktır. Ünye Yunus Emre Derneği öncülüğünde, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ordu Valiliği, Ünye Belediyesi, Ünye Kaymakamlığı ve medya ve sivil toplum kuruluşları acil planlama yaparak harekete geçilmelidir” dedi.

-Yunus Emre’yi anlamak ve anlatmak çok kolay değildir -

Türk şiirinin öncüsü, tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre Hazretlerini, Şeyh Yunus Hazretlerini anlamanın, anlatmanın çok kolay olmadığını ifade eden Yeniden Refah Partisi Ünye İlçe Başkanı Harun Ocak; “Gerçek anlamda Yunus Emre Hz. anladığımızda her şeyi anlamış olacağız aslında. Yunus Emre Hazretlerinin ve şiirlerinin gerçek anlamda anlaşılacağı günleri görmeyi yüce Allah’dan niyaz ediyor, Şeyh Yunus Emre Hazretlerine ve cümle geçmişlerimize rahmet eylesin.” diye konuştu.

-Yunus için her türlü çalışmaya destek oluruz -

DEVA Partisi Ünye ilçe Başkanı İrfan Tosun, “Yunus Emre gerçekten çok değerli bir isim ve marka. Doğduğu yer beni çok ilgilendirmiyor, benim için öldüğü yer önemli. Ben ‘Tarihte Ünye’ kitabını yazmış, Yunus Emre’yi anlatmıştım. Yunus Emre’ye hepimizin sahip çıkması lazım. Yunus’u anlamak, Yunus’un felsefesini daha iyi kavramak için yapılan her türlü çalışmaya destek oluruz.” dedi.

 Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 1.285 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler