HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
27 Şubat 2021 Cumartesi Saat: 13:49

Ünye Limanı ranta kurban ediliyor!

Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Ünye Limanı’nın ranta kurban edildiği iddiasında bulunan CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel; durumu Ulaştırma Bakanlığı’na sorduğunu söyledi.
Ünye Limanı ranta kurban ediliyor!

Mustafa Adıgüzel iddialarında, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un eski danışmanının “limana kahya” yapıldığını, buradaki bütün karanlık işlerin, onun elinin altından çıktığını belirtiyor.

Vali’den milletvekillerine herkesin her şeyi bildiğini ileri süren Adıgüzel, “Bütün bu yaşananlardan rahatsızlar. Sadece Büyükşehir Belediye Başkanı’nın olanlardan haberi yok. Çünkü ona her şey başka türlü anlatılıyor” ifadelerinde bulunarak, Güler’in ipleri eline almasını istedi.

Gazeteciler Musa Özgür Kıroğlu, Ali Öztürk ve Hakan Korkmaz’un sunumuyla Oney Flash FM’de Haftanın Yorumu programına telefonla bağlanan CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Ünye Limanı’na ilişkin çarpıcı iddialarda bulundu.

Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan limanın ranta kurban edildiğini iddia eden Mustafa Adıgüzel, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Ünye’deki limanın büyütülmesi, uluslararası kapasitede hizmet veren bir liman olması hepimizin arzusudur. Ama bizim, bu limanla ilgili olarak edindiğimiz bazı bilgilerden dolayı endişelerimiz ve itirazlarımız var. Çünkü burada bir takım kirli, karanlık işler dönmeye başladı. Gelen bilgileri araştırdım, hepsi doğru.

Büyükşehir Başkan Vekili, Limana kayyum olarak atanmış…

Ordu Büyükşehir’de bir tane Başkanvekili var, Ünyeli. Öncelikle bu Başkanvekilinin limana kayyum olarak atandığına, ayrıca Fatsa’dan Ünye’ye kaydırılan Liman Başkanı konusuna dikkat çekmek istiyorum. Aslında Liman Başkanının bir günahı yok, oradaki olayı perdelemek için yapılan bir atama bu. Daha enteresanları da var şimdilik ifade etmediğimiz. Diğer taraftan Liman’daki emniyetçi atamalarında da tuhaf işler oluyor. Burada geçmişten beri bu görevi yapan, burayı iyi bilen liyakat sahibi bir başkomiseri alıyorlar, İkizce’ye gönderiyorlar. Yerine de geçmiş çok ta temiz olmayan bir başka emniyetçiyi Mesudiye’den önce Fatsa’ya, sonra Fatsa’dan buraya görevlendiriyorlar. Bu AKP’nin kendi içinde bile huzursuzluğa yol açıyor ve bu atama şimdilik geri alınıyor. Bu atama işi şu anda Valilik’te bekliyor.

Tam bir organizasyon…

Limanın işletmesi ise ORBEL’e veriliyor. Bu ORBEL nerede karışık, karanlık bir iş varsa orada. Bütün karışık hesapların altından ORBEL çıkıyor. Limanın tepesindeki kayyum Büyükşehir Başkanvekili, altında ona uygun Liman Başkanı ve Emniyet, limanın işletmesi ise ORBEL’de… Bunlar nedir, Ünye Limanında neyin hesabı yapılıyor? Tam bir organizasyon…

İşin en tepesinde Numan Kurtulmuş’un eski danışmanı var

Ayrıca şunun altını çiziyorum, Ordu’da Vali, Milletvekilleri hepsi bu işi biliyor ve hepsinde de bu iş çok ciddi rahatsızlık oluşturmuş durumda. Ama çok daha enteresan olan şu; orada bu işlerin asıl sorumlusu ne Limana atanan Başkanvekili kayyum, ne Liman Müdürü, hiç biri değil. Onların da üstünde başka biri daha var, o da kim derseniz? Sayın Numan Kurtulmuş’a daha önce danışmanlık yapan bir zatı muhterem! Limandaki bütün karanlık işler onun eli altından yürüyor. Bu kişi hiçbir sıfatı olmayan bir kahya. Şimdi de limanının kahyası olmuş... Meşhur etmemek için ismini söylemiyorum. Ama bunun kim olduğunu Ünyeliler, Ordulular, herkes çok iyi biliyor.

Ünye Limanı ranta kurban ediliyor

Vinç konusuna gelince… Bu limanda yıllardır birkaç firmanın vinçleri var, yükleme ve taşıma işi yapıyorlar. Onlara deniyor ki; siz buradan çıkın. Firmaların, sözleşmelerini 1 yıl uzatma hakları olduğu halde çıkmaları isteniyor. Gerekçe olarak, biz buradaki yükleme, taşıma işini Büyükşehir Belediyesi bünyesine katacağız, vinçleri biz alacağız, modernize edeceğiz, diyorlar. Peki, sonra ne oluyor? İzmit’ten bir firma çağrılıyor. Bu firmadan yeni vinç alınmıyor, kiralanıyor. Diğer bir skandal ise kiralanan vinçler 2004-2010 arasının eski vinçleri. Oradan kaldırılması istenen vinçler ise 2012-2014 yılı vinçler, daha yeniler. Yani modernize edeceğiz diyenler buraya 10 yıl daha eski vinç koyuyorlar. Büyükşehir yetkilileri, ne belediye bünyesine vinç satın alıyor, ne de yeni teknoloji ile vinçleri modernize ediyor. Niye böyle yapıyorlar? Perdenin arkası karanlık... Bakın ORBEL diyorum, bu tür kirli-karanlık işlerin içinde ORBEL var. Perde arkası rant işleri ORBEL üzerinden götürülüyor. Yani herkes bilsin, Ünye Limanı ranta kurban ediliyor.

Limanı büyütmek isteyen kuma beton dökmez, fore kazık kullanır

Ayrıca bu yaptıklarını örtmek içinde göz boyamaya çalışıyorlar. Limanı büyütecek, genişletecek çalışma başlattıklarını söylüyorlar. Liman, çalışması bittiğinde Karadeniz’deki 6 ülkenin limanlarından daha büyük bir liman olacak diyorlar. Bu sözlerinde samimi olsunlar, yaptıkları işi en çok ben desteklerim. İsterim ki bölgemizin, ilimizin büyük bir limanı olsun. Ama öyle değil. Bunlar bu lafları yaptıkları kirli, kara işlerini örtmek için ediyorlar. Limanı büyütmek, genişletmek isteyenler denizin altındaki kumun üzerine beton dökerek mi bu işi yaparlar? Bunu sıradan bir vatandaş bile böyle yapmaz, yanlış olduğunu bilir.  Bırakın bu işleri. Fore kazık denen bir yöntem var. Hem bu limanı genişleteceğiz diyorsunuz, hem fore kazık atmadan kumun üzerine beton döküyorsunuz. Yaptığınız işe çocuklar bile güler.

Büyükşehir Belediye Başkanı olayların çok gerisinde

Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler bütün bu olayların ve yaşananların çok gerisinde… Biz o yüzden, Büyükşehir Belediye Başkanı ipleri eline al, diyoruz. Ama Büyükşehir Belediye Başkanı böyle davranmıyor. Üç dönem Bakanlık yapan ve Ordu’nun yüzde 57 oyunu alan birisi olarak tutmuş, Ordu’ya 5 kuruş katkısı olmayan Numan Kurtulmuş’u rol model gösteriyor. Ordu’ya verdiği sözleri tutmayan, bu şehre hiçbir katkısı olmayan, üstelik adamlarını gönderip Ordu’yu karıştıran adam için bunu söylüyor. 

Hilmi Güler’e her şey başka anlatılıyor

Bunlardan Hilmi Güler’in haberi yok. Çünkü her şey Hilmi Güler’e başka türlü anlatılıyor, el altından iş çevirenler her türü filmi çeviriyor. Biz o yüzden söylüyoruz; Hilmi Güler, ya bu belediyeyi sen yönet ya da yapamayacaksan bırak, diye. Çünkü olan bize, Ordu’ya, hep birlikte Ordululara oluyor.

Ulaştırma Bakanlığı’na soru önergesi verdim

Ünye Limanı’nda yaşananlarla ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı’na soru önergesi verdim.

Bu bağlamda Bakanlığa şunları sordum; Niçin Ordu Büyükşehir Başkanvekili Ünye Limanına kayyum olarak atanmıştır? Niçin eş zamanlı olarak Fatsa Liman Müdürü Ünye’ye alınmıştır?  Niçin mevcut taşıma ve yükleme firmaları limandan uzaklaştırılmıştır, böyle bir kararın teknik, hukuki, ekonomik gerekçeleri nelerdir? OBB’nin ORBEL aracılığı ile daha yaşlı vinçleri kiraladığı doğru mudur? Amaç limanı büyütmek ve modernize etmekse neden modern inşaat tekniklerinden kaçınılmaktadır? Türkiye genelinde liman işletmeciliğini genişletme ya da modernizasyon işlerini belediyenin yan kuruluşlarına devredilmesi olayının başka bir örneği var mıdır? Varsa hangi il ve ilçelerde benzer uygulamalar vardır?

Sorularımız net; biz bunların cevabını görmek istiyoruz. Bizim şuanda beklentimiz bu soru önergemize bir an önce cevap verilmesidir. Cevap verilsin, o zaman göreceğiz Ünye Limanında kimin ne yaptığını, hangi işlerin çevrilmek istendiğini…  Ben bir Milletvekili olarak halkın konuştuğunu dile getiriyor, halkın sorduğunu soruyorum. Buna cevap almak benim de milletimin de hakkıdır. Biz milletimizin hukukunu taşıyoruz. Ünye Limanındaki karanlık ilişkileri ortaya dökmeye çalışıyoruz. Biz burada Ahmet’e, Mehmet’e bakmıyoruz. Kim Ordu’ya hizmet ederse bizim başımızın üstünde yeri var. Ama Ordu’ya hiçbir katkısı olmadan sadece ikilik yaratıp kargaşa, kavga çıkaran insanları da Ordulular istemiyor. Bunu defaten söylüyoruz.

Bilgiler artarak gelmeye devam ediyor

Bunun daha fazlaları da var. Ama bazı bilgileri şuanda geride tutuyorum. Henüz tam olarak emin olamadığımız duyumlar da geliyor. Bunları geride tutuyoruz. Zaman içinde bu karanlık işlerle ilgili bilgilerin çok daha fazlası çorap çöküğü gibi gelecektir. Biz Ünye halkının da hakkını yedirmeyiz, Ordu halkının da hakkını yedirmeyiz. Hemşerilerimizin bu işe parti gözüyle bakmamasını rica ediyorum. Ben Milletvekili olduktan sonra hiç bir işe siyasi gözle bakmıyorum. Yanlış yapanı AK Partili de olsa eleştiririm, kendi partimden de olsa eleştirir, kamuoyuna açıklarım. Bunu bütün partililerim bilir. Bütün Ordu bilir. Yanlışı kim yapıyorsa biz istisnasız karşısında oluruz.” 

 

 

Bu haber toplam 1.282 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye, Limanı, ranta, kurban, ediliyor!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler