HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
1 Mart 2021 Pazartesi Saat: 18:11

Yunus Emre, Ünye’de anılmalı…

Ünye’deki esnaf birlikleri Yunus Emre’nin vefatının 700. Yılı dolayısıyla ilan edilen ‘Yunus Emre ve Türkçe Yılı’ kapsamında Kültür Bakanlığı tarafından yapılacak anma programının Ünye’de yapılmasına dikkat çekti.
Yunus Emre, Ünye’de anılmalı…

Yunus Emre’nin kabul görmüş bir kabrinin de Ünye’de olduğunu vurgulayan esnaf birliklerinin başkanları; “Ünye’de metfun Yunus Emre’nin, Ünye’de anılmasının anlamı büyüktür. Bunun için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” dediler.

Ünye Yunus Emre Derneği ve Büyükşehir işbirliği ile her yıl yapılan anma programının bu yıl Bakanlığın anma programı ile birlikte yapılmasını isteyen birlik başkanları, “Ünye, Yunus Emre şehridir, buradan yükselecek Yunus Emre mesajları tüm dünyaya yayılmalı” dediler.

Ünyeliler, vefatının 700. yılında gerek UNESCO, gerekse Türkiye tarafından Yunus Emre anma programlarının yapılacak olmasından dolayı memnuniyetlerini ifade ederek, anma programlarından birinin Ünye’de yapılmasını istiyor.

Gazetemize açıklamada bulunan Ünye’deki esnaf temsilcileri Odalar, Borsa ve Kooperatif Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından ilan edilen ‘Yunus Emre ve Türkçe Yılı’ kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenecek programlardan birisinin Ünye’de yapılması gerektiğine dikkat çektiler…

“Ünye’de yatan Yunus Emre, Ünye’de anılmalı”

Ünye’de metfun Yunus Emre’nin Ünye’de anılması gerektiğini belirten Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, “Yunus Emre, bütün insanlığın ortak değeridir. Ayrıca Ünye’de metfun bulunan, kabul görmüş makamlarından birisi Ünye’de olan Yunus Emre, bu anlamda bizim geçmişimiz, tarihimizdeki mihenk taşımızdır. Vefatının 700. yılında devletimiz tarafından bu yılın Yunus Emre ve Türkçe Yılı ilan edilmesinden ziyadesiyle memnunuz. Dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yıl içinde yapılacak Yunus Emre etkinliklerinin Ünye’de yapılmasının daha doğru olacağını düşünüyor, Ünye’de yapılmasını istiyoruz. Bu kapsamda üzerimize düşen her türlü görevi üstlenmeye hazırız” dedi.

“2021 Yunus Emre etkinliklerinin bir kısmı Ünye’de yapılsın istiyoruz”

Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu, “2021 yılının Yunus Emre ve Türkçe Yılı olarak ilan edilmesi, ayrıca UNESCO tarafından da anma programına dahil edilmesi bizleri sevindiren gelişmeler oldu. Ünye Yunus Emre şehridir, çünkü Yunus Emre’nin kabrinin Ünye’de olduğu yönünde kuvvetli deliller var. Dolayısıyla ülkemizde 2021 yılında yapılacak etkinliklerin bir bölümünün Ünye’de düzenlenmesi ve Yunus Emre’nin Ünye’de anılması doğru olanıdır. Ünye Ticaret Borsası olarak, Yunus Emre’nin Ünye ile anılması vesilesi ile yapılacak etkinliklerde üstümüze düşen görevlerimizi yapmaya hazırız. Umarım yetkililer isteğimizi değerlendirirler” diye konuştu.

“Ünye’deki makam bölgemiz, ilimiz ve Ünye için çok önemli”

Dünyada ve Türkiye’de bir çok yerde makamı olduğu iddia edilen Yunus Emre’nin en çok kabul gören makamlarından birinin Ünye’de olduğunu ifade eden Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Özkan şöyle konuştu:

“Ünye’nin Yunus Emre Mahallesi’ndeki Yunus Emre Türbesi bölgemiz için, ilimiz ve Ünye için önemli bir değer. Burası gün içinde çok sayıda ziyaretçinin uğrak yeri. İnanç turizmi kapsamında yöremize katkı sağlayan bir ziyaretgah. Burada Yunus Emre Derneği ve Büyükşehir’in anma programları devam ediyor. Bu programların bu sene, Bakanlığın yapacağı Yunus Emre ve Türkçe Yılı programı ile birlikte yapılması çok uygun olur. Bakanlığın düzenleyeceği 2021 yılı kutlama programına Ünye’nin de alınması için şahsım ve yönetimim adına ne düşüyorsa üstümüze düşeni memnuniyetle yerine getiririz.” 

“Yunus’un evrensel barış ve hoşgörü anlayışını Ünye’den daha güçlü yayalım”

Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, “2021 yılında Yunus Emre’yi anmak ve anlamak için düzenlenecek etkinliklerin Ünye’de yapılmasını arzuluyoruz. Ünye’de yapılacak olan tüm etkinlikleri destekliyor ve bu tür çalışmaların yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Yunus Emre şiirlerinde hoşgörü, barış, sevgi gibi evrensel değerleri işlemiştir ve bu nedenle tüm dünyada kabul görmüştür. Bu çerçevede Yunus’u anlamak, Yunusça yaşamak için Ünye’de yapılacak tüm etkinlikler Ünye, Ordu ve bölgemize katma değer sağlayacaktır. İstiyoruz ki Yunus’un evrensel barış ve hoşgörü anlayışını Ünye’den dünyaya daha güçlü yayalım” ifadelerinde bulundu.

“Yunus Emre Derneğimiz elinden geleni yapıyor, bizde onun her zaman destekçisi ve yardımcısıyız”

Ünye Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ümit Özkan, “Yunus Emre Derneğimiz, bu alanda Ünye’de uzun yıllardır aktif bir şekilde çalışıyor. Ünye’de ulusal ve uluslararası Yunus Emre etkinliklerin yapılması için Dernek Başkanı Yaşar Argan elinden geleni yapacaktır. Bizde her zaman onun yanında olup kendisine destek vereceğiz” dedi.

“Ünye’deki Yunus Emre makamı bunu çok hak ediyor”

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman konuyla ilgili açıklamasında şöyle konuştu:

“25 yıl Yunus Emre Mahallesinde muhtarlık yaptım. Aynı zamanda Yunus Emre Derneği Yönetim Kurulu üyesiyim. Tüm dünyanın ortak değeri olarak kabul gören Yunus Emre’mizin bir kabrinin de Ünye’de olduğunu iddia ediyoruz ki; ülkemiz içindeki tüm Yunus Emre külliyelerini dernek yönetimi olarak ziyaret etmiştik. Bunların içinde en inandırıcı olanı, en çok ziyaret edilen Külliye Ünye’deki Yunus Emre Külliyesi olduğuna bizzat şahit olduk. Bu nedenle diyoruz ki; Yunus Emre ve Türkçe Yılı kapsamında Bakanlığımızın yapacağı programlardan birisi Ünye’de yapılsın. Bunu Yunus’un Ünye’deki makamı çok hak ediyor. Biz de hem Yunus Emre Derneği olarak, hem de Ünye Ziraat Odası olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız.”

“Yunus Emre’mize yakışır bir anma programı yapılsın”

Ünye Terziler ve Kuaförler Esnaf Odası Başkanı İsmet Çat, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Yunus Emre ve Türkçe Yılı kapsamındaki programlara Ünye’nin de dahil edilmesi Ünyeliler olarak hepimizin ortak arzusudur. Ünye’de, Yunus Emre’mize yakışır bir anma programı yapılsın istiyoruz. Buna Ünye’deki tüm STK’lar olarak destek veririz. Üstümüze ne düşüyorsa yaparız.” dedi.

 

 Ünye KENT Haber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1.022 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Ünye, Yunus, Emre, şehridir…”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler