HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
2 Mart 2021 Salı Saat: 18:05

Kurallara uymazsak normalleşemeyeceğiz!!

Çok yüksek riskli olarak nitelendirilen ve haritada kırmızı olan iller arasında yer alan Ordu, kurallara uymadığı takdirde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni normalleşme fırsatlarını yakalayamayacak.
Kurallara uymazsak normalleşemeyeceğiz!!

Ordu genelinde olduğu gibi Ünye ilçesinde bir aydır süren koronavirüs aktif vaka artışının önü bir türlü kesilemiyor. Ünye’de geçtiğimiz hafta 442 olan vaka sayısı yüzde 35 artarak 594’e yükseldi.

Ünye’de ve Ordu’da vakaların nerdeyse tamamının aile içi ve misafirlikten kaynaklı bulaşlar olduğu belirtilerek, vakaların düşmesi için dikkatli olunup, misafir oturmalarına artık son verilmesi gerektiği belirtildi.

Ordu ili genelinde ve Ünye’de fatura, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı gençlere, yüzyüze eğitim fırsatını kaçıran yaş gruplarına, restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerlerin açılmasını bekleyen esnafa kesildi. 

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve mutasyona uğrayarak farklı varyantlarla dağılımı hızlanan Covid-19 (koronavirüs) salgını, ülkemizde de, Ordu ilinde de olumsuz etkilerini sürdürüyor.

100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere çeşitli kriterlere göre illerde yapılan sınıflandırmalarda 81 vilayet düşük riskli mavi, orta riskli sarı, yüksek riskli turuncu ve çok yüksek riskli kırmızı olarak renklere ayrıldı.  Son bir aydır vakadaki artışla, nüfusa oranla hasta sayısının artmasıyla çok riskli grupta 1.sırada yer alan Ordu, haritadaki kırmızı rengiyle dikkatleri üzerine çekti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslenerek yeni normalleşme şartlarını açıkladı, normalleşmenin kademeli olarak başlatılacağını ve risk haritasında yer alan 4 kategoriye göre olacağını duyurdu.

Açıklamalar arasında ise dikkat çeken her hafta, risk durumuna göre illerin renklerinin yeniden tespit edileceği, salgının artış eğilimine girdiği yerlerde kısıtlamalar tekrar genişletilebileceği açıklandı. Ordu ili de çok riskli grupta ilk sırada yer aldığı için yeni normalleşme fırsatlarından çoğunu kaçırdı.

-Ordu’da bazı normalleşme adımları atılsa da birçok kısıtlama devam edecek -

Buna göre çok yüksek riskli iller arasında bulunan Ordu’da bazı normalleşme adımları atılsa da birçok kısıtlama devam edecek.

Ordu genelinde ve Ünye’de ve nerdeyse tamamının aile içi ve misafirlikten kaynaklı bulaşlar olduğu belirtilerek, vakaların düşmesi için Ordu İl Hıfzısıhha Kurulu kararı ile yasaklanan komşu, akraba gibi misafirlik oturmalarına gidilmemesi, aile içi bulaş noktasında dikkatli olunması istendi.

Vaka sayılarının düşüp yeni normalleşme döneminden yararlanabilmek için vatandaşlara önemli sorumluluk düştüğü, bu çerçevede insanların kesinlikle eş, dost, akraba ve aile oturmalarından vazgeçmeleri, kurallara riayet etmeleri, kalabalık ortamlardan uzak durmaları, sadece işi olan vatandaşların dışarıya çıkıp işini halledip hemen evlerine dönmeleri gerektiği vurgulandı.

- İlde toplu taramalar arttırıldı -

Diğer taraftan, İlçe Sağlık Müdürlüğü’nce kurum ve meslek gurupları taramaları ile tekstil atölyeleri gibi çok sayıda çalışanın bir arada bulunduğu iş yerlerinde taramaların artırıldığı bildirildi.

Ayrıca filyasyon ekiplerinin sahada ki çalışmalarının aralıksız olarak sürdürdüğü ifade edildi.

- Ünye’de vaka sayısı yüzde 35 arttı -

Ünye’de şubat ayından artış göstermeye başlayan koronavirüs vaka sayısında son dört haftadır artış durdurulamıyor.

Ünye’de geçen hafta 442 olan vaka sayısı 2 Mart 2021 itibariyle yüzde 35 artarak 594’ye yükseldi. Ünye’de 870 kişinin temaslı olarak evlerinde izole edildiği, 38 hastanın Ünye Devlet Hastanesi’nde tedavisinin devam ettiği öğrenildi.

-Filyasyon ekibi 27 bin kişiyi taradı…-

Sahada aralıksız mücadele veren filyasyon ekibinin Ünye grubu son bir hafta içinde yaklaşık 1.160,  toplamda ise yaklaşık 27 bin kişiyi taradığı öğrenildi.

Covid-19 ile mücadelede vakanın ve temaslı halkasının tespiti ile bu kişilerin izolasyonunun gerçekleşmesi konusunda önemli rol oynayan, ayrıca gün içinde birden çok pozitif vaka ile temas halinde olarak risk taşıyan filyasyon ekipleri, salgının kontrolü açısından kilit rol üstlenerek adeta sürecin gizli kahramanlığını üstleniyorlar.

Filyasyon ekipleri, pozitif çıkan vakalara giderek hastanın durumu hakkında bilgi alıyor. Hastanın ek hastalığı olması durumunda uzman hekimlere başvurarak hasta kişiye ilaç veriyor, aynı zamanda pozitif olan vakanın temas ettiği kişileri de sisteme dahil ederek onları da takibe alıyor.

-Ünye’de 8 bin 479 kişi Covid-19 geçirerek sağlığına kavuştu-

Ünye’de Covid-19 (koronavirüs) pandemi sürecinin başlangıcından bu yana 8 bin 479 kişinin koronavirüse yakalanarak, sağlığına kavuştuğu öğrenildi.

Ayrıca, Ünye’de bugüne kadar 15 bin 41 kişinin aşılama işlemi yapıldı.

-En ufak şüphede 0452 223 12 88 telefona ihbarda bulunun! -

Vatandaşların en ufak bir koronavirüs belirtisinde Ordu İl Sağlık Müdürlüğü’nü 0452 223 12 88 numaralı Kovid 19 İletişim Merkezi hattından aramaları istendi. Bu numarayı arayan vatandaşların evine sağlık ekipleri gelerek tarama, test yapıyor. Gerekirse hastaneye götürüp getirme işlemleri gerçekleştiriyor.

-Ordu yeni normalleşme sürecinde hangi fırsatları kaçırdı? -

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken; yüksek ve Ordu’nun da içinde bulunduğu çok yüksek riskli illerde Pazar günleri yasak devam ediyor. 

Pandemisi nedeniyle uzun süredir kapalı olan restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler için beklenen müjdeyi verdi. Çok yüksek riskli iller dışında Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 07.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebilecekler. Ancak bu müjde başta Ordu olmak üzere çok yüksek riskli illeri kapsamıyor!

Ayrıca, halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler düşük ve orta riskli illerimizde 09.00 ile 19.00 saatleri arasında faaliyet gösterilirken, Ordu bu imkandan yararlanamayacak iller arasında.

Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlara ilişkin düzenlemeye göre, düşük ve orta riskli illerde sınırlama kaldırılırken; yüksek ve Ordu’nun içinde bulunduğu çok yüksek riskli sınıftaki illerde ise sokağa çıkma süresinde yine sınırlandırma yapılacak.

Türkiye genelindeki tüm okul öncesi özel eğitim kurumlarında ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılırken; düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde de eğitim-öğretime başlanacak. Ancak yüksek ve yine Ordu’nun içinde bulunduğu çok yüksek riskli iller genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacak.

 Ünye KENT Haber

 

 

 

Bu haber toplam 609 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Kuralara, uymazsak, normalleşemeyeceğiz!!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler