HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
3 Mart 2021 Çarşamba Saat: 17:04

Ünye’de yatan Yunus, Ünye’de anılmalıdır

Ünye Sivil Toplum Platformu (ÜSTP), Yunus Emre’nin vefatının 700. Yıldönümü kapsamında ilan edilen ‘Yunus Emre ve Türkçe Yılı’nı memnuniyetle karşılayarak, hayırlı olmasını diledi.
Ünye’de yatan Yunus, Ünye’de anılmalıdır

ÜSTP üyesi dernekler tarafından yapılan ortak açıklamada, bir makamı da Ünye’de bulunan Yunus Emre’nin, 700.  vefat yılında Ünye’de de anılması gerektiğine dikkat çekildi.

Açıklamada; ÜSTP üyesi Yunus Emre Derneği’nin, Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği dahilinde 5 yıl üst üste yaptıkları Yunus Emre’yi Anma programının, bu yıl Kültür Bakanlığı tarafından vefatının 700. yılında yapılacak etkinliklerle birlikte yapılması istendi.

Türk dili ve kültürünün öncü değerlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü olması münasebetiyle 2021 yılı UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındı.

Diğer taraftan vefatının 700. Yılı kapsamında 2021 yılı ülkemizde Cumhurbaşkanlığının 2021/1 Genelgesi ile “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edildi. Bu kapsamda, “Dünya Dili Türkçe” adıyla yurt içinde ve dışında etkinlikler düzenlenmesine karar verildi. Düzenlenecek etkinliklerin Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonuyla yürütüleceği duyuruldu.

Ünye’de yatan Yunus Emre, Ünye’de anılmalıdır

Yunus Emre’nin vefatının 700. Yıldönümü kapsamında ilan edilen “Yunus Emre ve Türkçe Yılı’nın” hayırlı olmasını dileyen Ünye Sivil Toplum Platformu (ÜSTP) üyeleri, kabul görmüş bir makamı da Ünye’de bulunan Yunus Emre için yapılacak anma programlarından birinin de Ünye’de yapılması gerektiğine dikkat çektiler.

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği “ÜNTİD” Başkanı Adnan Sobi, Ünye Muhtarlar Derneği Başkanı Hasan Çalışkan, Canik Ünye Gazeteciler Derneği “CÜGD” Başkanı Ali Öztürk, Ünye Radyo İletişim Derneği Başkanı “ÜNRİD” Hakan Korkmaz, Akkuş, Tuzak Dernek Başkanı “AKTUDER” Başkan İsa Türk, Ünye Sakatlar Derneği Başkanı Mahmut Bek, Ünye-Fatsa Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Ünye Temsilcisi Murat Alemdar, Teknikerler Birliği Ordu İl Başkanı Musa Kıranlı, KALEMDER Başkanı Musa Özgür Kıroğlu, Ünye Bedensel Engelliler Spor Derneği “ÜNBEGDER” Başkanı Nihat Yerlikaya, DGSK İl Başkanı Oktay Fidan, Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan’dan oluşan Ünye Sivil Toplum Platformu üyeleri yaptıkları ortak açıklamada şöyle dediler;

Çok şükür ki izleri yaşadığımız topraklardadır…

 “Yunus Emre tüm insanlığın ortak değeri, büyük bir insanlık abidesidir. Çok şükür ki bu değerin tarihteki izleri Ünye’ye kadar ulaşmış, Yunus Emre hayatının bir bölümünü Ünye’de yaşamış, burada son nefesini vermiş, sonsuzluk makamı ise bizim topraklarımızdadır.

Her ne kadar ülkemizin ve dünyanın birçok yerinde mezarı olduğu ifade edilse de otoriteler tarafından en çok kabul gören mezarlardan birisinin Ünye’deki mezarı olduğu birçok kayıtta yer almaktadır.

Ünye Sivil Toplum Platformu (ÜSTP) olarak, Yunus Emre’nin vefatının 700. yıldönümünde Cumhurbaşkanımızın 2021/1 no’lu genelgesiyle   ilan edilen ‘Yunus Emre ve Türkçe Yılı’nı çok anlamlı buluyor, memnuniyetimizi ifade ediyoruz.

Ayrıca Yunus Emre ve Türkçe Yılı kapsamında 2021 yılı içinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenmesine karar verilen programları da bu bağlamda son derece değerli görüyor, vesile olanlara teşekkür ediyoruz.

Platform üyesi derneklerimizden Yunus Emre Derneği, ilçemizdeki Yunus Emre çalışmalarına yıllardır öncülük etmekte, Yunus Emre’yi dünyaya ve ülkemize tanıtmak için yoğun uğraşlar vermektedir.

Derneğin bu alandaki çalışmaları kapsamında, Ordu Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle 2014 yılından itibaren her yıl Mayıs ayı içinde “Uluslararası Yunus Emre’yi Anma ve Tanıtma Programı düzenlendi, bu yıl ise 6.sı düzenlenecek.

ÜSTP olarak üzerimize düşeni görevi yapmaya hazırız

ÜSTP olarak; 2021 yılı içinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek ‘Yunus Emre ve Türkçe Yılı’ programlarından birinin, bu yıl 6. düzenlenecek Uluslararası Yunus Emre’yi Anma ve Tanıtma Programı dahilinde Ünye’de yapılmasının 700. yılın manasına derinlik ve zenginlik katacağını inanıyoruz.

Ayrıca, bu kapsamdaki Bakanlık programlarından birinin Ünye’de yapılması için Valiliğimizin, siyasilerimizin, Büyükşehir Belediyemizin ve Ünye Belediyemizin harekete geçmelerini ve bu konuda çalışma yapmalarını bekliyoruz.

Ünye Sivil Toplum Platformu (ÜSTP) olarak ‘Ünye’de Yatan Yunus Emre’nin Ünye’de anılması için üzerimize düşeni yerine getirmeye hazırız.

Yunus Emre'nin, hem dünyaya ortak bir değer olarak takdim edilmesi hem de ülkemiz insanlarına bir kez daha hatırlatılması maksadıyla 2021 yılı çalışmalarının şimdiden hayırlı olmasını diliyor, vefatının 700. yılında ‘Bizim Yunus’u bir kez daha rahmet, minnet ve dualarla yad ediyoruz.”

Ünye KENT Haber

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 922 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye’de, yatan, Yunus, anılmalıdır

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler