HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
5 Mart 2021 Cuma Saat: 18:59

Odalardan ‘Esnafına Sahip Çık’ çağrısı…

“Ünyeli vatandaşlarımız mümkün mertebe Ünyeli yerel esnaftan alışveriş yaparlarsa hem esnafımızı hem de bizleri mutlu ederler” diyen ÜTSO Başkanı İrfan Akar, “‘Ünye’de Kazan Ünye’de Harca’ ifadelerinde bulundu.
Odalardan ‘Esnafına Sahip Çık’ çağrısı…

Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek; “Yerel esnafımız, ulusal marketlerdeki fiyatlardan daha uygun ve kaliteli ürün satıyor. Yerel esnaftan alışveriş yapmanız hem sizin, hem esnafımızın hem de Ünye’mizin menfaatine” dedi.

“Ünye’de 59 ulusal market var. Bu çok ciddi bir rakam. 59 tane ulusal market demek günlük 15 bin lira ciro demek” diyen Ünye Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Ümit Özkan, istenirse üç ay içinde ulusal marketlerin zinciri kırılabileceğini söyledi.

Ünye Terziler ve Kuaförler Odası Başkanı İsmet Çat, “Büyük marketlerin yeme ve içme işi ile uğraşması lazım, giyim işleri ile uğraşmasınlar, bize bıraksınlar” şeklinde konuştu.

Ünye Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ali Özkan; “En az 3-4 ay evlerimizin eksiklerinin yarısını bakkallardan yaparsak onları bir nebze ayakta tutarız” dedi.

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası ile Ünye Esnaf Kefalet Kooperatifi öncülüğünde Ünye Terziler Odası, Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası, Ünye Madeni Eşya Satıcıları Esnaf Odası ve Ünye Şoförler Odası’nın destek verdiği “alışverişini Ünyeli esnaftan yap, esnafına sahip çık” kampanyası başlatıldı.

Oda başkanları konu ile ilgili olarak basın toplantısı düzenlediler. Ünye Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda Oda başkanları, Bingöl’den Tatvan’a giderken düşen helikopterde şehit olan askerleri rahmetle anarak sözlerine başladılar. 

-“Ünye’de kanayan bir yaramız var”-

Yerel marketlere sahip çıkılsın istiyoruz diyen Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar; “Ünye’de kanayan bir yaramız var. Bu artık çok büyük sorunlar teşkil etmekte. Yerel esnafımızı ciddi sıkıntıya sokmakta. Bir buradan ulusala ve Hükümete çağrıda bulunmak istiyoruz. Yerel marketlere sahip çıkılsın istiyoruz. Bunu yaparken de önce kendi özümüzden yani Ünye’den başlayalım istedik. Ünye halkı sesimizi duysun” dedi.

-“‘Ünye’de Kazan Ünye’de Harca’ mantığından başlarsak çok daha verimli olur”-

Ünyeli vatandaşlarımız mümkün mertebe Ünyeli yerel esnaftan alışveriş yaparlarsa hem esnafımızı hem de bizleri mutlu ederler diyen Başkan Akar, sözlerini şöyle noktaladı; “‘Ünye’de Kazan Ünye’de Harca’ mantığından başlarsak ve bütün bölge de bu etkileşime katılırsa çok daha verimli ve güzel olur. Çünkü bölgemizde ulusal marketlere giden çok ciddi rakamlar var. Buda bölgemizin ilerlemesini ciddi şekilde olumsuz etkiliyor. Bu yüzden bütün halkımızdan rica ediyoruz. Ünyeli vatandaşlarımız mümkün mertebe Ünyeli yerel esnaftan alışveriş yaparlarsa hem esnafımızı hem de bizleri mutlu ederler ve Ünye’mize çok ciddi katılar sağlarlar” şeklinde konuştu.

-“Ulusal marketler gerçekten yerel esnafımızın belini bükmüş durumda”-

Ulusal marketler gerçekten yerel esnafımızın belini bükmüş durumda diyerek sözlerine başlayan Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, şunları söyledi; “Bizim gözlemlerimize göre memur yerel esnaftan alışveriş yapmıyor. Ünyelileri yerel esnafa yönlendirmek için çareler bulunmalı. Ünye halkına seslenmek istiyorum yerel esnafımızdaki fiyatlar, ulusal marketlerdeki fiyatlara göre daha uygun ve kaliteli. Yerel esnafı tercih edin” dedi.

-“Büyük marketler giyim işleri ile uğraşmasınlar bize bıraksınlar”-

“Büyük marketlerin yeme, içme işi ile uğraşması lazım, giyim işleri ile uğraşmasınlar bize bıraksınlar” diyen Ünye Terziler ve Kuaförler Odası Başkanı İsmet Çat, şunları söyledi; “Bir markete gittiğimiz zaman makarna mı alacağız, iç giyim dış giyim ürünleri mi alacağız? Büyük marketlerin yeme ve içme işi ile uğraşması lazım, giyim işleri ile uğraşmasınlar bize bıraksınlar. Benim esnaf arkadaşlarım evine ne götürecek, benim esnafımın arkasında kimse yok ama ulusal marketlerin arkasında devlet var. Küçük esnafın yanında kimse yok. Bizim esnafımızı, bizim korumamız lazım. Devletimizin koruması lazım” dedi.

-“Biz bu zinciri 3 ayda kırabiliriz”-

“Ünye’de 59 ulusal market var. Bu çok ciddi bir rakam. 59 tane ulusal market demek günlük 15 bin lira ciro demek” şeklinde konuşan Ünye Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Ümit Özkan, “Bu marketler içerisinde günlük 60-70 bin lira ciro yapan marketler de var. Bunu hesaba döktüğümüzde aylık olarak, 30 milyon lira gibi bir rakam Ünye’den direk çıkıyor. Ünye’ye bırakılan ise kira verdikleri binalar ve çalışan personeller. Başka hiçbir getirisi yok. Market dediğimizde aklımıza gelen gıda ve içecek kısmıdır. Bunların dışındaki market olayını biz bilmiyorduk. Şimdi ise en ücra köşedeki bir markette araba aküsünden tutun kozmetik, iç ve dış giyim, kırtasiye ürünleri var. Bugün Ünye’de 50 tane esnafın yaptığı işi 200 metrekarelik bir alana dolduruyorlar ve satış gerçekleştiriyorlar. O alandaki satış belki 60-70 tane esnafa köstek oluyor. Biz Ünye Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi olarak esnaflarımıza sesleniyoruz, işletmelerini büyütmek isteyen esnaflarımız bunlarla mücadele etmek istiyorlarsa, dükkânlarına daha uygun fiyatta ürün almak istiyorlarsa kredi konusunda biz esnafımızın arkasındayız. Biz bu zinciri 3 ayda kırabiliriz. Bizim esnafımız, halkımız, memurumuz ev alışverişlerinin 3’te 2’sini yerel esnaftan gerçekleştirirlerse 3 ay içinde bu zincir kırılır. Burada ulusal market diye bir şey kalmaz. Zaten pandemiden kaynaklanan bir ekonomik sıkıntı var bir de bunlar üstüne eklendiğinde bir çıkmaza doğru gidiyoruz. Buradaki o kısır döngüden bir an önce çıkılması lazım” dedi.

-“Alışverişlerinin yarısını bakkallardan yaparlarsa onları bir nebze ayakta tutarlar”-

Ünye Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ali Özkan; “Ulusal marketlerde iç ve dış giyimden alın otomotiv sektörüne kadar bütün malzemeler satılıyor. Biz geçmişte evimizin anahtarını teslim ettiğimiz mahalle bakkalı, cenazemizde ve düğünümüzde gördüğümüz mahalle bakkalları ulusal marketlerden dolayı dibi görmeye başladı. Kiralarını ödeyemez hale geldiler, zor durumdalar. Esnaflarımıza sahip çıkmamız anlamında öncelikle Ünye’ye Ünyelilere sesleniyoruz. En az 3-4 ay evlerinin eksiklerinin yarısını bakkallardan yaparlarsa onları bir nebze ayakta tutarlar. Biz odalar olarak bölge milletvekillerine ulaştırıp, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir durum yaratıp, yasalaştırıp, ulusal marketleri şehrin dışında nasıl muhafaza edebiliriz konusunda bir çalışma yapacağız. Tabi konumuz sadece mahalle bakkalı değil, aynı zamanda bölgede bizleri idare eden bölgede yaşayan tüm araç sahiplerine de araçlarını Ünye’de tamir bakım onarım yaptırmaları anlamında da tavsiyede bulunduk. Esnaf deyince terekten alıp satandır ama sanatkâr deyince üretendir” dedi.  

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 768 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler