HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
14 Nisan 2021 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
6 Mart 2021 Cumartesi Saat: 17:02

Çok test yapılan ile yüksek risk cezası!

Bir ilde ne kadar çok test yapılıyorsa o kadar vaka görülüyor. Vaka sayısının çok olması ise, o ili yüksek riskli iller arasına sokuyor. Bu da, o ilin başta esnafı olmak üzere cezalandırılması anlamına geliyor.
Çok test yapılan ile yüksek risk cezası!

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, Karadeniz’de, PSR testlerinin daha fazla sayıda yapıldığını, hiçbir hasta veya temaslının kaçırılmadığını belirterek; “Bu durumda ne oluyor? Vaka sayısı fazla çıkıyor. Bu da risk oranını yükseltiyor” dedi.

Risk haritası hazırlanırken yapılan yanlışa dikkat çeken Ali Coşkun; “Sağlık Bakanlığımız sadece vaka sayısını değil illere göre yapılan test sayılarını da verseydi ve hesaplama bu kapsamda yapılsaydı sonuçlar farklı çıkardı” şeklinde konuştu.

Başkan Coşkun, olaya açıklık getirmek için şu örneği verdi; Trabzon 10 gün önce Türkiye’de birinciydi. Şuan Trabzon, vaka sayısının en hızlı düştüğü iller arasında görülüyor. Muhtemelen test sayıları azaldı, dolayısıyla vaka sayısı da azalmış görülüyor.

Ordu’daki oranların Türkiye’deki oranlarla aynı olduğuna inandığını belirten Coşkun; “Ordu halkına, Ünyelilere sesleniyorum; bu oranlara fazla takılmayın. Biz birinci değiliz ama ciddi bulaşıcılık tehdidi altındayız. Ne olur kurallara harfiyen uyalım” dedi.

Pandemi sürecinde Kontrollü Döneme girilmesiyle birlikte ülke geneli için hazırlanan risk haritasının yanlış hazırlandığına dikkat çekildi. Ordu Tabip Odası Başkanı Uz.. Ali Coşkun, yüz bin kişi üzerinden hareketle yapılan hesaplamanın eksik olduğunu, bu yüzden yanlış sonuçlar ortaya çıktığını söyledi.

Ali Coşkun Oney Flaş FM’deki haftanın Yorumu programında gazeteciler Ali Öztürk ve Hakan Korkmaz’a yaptığı açıklamasında konuyla ilgili olarak şöyle konuştu;

Türkiye’de hemen hemen her yer birbiri ile aynı oranda risk kapsamında

“Yapılan hesap ve ortaya konan risk haritası yanlış ve hatalı. Bu işe neresinden bakarsak bakalım, Türkiye’de her yer birbiri ile aynı oranda risk kapsamında. Biz Ordu olarak yaklaşık 750-800 bin nüfusa sahibiz.  Hakkari de 280-300 bin nüfusa sahip. Biz 750 bin nüfusla şu ana kadar 122 bin aşı yapmışız, Hakkari neredeyse bizim yarımız kadar nüfusa sahip şu ana kadar sadece 7 bin aşı yapmış. Yani Hakkari’nin bizim nüfusumuza göre en az 50 bin civarında aşı yapması gerekiyor. Bizim 122 bin aşı yaptığımız yerde Hakkari’nin 7 bin aşı yapması son derece düşüktür. Bizim yaklaşık olarak günlük yaptığımız test sayısı Ordu’da 2 bin civarında. Hakkari eğer günde 2 bin test yapsaydı, vaka sayısı izimle aynı olur, rengi de Ordu gibi kıpkırmızı olurdu. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da ağır kış şartları yaşanıyor. Bu da yapılan test sayısının düşürüyor. Ağır kış şartlarında test yaptırmaya vatandaş gidemiyor, sağlıkçı vatandaşa ulaşamıyor. Günlük test sayıları düşük olduğu için vaka sayısı düşük oluyor, oranda düşük çıkıyor ve Hakkari’nin rengi mavi oluyor.  

Vaka sayısı yetmez, hesaplamanın içine yapılan test sayısı da girmeli..

Ben bu işin sunuş şeklinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Sağlık Bakanlığımız illere göre yapılan test sayılarını da verseydi bu hata yaşanmaz, daha doğru sonuçlar ortaya çıkardı. Bir örnek vermek gerekirse; Trabzon 10 gün önce vaka sayısında Türkiye’de birinciydi. Şuan Trabzon vaka sayısının en hızlı düştüğü iller arasına girdi. Bu da gösteriyor ki günlük yaptıkları test sayıları azaldı. Yani ne kadar çok test yaparsanız, o kadar çok pozitif yakalarsınız. Türkiye’de ki sağlık sistemini bildiğim için illerin birbirinden çok farklı olduğunu düşünmüyorum. İleride kırmızı olan bir ilin birden bire mavi olduğunu da göreceğiz veya tam tersi de olabilir. Karadeniz’in kıpkırmızı olmasını, Karadeniz’de ki sağlık sisteminin son derece iyi çalıştığına bağlıyorum. Aşılamalar gayet güzel yapılıyor, PSR testleri gayet yerinde ve fazla sayıda yapılıyor. Hiçbir hasta veya temaslı kaçırılmıyor. Dolayısıyla da vaka sayısı yüksek çıkıyor.

Esnafın suçu ne? Daha çok PSR testi yapılması mı?

Ben sağlıkçı gözüyle bakıyorum duruma. Ama esnafın gözüyle bakmak ta önemli… Esnafın gözüyle bakıldığı zaman görülür ki esnafımız ciddi bir sıkıntıya girdi. Dükkanlarını açamadılar. Buralarda çalışan insanlar evlerine ekmek götüremez haldeler. Yüksek riskli görüldüğü için işyerlerini açamayan bu insanların suçu, yaşadıkları ilde daha çok test yapılması daha çok vaka tespit edilmesi mi? Bu işte vebal var. Bu nedenle tekrar ediyorum; hesap yapılırken yapılan test sayısı da katılarak yapılsın. Öyle yapılsın ki, kimsenin hakkı kimseye geçmesin.”

 Ünye KENT Haber

 

 

 

Bu haber toplam 1.652 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Çok, test, yapılan, ile, yüksek, risk, cezası!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler