HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev
9 Ağustos 2018 Perşembe Saat: 03:02

“Kayıplar devletimiz tarafından karşılanacak”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,Ünye’de yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı açık, maddi kayıplar devletimiz, tarafından karşılanacaktır." dedi.
“Kayıplar devletimiz tarafından karşılanacak”

İçişleri Bakanı Soylu, sel afetinin yaşandığı sonrası geldiği Ünye’de yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı açık ve nettir, hasarlarla ilgili tüm maddi kayıplar devletimiz, hükümetimiz tarafından karşılanacaktır." dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ünye’ye gelerek selde çöken Cevizdere Köprüsü'nde incelemelerde bulundu.

Çöken köprüde yetkililerden bilgi alan Bakan Soylu, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla buradayız ve görünen o ki beklenenin çok üzerinde bir yağmur, yani kimi yerlerde 20, kimi yerlerde 95 kilogram aralığında, bazı yerlerde yoğunlukla 80 kilogramlık yağmurun oluşturduğu sel meydana geldi. Allah'a şükürler olsun, bir can kaybımız söz konusu değil." dedi.

-“Herkes canhıraş bir mücadele ortaya koydu”-

Yüksek oranda maddi hasar oluştuğunu ifade eden Soylu, “Valilikten belediyelere, AFAD'dan Karayollarına, kaymakamlıklardan ilçe belediyelerine ve vatandaşlara kadar herkes canhıraş bir mücadele ortaya koydu.” diye konuştu.

Soylu, sel haberini alır almaz Vali ile temasa geçtiklerini ifade ederek, "Yaptığım görüşmede yapılabilecek nelerin olduğunu, hangi adımların atılabileceğini değerlendirdik ama Ordu ve Ordulular büyük bir gayretle burada özellikle altını çizmem gerekir ki böyle bir selle mücadeleyi ortaya koymuşlardır." dedi.

-“Hasarlarla ilgili tüm maddi kayıplar devletimiz, hükümetimiz tarafından karşılanacaktır”-

Karadeniz'i birbirine bağlayan tek yoldaki köprünün bir tarafının yıkıldığını hatırlatan Soylu, maddi hasarların devlet tarafından karşılanacağını belirterek şöyle konuştu:

“Diğer tarafından ancak ulaşımın sağlanması şu anda mümkün ama Karayollarımız da diğer birimlerimiz de bu konuda hemen çalışmalarına başlayacaklar. Ordulu hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı açık ve nettir, hasarlarla ilgili tüm maddi kayıplar devletimiz, hükümetimiz tarafından karşılanacaktır. Bu konudaki hasar tahribatı ne ölçüdedir arkadaşlarımız mevsim ve yağmurlar el verdiği ölçüde buna bakacaklar ve zannediyorum kısa bir süre içerisinde bu gerçekleşecektir. Maddi hasar karşılanabilir önemli olan can kaybıdır, Allah'a şükürler olsun bir can kaybımız söz konusu değil. Buradaki köprü meselesi de yol meseleleri de telafi edilir. Devletimiz bunu yapabilecek güce, belediyelerimiz bunların üstesinden gelebilecek güce sahiptir."

-“Can kaybının olmaması sevindirici”-

Ordu Valisi Seddar Yavuz, zayiatın büyük olmasına rağmen can kaybının yaşanmamasının sevindirici olduğunu ifade ederek, “Bugün size söyleyebileceğim çok şükür alınan tedbirler ve can kaybının olmaması sevindirici. Çünkü göçük oldu, köprüler yıkıldı. Tabi şuan halen 100’e yakın mahallemizde ulaşım ile ilgili sorunlarımız var. Yani ciddi bir hasarla karşı karşıyayız. Tekrar söylüyorum. Tek tesellimiz can kaybının olmamasıdır.” dedi

-“Elimizden geleni yapacağız”-

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, oluşan hasarı karşılama konusunda ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, “AFAD’a ve meteorolojiye teşekkür etmek lazım. Çünkü AFAD ve meteorolojinin uyarılarıyla biz iki gün önceden hazırlıklara başlamıştık. Dolayısıyla yarından itibaren de buranın enkazı kalkacak. Hemen devletimiz yaraları Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla saracak. Bugün hem Sahil Güvenliğin hem İçişleri Bakanlığının helikopterlerinin dolaşmaları vatandaşlara muazzam güven verdi. İnşallah hasar tespiti ile birlikte oluşan tabloyu karşılama konusunda elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu.

 

Bu haber toplam 1.602 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler