HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
30 Mart 2021 Salı Saat: 17:56

Vaka sayısındaki artış sürüyor

Ünye’deki vaka artışı devam ediyor. İlçede geçen hafta 630 olan koronavirüs vaka sayısı, artarak 760’a yükseldi.
Vaka sayısındaki artış sürüyor

Ünye Devlet Hastanesi’nde koronavirüs tedavisi gören hasta sayısı 58 olurken; bunlardan 13’ünün yoğun bakım, 8’inin ise entübe olduğu öğrenildi.

Vakaların asıl nedeni misafir oturmalarından kaynaklı ev bulaşları. Misafirlikleri kesip tedbirlere uymadan vakaları düşürmenin çok zor olduğu belirtiliyor.

İlçede 17 bin 460 kişiye birinci doz, 14 bin 619 kişiye ikinci doz olmak üzere, toplamda 32 bin 079 koronavirüs aşısı uygulandığı, ayrıca 60 yaş üstü aşılama çalışmalarına başlanıldığı öğrenildi.

Ünye’de geçtiğimiz hafta 630 olan koronavirüs vaka sayısının 130 artarak 30 Mart 2021 itibariyle 760’a yükseldiği öğrenildi.

Vakaların neredeyse tamamına yakının ev bulaşları ile misafir oturmaları ve iş yeri kaynaklı olduğuna dikkat çekildi.

Virüsle mücadelede zafere ulaşmak için vatandaşların ciddiyet ve kararlılıkla kurallara uymaları istendi.

-Hasta ve temaslı sayısı da artıyor-

Ünye Devlet Hastanesi’nde 58 koronavirüs hastasının tedavi gördüğü, bunlardan 13’ünün yoğun bakım, 8’inin entübe olduğu öğrenildi. Ayrıca ilçede 1.525 kişi temaslı olarak evlerinde izole ediliyor.

-Kurallara eksiksiz riayet…-

Vatandaşların akraba, eş dost, arkadaş oturmalarından vazgeçmeden sürecin çok zor yönetileceği bildirilerek, kesinlikle ev ziyaret ve oturmalarının kesilmesi, iş yerlerinde çalışanların ise tüm kurallara riayet etmeleri gerektiği bildirildi.

-60 yaş üstü aşılama çalışmaları sürüyor-

İlçede 17 bin 460 kişiye birinci doz, 14 bin 619 kişiye ikinci doz olmak üzere, toplamda 32 bin 079 koronavirüs aşısı uygulandığı, aşılama çalışmalarında 60  yaş üstü aşılama çalışmalarının başlayıp, devam edildiği öğrenildi.

Diğer taraftan aşı olmayan 60 yaş ve üstü vatandaşların mutlak suretle 182 arayarak veya internet üzerinden MHRS’den randevu alarak en yakın sağlık kuruluşunda aşılarını olmaları istendi.

-Filyasyon ekipleri hafta içinde 1.685  kişiyi taradı -

Sahada aralıksız mücadele veren filyasyon ekibinin son bir hafta içinde 1.685, toplamda ise 32 bin 020 kişiyi taradığı öğrenildi.

Aktif vakaların temaslılarını tespit eden filyasyon ekiplerinin tüm temaslılarını tespit süresinin 4-5 saatten 3 saate kadar düştüğü bildirilerek filyasyon ekiplerinin sahanın gizli kahramanı olduğu ve saha çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü ifade edildi.

Bayanlar daha çok yakalanıyor

Ünye’de bugüne kadar koronavirüse yakalanan 10 bin 268 kişinin tedavi sürecinin tamamlanmasının ardından sağlığına kavuştuğu bildirildi.

Diğer taraftan koronavirüse yakalananların yüzde 48,5’ini erkekler oluştururken; yüzde 51,5’ini bayanlar oluşturdu. Aktif vakaların erkeklerde 40-44, 45-49 ile 35-39 yaş aralığında, kadınlarda ise 40-44, 35-39  ve 20-24  yaş aralığında yoğun görüldüğü ifade edildi.

-En ufak şüphede 0452 223 12 88 telefona ihbarda bulunun!-

Vatandaşların en ufak bir Kovid belirtisinde Ordu İl Sağlık Müdürlüğü’nü 0452 223 12 88 numaralı Kovid 19 İletişim Merkezi hattından aramaları istendi. Bu numarayı arayan vatandaşların evine sağlık ekipleri gelerek tarama, test yapıyor. Gerekirse hastaneye götürüp getirme işlemleri gerçekleştiriyor.

-Aktif vakalar temaslılarını gizlemesin-

Aktif vaka olan vatandaşların hiçbir suretle temaslılarını gizlememesi istendi. Gizlenen temaslıların sonrasında aktif vaka olabileceği, bu yüzden filyasyon ekiplerine yardımcı olunarak temaslılarını bildirirken eksik beyan verilmemesi gerektiği vurgulandı. Gizlenen temaslıların birkaç gün sonra aktif vaka olabileceği bildirilerek bu durumun virüsü kontrol altına almakta ve takibinden ediplerin işini güçleştireceği ve toplum sağlığını tehlikeye atacağı ifade edildi.

Ünye KENT Haber 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 940 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Vaka, sayısındaki, artış, sürüyor

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler