HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
4 Nisan 2021 Pazar Saat: 15:08

TARSİM ödemeleri hasattan bir ay sonra…

TARSİM Genel Müdürlüğü’nce Ünye Kent Gazetesi’ne yapılan açıklamada; bu yıl Ünye’den 6 bin 500 üreticinin TARSİM yaptırdığı belirtildi.
TARSİM ödemeleri hasattan bir ay sonra…

Bu sene yılbaşından sonra Ünye’de meydana gelen zararlarla ilgili bilgi veren Genel Müdürlük tarafından, zirai don olayı ile ilgili olarak 5 bin 364, dolu olayı ile ilgili olarak ta 456 ihbar alındığı ifade edildi.

Yapılan açıklamada; TARSİM eksperlerinin saha çalışmalarını halen sürdürdüğü, saha çalışmalarının ardından fındıktaki hasarın net olarak ortaya çıkacağı bildirildi.

TARSİM Genel Müdürlüğü’nce verilen bilgide, meydana gelen don ve dolu zararları ile ilgili TARSİM ödemelerinin fındık hasat tarihinden itibaren en geç 30 gün içine yapılacağı ifade edildi.

TARSİM Genel Müdürlüğü’nden Gazetemiz Ünye Kent’e yapılan açıklamada, bu yıl Ünye’den 6 bin 500 üreticinin TARSİM yaptırdığı ve Mart ayında yaşanan zirai don olayında 5 bin 364 zirai don ihbarı alındığı ifade edilerek, “Bu yılın başından itibaren, Ordu’nun Ünye ilçesinde tüm tarım sigortası branşlarında 6 bin 500 civarında Devlet Destekli Tarım Sigortası poliçesi düzenlendi. Poliçelerin büyük çoğunluğunu bitkisel ürün sigortası branşı ve fındık ürünü oluşturuyor.  Aynı dönemde fındık ürününde “don” sebebiyle 5 bin 364 adet ihbar alınmıştır.” denildi.

456 dolu ihbarı alındı

Ünye’de meydana gelen dolu olayında ise TARSİM’e 456 ihbar yapıldığı vurgulanarak, “Bu yılın başından itibaren Ünye’deki TARSİM sigortalı üreticilerimizden fındık ürünü için 456 adet “dolu” ihbarı alındı. Bununla ilgili de çalışmalar sahada devam ediyor.” bilgisi verildi.

Hasar tespit çalışmaları devam ediyor

Zirai don olayı ile ilgili TARSİM eksperlerinin halen sahada çalıştığını ve bu çalışmalar bittiğinde hasar oranının net olarak ortaya çıkacağının belirtildiği açıklamada, “Bu yıl meydana gelen hasarları değerlendiğimizde, rakımın fındık ürününün etkilenmesinde tek etken olmadığı görülüyor. Rakım haricinde, çeşit, bakı yöney bilgisi gibi etkenlerin hasarın meydana gelişinde etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Tarım eksperleri tarafından hasar tespit çalışmaları sahada halen devam etmekte olup, hasar oranları dosyaların tamamlanmasının ardından kesinlik kazanacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Ödemeler hasattan bir ay sonra

Zirai don ve doludan zarar gören üreticilerin zarar ödemelerinin hasat tarihinden sonra en geç 30 gün içinde ödemelerin yapılacağının belirtildiği açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

Hasar tespitleri, TARSİM tarafından görevlendirilen eksperler tarafından yapılıyor. Hasar dosyasının tamamlanmasından sonra, kesinleşmiş tazminat miktarları, hasat tarihinden sonra, en geç 30 gün içinde yine TARSİM tarafından sigortalıya, banka kanalıyla ödenmektedir. Ancak, ürünün tamamen hasarlanması halinde tazminat, poliçe bitiş tarihinden önce de yapılmaktadır.”

Ünye KENT Haber 

 

 

 

 

Bu haber toplam 580 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : TARSİM, ödemeleri, hasattan, bir, ay, sonra…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler