HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
6 Nisan 2021 Salı Saat: 17:55

TARSİM gecikti, fatura üreticiye çıktı!

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Mart ayında meydana gelen don olayında hasar gören bahçelerde yüzde yüze varan zarar tespitlerinin olduğuna işaret etti.
TARSİM gecikti, fatura üreticiye çıktı!

Osman Sarıkahraman, dondan zarar gören bölgedeki bahçeleri bir de dolu vurduğunu belirterek, üreticinin mağduriyet üstüne mağduriyet yaşadığına değindi.

Başkan Sarıkahraman, TARSİM’in zamanında tespit yapmasının önemine dikkat çekerek, geç gidilen bahçelerde dalda yanıklar yere düştüğünden gerçek tespit yapılamadığını, bunun faturasının da üreticiye çıkarıldığını ifade etti.

Üreticileri gecikme konusunda itiraz etmeye çağıran Sarıkahraman, bu konunun mahkemelik olacağını, kendilerinin de Oda olarak durumu TARSİM Bölge Müdürü ile görüşeceklerini söyledi.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, gazeteciler Musa Özgür Kıroğlu, Ali Öztürk ve Hakan Korkmaz’ın Oney Flash FM’de sunduğu Haftanın Yorumu programında dolu ve don sonrası fındık kaybına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle; “Son yaşadığımız don olayı Ünye’nin Nadırlı Mahallesi bölgesinden başlıyor. Hemen İnkur’un altından devam ederek Tekkiraz, Yenikent’e doğru uzanıyor. O akşam Ünye merkezde derece eksi 6’yı gördü. Tekkiraz ve havalisinde de eksi 12’lere düştü. Buna fındık dayanamaz. Ayrıca limon ve portakallarımız da yandı. Ben Yunus Emre Mahallesi’ndeki bizim bahçede bile yapraklarda kenar kızarmaları gördüm. Eğer don olayının yaşandığı günlerden 15 gün sonra don olayı olsaydı, fındık uyanır sahil bölgesinde de fındık kalmazdı.

Yüzde yüz hasarlı bahçeler var

TARSİM hasar gören bahçelerde tespit yapıyor. %20’den başlayarak %100’e varan yanıklar tespit ettiler. Bu bazı yerlerde %25, %30, %80, % 90, %97 oldu. Dünürümün İkizce Şenbolluk’taki bahçesinde yanık oranı %97 oldu. TARSİM şuana kadar hala tespitlerini bitiremedi. Çünkü alan çok büyük. Ayrıca don hasarı sonrası yine aynı bölgeye dolu yağışı oldu. Ceviz büyüklüğündeki dolu da bahçelerde hasara yol açtı.

TARSİM zarar tespiti için sahada ancak sıkıntı var…

TARSİM ekipleri sahada, ancak sıkıntılar var, ard arda şikayetler gelmeye başladı. Örneğin TARSİM’in %85-90 oran verdiği benim bahçemin hemen bitişiğindeki senin bahçene TARSİM bir ay gecikmeli geldi. Oraya da %20 verdi. Sebep; dalda yanık fındık görünmedi de ondan. Görünmez tabi ki, zaman geçti, rüzgâr oldu, fırtına oldu, dallardaki yanıklar dibe düştü. Fatura kime çıkarıldı? Üreticiye… Ağıdere’den, Fatih bölgesinden çiftçiler geldiler. Aynı bu sıkıntıyı onlar anlattılar. Siz itirazınızı yapın, mahkeme yolunuz açık olacak, ellerinize resimli belgeli kayıtlarınızı alın, onları bölge müdürüne ileteceğiz, dedim. Ben TZOB Yöneticimiz Sayın Arslan Soydan Başkan’a da durumu ilettim, itiraz konusunda hem fikir olduk. Üreticiler itirazlarını yapsınlar. Bizde durumu Bölge Müdürlüğüne ileteceğiz. Ben yapılan itirazlar sonrası vatandaşlarımızın mahkeme yollarının açık olduğunu düşünüyorum.

TARSİM işine geldiği gibi hareket ediyor

Bir de TARSİM poliçelerinde 10 günlük bekleme süresi var. TARSİM daha önce Şubat soğuklarında yanan bahçelere bu 10 günlük ekleme süresi nedeniyle oran vermedi. Aynı bahçe Mart’ta da yandı, ama TARSİM senin bahçen Şubat’ta yanmıştı, diyor, gidip tespitte bulunmuyor. Bu haksızlık değil de nedir? Yani TARSİM işine geldiği gibi hareket ediyor. Bu da üreticiye mağduriyet üstüne mağduriyet yaşatıyor. Biz her halükarda üreticimizin yanında olacağız. Uğradıkları haksızlıklarda ve mağduriyetlerinde yalnız olmadıklarını göstereceğiz.”

 Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 551 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : TARSİM, gecikti, fatura, üreticiye, çıktı!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler