HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
11 Ağustos 2018 Cumartesi Saat: 22:01

“Yaralar sarılacak, zarar karşılanacak”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ünye, İkizce, Çaybaşı başta olmak üzere Ordu’da yaşanan sel afeti için inceleme yapmak üzere Ünye’ye geldi.
“Yaralar sarılacak, zarar karşılanacak”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ünye, İkizce, Çaybaşı başta olmak üzere Ordu’da yaşanan sel afeti için inceleme yapmak üzere geldiği Ünye’de, sel nedeniyle yaşanan zararların karşılanacağını, yaraların sarılacağını söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sel afetinde Ünye’de yıkılan Cevizdere Köprüsü başta olmak üzere tüm köprülerin 3-4 ay içinde tamamlanacağını açıkladı.

Erdoğan, konut, işyeri ve fındık konularında meydana gelen zarara ilişkin hasar tespitlerinin hızlı bir şekilde yapıldığını belirterek, "Fındık noktasında bazı hasarlar meydana geldi. Bu hasar tespit çalışmalarını valilikle yürütüyoruz. Bu konuda kimsenin bir durumu olmasın. Bunun zararı neyse Türkiye Cumhuriyeti Devleti bunu ödeyecek zenginlik ve kabiliyettedir.” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize'den helikopterle Ünye’ye geldi.

İlk olarak afet bölgesini helikopterle havadan inceleyen Erdoğan, ardından da 8 Ağustos 2018 Çarşamba günü aşırı yağış sonrası çöken Ünye’nin Cevizdere Köprüsü'nü yerinde inceledi.

Beraberindeki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Ordu Valisi Seddar Yavuz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ile köprüde incelemelerde bulundu.

Erdoğan, köprüde devam eden yıkım çalışmasına ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan ile Vali Yavuz'dan detaylı bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı açıklamada çalışmaların hep birlikte sürdürüleceğini aktardı.

Erdoğan, atılması gereken bütün adımları attıklarını ve atacaklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Yapılan çalışmalarda temizleme çalışmaları belli bir noktaya gelmiş vaziyette. Henüz iş bitmedi. Biraz daha işimiz var. Karadeniz Sahil Yolundaki köprü yıkıldı. İnşallah Cevizdere Köprüsü'nü 3-4 ay gibi bir zaman içerisinde tamamlayacağız. Malum, bu köprü 1960 yılında yapılmış, o zamanın imkanlarıyla yapılmış. Daha sonra biz sahil yolunu yaparken yanındaki köprüyü yapmışız. O da bildiğiniz gibi başarılı bir şekilde farklı bir teknolojiyle yapılmış, orada herhangi bir şey yok ama öbürü ne yazık ki bu felakette yıkıldı. Bakanlarımın tespitiyle biz bunu inşallah 3-4 ay içerisinde, alışılmış bir ihale tarzıyla değil, hemen süratle ihalesini yapacağız ve köprümüzü de bitireceğiz."

"Süratle ödenecek"

Bunun dışında bağlantı yollarında hasar gören 7-8 köprü ve köprücüğün bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, onların da talimatını verdiklerini, bu sürede o köprüleri de farklı firmalara vererek, 3-4 ayda bitireceklerini kaydetti.

Erdoğan, bu milletin aziz, güçlü ve inançlı olduğunu, düştüğü yerden de her zaman kalkmasını bildiğini ifade etti.

Köprüde kırma işlemlerin devam ettiğini, tabliyelerin söküldüğünü anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

"Kalıntılar da temizleniyor. İnşallah süratle bayram sonrası inşaat 24 saat aralıksız devam ederek, 3-4 ayda bitirilecek. Diğer 8 tanesi de bu süre içerisinde tamamlanacak. Dere ıslahından tahkimine varıncaya kadar gelecekteki bu tür şeylerle karşılaşmamak için çalışmalar yapılacak. Önce durum tespiti yapılacak. Durum tespitinin ardından adımları süratle atacağız. Ünye'deki bu felaketi bundan sonra Rabbimden niyazımız bir daha yaşamamak. Diğer ilçelerde de az da olsa zararlar var. Bundan aldığımız dersle diğer yerlerde de bu tür olayların yaşanmaması için ilgini kurumlar müşterek çalışmalarda bulunarak Karadeniz'de bu tedbirleri almış olacağız.

Bölgeye Devlet Su İşleri'ni de sokacağız. DSİ burada çalışmalara katılarak özellikle dere ıslahından tutun tahkimine varıncaya kadar. Derede gelecekte herhangi bir feyezan vesaire bu tür şeylerle büyük imtihanlara tabi olmayalım diye düşünüyorum. Bunun için de o çalışmaların DSİ ile yapılması gerekecek.”

“Fındık zararları karşılanacak"

Erdoğan, yaşanan zararların da karşılanacağını açıklayarak, şunları söyledi:

" Gerek fındıkları burada zarara uğrayan, barınakları ve evleri zarara uğrayan kim varsa, Valiliğimiz bütün hasar tespit çalışmalarını yapmak suretiyle inşallah bu hasar tespitler de süratle sizlere ödenecektir. Bu konuda kimsenin bir durumu olmasın. Bu konuda devletimiz güçlüdür, hiç bundan endişeniz olmasın.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasının ardından, basına kapalı olarak gerçekleşecek olan brifinge katılmak için Ünye Kaymakamlığına hareket etti.

Kaymakamlıkta Cumhurbaşkanı’na verilen brifingin ardından bakanlar ve protokol üyeleri Cumhuriyet Meydanı’na geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selin yaşandığı Ünye’de halka sesleneceği miting öncesinde protokol üyeleri kısa konuşmalar yaptı.

-“Üzerimize düşen ne gerekiyorsa yaptık” -

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, çok önemli bir afet atlatıldığını ifade ederek, “İlk dakikadan itibaren başta Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanı Yardımcımız, tüm bakanlarımız, büyükşehir belediyemiz, Ünye Belediyemizin elemanları olmak üzere sahada üzerimize düşen ne gerekiyorsa yaptık. Biliyoruz ki sizler de geçtiğimiz seçimde 24 Haziran’da üzerinize düşeni yaptınız. Sağ olunuz var olunuz” dedi.   

-“Yerelde işin takibini yapacak olan bizleriz”-

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, yaptığı konuşmada, “Sel felaketi sebebi ile Ünye, Çaybaşı, İkizce’de Cevizdere başta olmak üzere 13 köprümüzün yıkılması ile birlikte Ordu, Ünye çok ciddi bir afet yaşadı. Biz bu olaylar öncesinde Valilik,  Büyükşehir ve ilçe belediyeleri olarak gerekli tedbirleri aldık. Devletimiz olayın olduğu andan itibaren yanımızdaydı. Bugün Cumhurbaşkanımızın gelişi ve talimatları ile birlikte hasarın bir an önce giderilmesi, mağdur olan vatandaşlarımızın hakkının verilmesi, yapılacakların yapılması dahil olmak üzere yerelde de bu işin takibatını yapacak olan bizleriz.” diye konuştu.

-“Yaralarımız sarılıyor”-

Ordu Valisi Seddar Yavuz, “Devletimiz her bir noktaya Allah’a hamd olsun ulaştı. Yaralarımız sarılıyor. İlk Günden itibaren Sayın Cumhurbaşkanımız ilgisini, alakasını desteğini gösterdi, teşekkür ediyorum” dedi.

-Ulaştırma Bakanı Turhan: "Devletimiz büyüktür"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, yaşanan sel dolayısıyla vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Turhan, yaşanan sel felaketinin hemen ardından Başkan Erdoğan'ın talimatıyla tüm ilgililerin olay yerinde incelemelerde bulunduğunu söyledi.

Erdoğan'ın, bir an önce oluşan hasarın giderilmesi, yaraların sarılmasına ilişkin kendilerine talimat verdiğinin altını çizen Turhan, ilgili tüm kurumların hasar tespitine devam ettiğini, tamirat çalışmalarına da başladıklarını belirtti.

Turhan, "Devletimiz büyüktür." ifadesini kullanarak, "Sayın Cumhurbaşkanımız bugün yanımızdadır. Olay yerini beraber gezdik, havadan inceledik. Köprümüzü yerinde inceledi ve biran önce yapılması talimatını verdi. Biz de üzerimize düşen görevi en kısa sürede yapacağız, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın." değerlendirmesinde bulundu.

-Bakan Soylu: “Cumhurbaşkanımız gerekli talimatları verdi-

Miting öncesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kısa bir konuşma yaptı.

Ünye Cumhuriyet Meydanı'nda halka hitap eden Soylu, yaşanan sel dolayısıyla vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Allah'tan, milleti sellere ve diğer afetlere karşı muhafaza etmesini dileyen Soylu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilçede incelemelerde bulunduğunu ve gerekli talimatları verdiğini aktardı.

Soylu, "Bu güzel karşılamanın Sayın Cumhurbaşkanımıza hoş geldinizin ötesinde başka bir anlamı var. Memleketimize operasyon çekmeye çalışanlara karşı siz, milletin adamının yanında olduğunuzu haykırıyorsunuz. Allah sizden razı olsun. Allah bizi, sizlere mahcup etmesin inşallah." diye konuştu.

-Meydandan bölge halkına seslendi-

Kaymakamlıkta aldığı brifing sonrası Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ünye Hükümet Konağı önündeki Cumhuriyet Meydanı'nda vatandaşlara hitap etti. Sel felaketinin yaşandığı bölgelerdeki çalışmaların takip edildiğini, bunların kendisine rapor edildiğini belirten Erdoğan, "Ben de bugün bizzat gelerek çalışmaların geldiği noktayı bir göreyim istedim." ifadesini kullandı.

Sel felaketinde bir kişinin hayatını kaybettiği aktaran Başkan Erdoğan, şehide Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi. Erdoğan, "Biz, kaza ve kadere inanmış insanlarız. Bu bizim imanımızın gereğidir. Ordu'da yaşanan felaket sadece Ordu ile kalmadı, Rize'de de Trabzon'da yaşandı. Bu bölgelerin kaderinde bu var." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 2019 mesajı

Erdoğan, vatandaşların 24 Haziran'da verdiği destekle "Cumhurbaşkanı" olduğunu ve Türkiye'nin bir dönüşüm yaşadığını belirtti.

Bu dönüşümle yeni yolda çok daha farklı yürüdüklerini ifade eden Erdoğan, alandaki vatandaşlara "Mart 2019'a da hazır mıyız? 2019'da sandıkları patlatacak mıyız?" diye sordu, vatandaşlar da Erdoğan'a "evet" cevabını verdi.

"Size inanıyorum" diyen Erdoğan, vatandaşların da kendisine inanmasını istedi.

Başkan Erdoğan, "Hepsini aşarız. Önümüzde çok daha iyi günler var. Biz ne günleri aştık, nerelere geldik ve ben sizin dualarınıza her zaman muhtacım. Allah yar ve yardımcımız olsun." sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Tabi bir sel felaketinin arkasından sizler ile bir aradayız ve bu felaket esnasında sağ olsun başkan yardımcım, ilgili bakan arkadaşlarım, valimiz, büyükşehir belediye başkanımız, ilçe belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz sürekli olarak bu felaket bölgesinde çalışmaları takip ettiler, bana da rapor ettiler. Ben de bugün bizzat gelerek çalışmaların geldiği noktayı bir göreyim istedim. Ve hamd olsun bir şehidimiz var, birkaç yaralımız var. Şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Kardeşlerim biz kaza ve kadere inanmış insanlarız. Bu bizim imanımızın gereğidir. Ordu’da yaşanan felaket tabi sadece Ordu ile kalmadı. Rize’de de yaşandı. Trabzon’da yaşandı. Bu bölgelerin kaderinde bu var.

Atılması gereken bütün adımları atıyoruz ve atacağız. İnşallah Cevizdere Köprüsü’nü üç, dört ay gibi bir zaman içerisinde tamamlayacağız. Malum bu köprü 1960 yılında yapılmış. O zamanın imkânlarıyla yapılmış. Daha sonra biz sahil yolunu yaparken yanındaki köprüyü yapmışız. O da bildiğiniz gibi değerli kardeşlerim başarılı bir şekilde farklı bir teknoloji ile yapılmış orada herhangi bir şey yok. Ama öbürü ne yazık ki bu felakette yıkıldı.

Bakanlarım hepsinin tespiti ile biz bunu 3-4 ay içerisinde hemen süratle ihalesini yapacağız ve köprümüzü de inşallah bitireceğiz. Değerli kardeşlerim bunun dışında tabi 7-8 tane daha biliyorsunuz bağlantı yollarındaki köprüler, köprücükler var. Onların da talimatını aynı şekilde verdik. Bu süre içerisinde o köprüleri de yine farklı firmalara vererek 3-4 ay içerisinde onları da bitireceğiz.

Hedefimiz şu bu millet azizdir. Bu millet güçlüdür. Bu millet inançlıdır ve bu millet düştüğü yerden çok farklı kalkar. Şuanda gördüğünüz gibi kırma işlemleri devam ediyor. Tabyeler söküldü. Diğer orada bütün kalan kalıntılar da temizleniyor. İnşallah süratle bayram, bayram sonrası inşaat 24 saat aralıksız devam ederek bitireceğiz. Diğer 8 tanesi de bu süre içerisinde onlarda tamamlanacak.

Hedefimiz şu inşallah tıraş edilen sakal çok daha güçlü çıkar. Gerek fındıkları burada zarara uğrayan, barınakları evleri zarara uğrayan, ne varsa kim varsa valiliğimiz bütün hasar tespit çalışmalarını yapmak suretiyle inşallah bu hasar tespitlerde süratle sizlere ödenecektir. Bu konuda devletimiz güçlüdür. Hiç bundan endişeniz olmasın.”

Bu haber toplam 801 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Yaralar, sarılacak, zarar, karşılanacak”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler