HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev
13 Nisan 2021 Salı Saat: 16:48

Demirler paslanıyor, betonlar dökülüyor!

Ünye Kültür Merkezi inşaatında temelin sular altında kaldığına, demirlerin paslandığına, betonunun dökülmeye başladığına dikkat çekilerek, bu durumun bina ömrünü yüzde 50 ila 60 oranında düşürdüğüne işaret edildi.
Demirler paslanıyor, betonlar dökülüyor!

Buradaki duruma bir an önce müdahale edilmesi ve biriken suların tahliye edilmesi gerektiğini belirten İyi Parti Ünye İlçe Teşkilatı Sözcüsü İnşaat Mühendisi Berkay Torunoğlu, aksi takdirde demirlerin paslanacağını, betonlarının döküleceğini söyledi.

Berkay Torunoğlu, henüz yüzde 10’ları tamamlanmış Ünye Kültür Merkezi’nin köylü pazarı ve halk pazarı olmasını, Kültür Merkezi’nin ise Bayramca ile Fevzi Çakmak arasında bir lokasyona yapılmasının daha uygun olacağına işaret etti.

İYİ Parti Basın Sözcüsü İnşaat Mühendisi Berkay Torunoğlu, gazetemize özel yaptığı açıklamada, kaderine terk edilmiş Ünye Kültür Merkezi’nin içler acısı haline dikkat çekti.

Torunoğlu, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda temel atılarak inşaatına başlanan, ancak yüklenici firma ile yaşanan sorunlar nedeniyle birkaç kez duran Kültür Merkezi’nin bugünkü durumunun vahim olduğunu vurguladı.

Kültür Merkezi’nin Ünye’nin önemli ihtiyaçlarından biri olduğunu ifade eden Berkay Torunoğlu, “Bir şehrin kendi kimliğini meydana getirebilmesi için kültür ve spor yatırımlarını tamamlaması gerekir. Ünye’de eskiden bir Kültür Merkezimiz vardı. Tabi Ünye büyüdükçe onun da artık kapasitesi yeterli değildi. Onun yerine bir AVM yapıldı. Belki de Türkiye’de bir kültür sarayının yıkılıp yerine AVM yapıldığı sayılı şehirlerden biri Ünye. Yine de bir Kültür Merkezi projesinin olması bizim için kıymetliydi.” dedi.

“Temel betonun demirleri paslanmaya başladı”

Temeli atıldıktan sonra çalışmaların bir süre sonra durduğu Kültür Merkezi inşaatının şuanda yüzde 10 seviyesinde olduğunu hatırlatan Torunoğlu, inşaat temelinin sular altında kaldığını, demirlerin paslanıp çürümeye yüz tuttuğunu, betonlarının dökülmeye başladığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Betonarmede binanın servis ömrünü uzatabilmesi için su yalıtımı çok önemlidir. Bu tesis buraya kurulurken, su yalıtımlarının yapıldığına şahit olduk. Su yalıtımı açısından radya temel altında her hangi bir problem oluşmamıştı. Ama inşaatın terk edilmiş olması, mevsim şartlarından kaynaklı burada herhangi bir drenajın bulunmaması neticesinde inşaat tamamen su bloğunun altında kalmış durumda. Radya temeli de, perde betonu da şuanda suyun altında. Suyun altında kalıp herhangi bir su yalıtımı da yapılmadığı zaman radya betonun ve perdenin kolonlarının içerisindeki demirler zaman içerisinde paslanıyor.”  

“Binanın kullanım ömrü kısalıyor”

Kültür Merkezi’nin bu durumda kalmasının binanın kullanım ömrünü yüzde 50 ila 60 oranında düşürdüğünü vurgulayan İYİ Parti Basın Sözcüsü İnşaat Mühendisi Berkay Torunoğlu, “En üstteki demirlerden, kesitlerin olduğu bölümlerde segregasyonun olduğu bölümlerden gördüğümüz gibi demirler paslanmış durumda. Bu pas zaman içerisinde kesitini artıracak, betonun çatlamasına sebep olacak. Bu da Ünye’nin belki de 100 sene kullanacağı Kültür Merkezi’nin 60 hatta 50 sene de vazgeçilmesine sebep olacak. Bu inşaatın servis ömrü açısından çok ciddi bir sorun, çok büyük bir problem.” ifadelerinde bulundu.

“Bir an önce buradaki su tahliye edilmeli”

Berkay Torunoğlu, Kültür Merkezi inşaatının daha fazla zarar görmemesi için yapılması gerekenlerle ilgili, “Bir an önce en azından buradaki suyun tahliye edilmesi, segregasyon olan bölümlere kesitini kaybetmiş bölümlere de kimyasallarla müdahale edilip yapının işlevsel hale getirilmesi bizim açımızdan çok elzemdir. Biz yetkililerden bu tip bir imalatı yapmalarını talep ediyoruz.” diye konuştu.

“Kültür Merkezi, Fevzi Çakmak - Bayramca arasında bir yere taşınsın”

Yatırım tedbirlerine takılan bu inşaatın ufak bir mevzuat değişikliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılacak bir protokol ile Fevzi Çakmak ve Bayramca Mahalleri arasında bir lokasyona taşınabileceğine işaret eden Torunoğlu; “Bu da çok zor değil. Şuanda imalatın daha yüzde 10’larındalar, bundan dönmek mümkün. Böyle olursa şehrimiz çok şey kazanır. Fevzi Çakmak ve Bayramca Mahallesi, Tabakhane Deresi ile şehrin doğusu ve batısı olarak ayrılmış gibi duruyor. Şehrin bir birine olan geçirgenliği bugüne kadar çok sağlanamadı. Kültür Sarayı gibi devletin ön ayak olduğu yatırımlar doğu tarafına alınması şehrin arasına bir geçirgenlik sağlayacaktır. Ayrıca Bayramca ve Fevzi Çakmak Mahallesindeki yapılaşma kentsel dönüşüme de çok faydalı olacaktır.” dedi.

“Kültür Merkezinin yeri pazaryeri olsun”

Ünye’nin en büyük sorunlarından birinin köylü pazarı ve halk pazarı olduğunu belirten Torunoğlu, Ünye Kültür Merkezi yerinin köylü pazarı ve halk pazarı olmasını isteyerek açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ünye’nin en büyük sorunlarından biri köylü pazarı ve halden meyve sebzeleri alıp getiren pazarcıların sorunlarıydı. Kaledere Mahallesi’nde bulunan pazaryeri kaldırıldı. Buradaki pazaryeri kaldırıldığında insanlar ulusal zincir marketlerin müşterileri oldular. Onlardan meyve ve sebze ihtiyaçlarını karşılamaya başladır. Zaten katma değer üretmekte zorlanan şehrimiz. Vatandaşın zar zor ekonomik kazanç sağladığı gelirleri şehrin dışına çıkması ve ciddi bir zarar olarak hanelere yazılmasına sebep oldu. Ünye Belediye Başkanı’ndan, Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinden Kültür Merkezi lokasyonunun değiştirilmesini, buranın halk pazarı olarak değiştirilmesini, 1,5 veya 2 kat olarak üstü kapalı olarak inşa edilmesini, hem organik Pazar, hem de halk pazarı olarak kullanılmasını talep ediyorum.”

 Ünye KENT Haber

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2.265 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Demirler, paslanıyor, betonlar, dökülüyor!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler