HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
31 Temmuz 2021 Cumartesi Saat: 18:22

ODÜ Ünye Yerleşkesi’nin yeri garanti edildi!

Ünye eski havaalanı arazisinde kurulması kararlaştırılan ve Orman Bakanlığı tarafından 5 yıl içinde yapılaşma şartı ile Ordu Üniversitesi’ne (ODÜ) tahsis edilen yerleşke alanında ilk inşaatın temeli atıldı.
ODÜ Ünye Yerleşkesi’nin yeri garanti edildi!

ÜNKED Başkanı İnşaat Mühendisi Reşit Erol, “Bizim bütün amacımız bir an önce bu temeli atıp tahsisin iptal sürecini durdurmaktı. Bunu başardık, ruhsat alındı, inşaat çalışması başladı.” dedi.

Erol; “Yer kurtuldu. Şu atılan temel Ünye Üniversitesi’nin temelidir. Kim ne derse desin. İstikbalde ben göremesem bile Ünyeli hemşerilerimiz görecek. Bu attığımız temel Ünye Üniversitesi’nin ilk harcıdır.” ifadelerinde bulundu.

4 yıl önce buranın yerleşimi ile ilgili planı hazırlattıklarını, bu planda yeni fakülte yerlerini işaretlediklerini belirten Erol, “Bizim yaptırdığımız yerleşim planını kabul etmediler, kendileri sadece mevcut fakülte ve yüksekokul için yer gösterdikleri plan yaptılar.” diyerek üzüntülerini dile getirdi.

Ünye Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı İnşaat Mühendisi Reşit Erol, Gazeteciler Musa Özgür Kıroğlu, Ali Öztürk ve Hakan Korkmaz’un Oney Flash FM’de sunduğu Haftanın Yorumu programında yaptığı açıklamasında; Ordu Üniversitesi Ünye Yerleşkesindeki ilk inşattın ruhsatının alındığını, temel çalışmasının başlatıldığını söyledi.

Reşit Erol açıklamasında şöyle konuştu;

“Çok özverili bir çalışma oldu”

“Alanda kurulacak yerleşkenin ilk binasının temelini atma kararı alındı. Devlet büyüklerimizin katılımıyla burada temel atma töreni yapılacaktı. Ancak devlet büyüklerimizin bazı aksaklıklardan dolayı gelemeyişinden işin uzaması söz konusu oldu. Ama burada bir an önce temel atmamız önemliydi. Dolayısıyla temeli atıp ki son günlerde yağışlar bayağı arttı, burası da düz bir arazi, sular açtığımız temel çukurunu tehdit etmeye başladı. Biz bunu önlemek adına harekete geçtik, oldukça ciddi bir demir bağlantısı yaptık, döşedik, işledik. Biz yapılamayan töreni müsait olunduğu bir zamanda yine de gerçekleştireceğiz. Bizim amacımız bir an önce bu temeli atıp iptal sürecini ki biliyorsunuz burası şartlı tahsisliydi ve beş yıl içinde yapılaşma gerekiyordu. Aksi takdirde bu yılın sonuna doğru tahsis iptal olacaktı. Bunu başardık, inşaatın ruhsatı alındı. Temel beton döküm işine de 29 Temmuz Perşembe günü başladık. Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Gerçekten de burada çok büyük özverili bir çalışma oldu.

“Bu harç istikbaldeki Ünye Üniversitesi’nin harcıdır”

Yer kurtuldu, artık geri dönüş söz konusu değil. Evvel Allah burası artık 49 yıllığına yerleşke alanı. Ben Ünye Üniversitesi diyorum, şu an atılan temel Ünye Üniversitesi’nin temelidir. Kim ne derse desin, istikbalde ben göremesem bile Ünyeli hemşerilerimiz görecek, bu attığımız temel Ünye Üniversitesinin ilk harcıdır.

“Buruk bir mutluluk yaşıyorum”

Biz yıllardır buraya yeni bir fakülte kazandırmak için çalışmalarımızı yürüttük. Şu an mutlu muyum? Yeri kurtardığımız için mutluyum. Bu yerleşke alanını Ünye’ye kazandırdığımız için mutluyum. Bizden sonrakiler bunu devam ettirecekler ve belli bir seviyeye getirecekler, buna inanıyorum. Biz o süreci başlatmış olduk. Ama buruk bir mutluluk yaşıyorum. Burada mevcut fakülte için değil de yeni bir fakülte için önümüzü açsalardı, çok daha seve seve ve şevkle bu işi yapardım. O yüzden içim buruk.

“Alanda şu anda alanda mevsimlik işçiler konaklıyor”

Yerleşke alanı mevsimlik işçilerin METİP alanı olduğu için bölgede adım atacak hal yok. Şuanda çalışma ortamımız çok zor şartlarda devam ediyor. Bu ara yağış var. Bu yağışlardan etkilenmemek adına Ünye Belediyesi bize büyük özveri ile destek oldu.  Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığı halen sahadalar. Çünkü sahada bayağı su birikiyor. İtfaiye, OSKİ, Ünye Belediyesi bize büyük destek verdiler, halen vermeye devam ediyorlar. Onlara çok çok teşekkür ediyorum. Bu işin başka türlü de yapılması mümkün değil zaten, işbirliği çok önemli. Ama özellikle fındık sürecinin de geçmesi lazım. Mevsimlik işçi çadırlarının oradan kalkması lazım. Bu da 1-1,5 aylık süreç.  Sanırım beton işini bir iki güne bitiririz. Ondan sonra ekibimizi oradan çekeceğiz. Fındık sezonunun geçmesini bekleyeceğiz. Ondan sonraki süreçte de inşaatın devamı noktasında çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

“Rektörlük yeteri kadar işi sahiplenmiyor”

Bu inşaata başladık. Ama bu işin sahibi kim? Ordu Üniversitesi, yani ODÜ Rektörlüğü tabi ki. Ama işin sahibi şu anda ortada yok. Düşünebiliyor musunuz 160 dönümlük bir sahada bir yapılanma başlıyor. Bana deniyor ki 2 yıl içinde de bunu bitireceksiniz. Tamam eyvallah, bitiririz. Ama enerji yok enerji. Aydınlatma elektriği ile inşaat yapılır mı? Sanayi elektriği lazım. 1 aydır konuşuyoruz, diyoruz ki buraya bir hat çekilmesi lazım. Çekilecek hat 200 metre. Bir gecede 5 direk atılarak bu iş hala yapılamadı. Çukuru açmışım, demiri oraya yıkmışım, ekibi de kurmuşum. Bize sanayi elektriği lazım. Ben jeneratör kiraladım. Jeneratörle elektrik ürettik. O demirleri o şekilde kestik, büktük. O şekilde işledik. Yani 20. Yüzyılda 200 metre aşağı da sanayi hattı var, bunu biz inşaat sahasına getiremedik. Halen gelmedi. Bundan sonra bu işin devam etmesi için bu hatların çekilmesi lazım. Yani demek istediğim işin sahibi ortada yok. Geçmişte yaptığım diğer başka işlerde beni hiç yormadılar. Ben işin sadece teknik konuları ile ilgilendim. Hepsi önüme her türlü imkanı koydular. Ama burada her şeyi ben zorlaya zorlaya yapıyorum. Yine Allah razı olsun Ünye Belediyesi yanımızda da imkânları ile her türlü desteği veriyorlar.

“Ben çok üzgünüm…”

Bunlara, şu işi sahiplenin denilmesi gerekiyor. Bunun için de birkaç girişimimiz oldu ama sonuç çıkmadı maalesef. Bundan sonra da umudum yok. Biz bundan 4 yıl önce buranın yerleşimi ile ilgili planı hazırlatmıştık. Üstelik o yokluklar içinde profesyonel bir ekibe bu işi yaptırmıştık. Bizim eski yerleşim planlarımızda burada mevcut fakültenin dışında 4 tane ayrıca yeni kurulacak fakültelerin yerleşim yerleri işaretlenmişti. Biz bunun daha iyisini yapacağız, dediler, bu yerleşim planını kabul etmediler. Nitekim değiştirdiler.  Yeni hazırladıkları yerleşim planında sadece İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Meslek Yüksek Okulu var. Onun dışında 160 dönüm alana hiçbir ilave fakülte alanı konmamış. Beni en derinden yaralayan bu. Bunlar sembolikte olsa kaldırılmasaydı. Bu ne anlama geliyor? Siz bununla yetinin deniyor, yani buraya yeni bir fakülteyi unutun anlamına geliyor. Biz inşallah bunu unutmayacağız. Unutturmayacağız.

Burası bundan sonra Ünye’nin malıdır, Ünye’nin kampus alanıdır. Bir gün mutlaka Ünye’ye sahip çıkan duyarlı siyasetçilerimiz olacaklar. Buna el atacaklar. Burası gerçek kimliğine kavuşacak. Buna yürekten inanıyorum.”

 Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 650 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ODÜ, Ünye, Yerleşkesi’nin, yeri, garanti, edildi!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler