HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
5 Eylül 2018 Çarşamba Saat: 19:33

İttifak sinyalleri!

2018 genel seçimlerinin ardından 2019 mart ayında yapılacak yerel seçimlere odaklanan iktidar ve muhalefet partileri, seçimin kazananı olmak için ittifaklara yeşil ışık yakmaya başladı.
İttifak sinyalleri!

Ülkemizde 2018 yılı genel seçimlerinin geride kalmasıyla birlikte 2019 yılı mart ayında yapılacak olan yerel seçimlere odaklanan iktidar ve muhalefet partileri, seçimin kazananı olmak için ittifaklara yeşil ışık yakmaya başladı.

Henüz kesinleşmemekle birlikte AK Parti’nin genel seçimlerde olduğu gibi yerel seçimlerde de MHP ile ittifak yapacağı söylemleri kamuoyunda gündeme gelirken, CHP ve diğer muhalefet partilerinin ne yapacağı da merakla bekleniyor.

AK Parti Ünye İlçe Başkanı Hüseyin Tavlı ile MHP Ünye İlçe Başkanı Hacı Demir, genel merkezlerinin kararı doğrultusunda 24 Haziran’da yapılan ittifakın yerel seçimlerde de yapılması durumunda ittifakın sıkıntısız götürüleceği kanaatinde olduklarını ifade ettiler.

 

2018 yılı 24 Haziran’da yapılan genel seçimlerin ardından partiler yerel seçim için hazırlıklarını hızlandırdı.

-İttifak için ilk yeşil ışık MHP’den -

Siyasi partiler 2019 Mart’ında yapılacak yerel seçimlere odaklanırken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ’nin, “Türkiye'nin beka mücadelesi verdiği dönemde MHP yine uzlaşmalı, sağduyulu duruşunu devam ettirecektir. 24 Haziran'da elde edilen kazanımların 2019 Mart'ında yok olmasını arzu etmiyoruz. Denizden geçmişken derede boğulmayı çok maliyetli, yeni hükümet sisteminin başarısı için yerel yönetimlerin milletimiz tarafından görevlendirilmesi en temel görevimizdir. İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere 27 bölge zillete kendini kaptıran yönetimlerin eline geçmemelidir. Bu bir tarihi sorumluluktur. Türkiye'de PKK'nın yöneteceği belediye kesinlikle olmamalıdır. 15 Temmuz öncesine dönülmemelidir.” diyerek AK Parti ile yerel seçimde ittifaka açık kapı bırakmasını sağladı.

AK Parti'nin de Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin, “Cumhur ittifakı diyerek biz MHP ile birlikte olduk. Türkiye zor bir dönemden geçerken biz MHP ile ittifak yaptık. Millet de bu ittifakı sevdi. Şimdi bunu yerel seçimlerde devam etmesi kadar normal bir şey olamaz.” açıklamaları da her iki partinin genel seçimde olduğu gibi yerel seçimde de ittifak yaparak birlikte hareket etmesi ihtimalini güçlendirdi.

-“Genel merkezimizin tavrı doğrultusunda hareket ederiz”-

Konuya ilişkin değerlendirme aldığımız AK Parti Ünye İlçe Başkanı Hüseyin Tavlı ile MHP Ünye İlçe Başkanı Hacı Demir, ittifaka ilişkin son kararı genel merkezlerinin vereceğini,genel merkezlerinin alacağı karara uyacaklarını, 24 Haziran’da yapılan ittifakın aynı şekilde yerel seçimlerde de yapılabileceğini ifade ettiler.  

-Tavlı: “Sıkıntısız bir ittifak yapılabilir”-

Konunun partilerinin üst kurullarında görüşülüp karara bağlanacak bir durum olduğunu ifade eden AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Tavlı, üst kurulda alınan karar neticesinde 24 Haziran’da olduğu gibi yerel seçimlerde de sıkıntısız bir şekilde ittifak yapılabileceğini belirterek şöyle konuştu:

“Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Özhaseki bu süreçte Devlet Bahçeleri’nin de ifade ettiği gibi, 24 Haziran seçimleriyle başlayan ittifak sürecinin bugün de yerel yönetimlerde neden devam etmesin, niye olmasın ifadeleri oldu. Daha sonradan üst kurlarda genel başkan düzeyinde bunların değerlendirilebileceği, gerekirse bunların altyapısının oluşturulduğu takdirde bu meseleler karşılıklı istişare edildikten, alt zemini hazırlandıktan sonra neden olamayacağı noktasında sıcak görüşler oldu. Ama bu sıcak görüşlerin istişareleri neticesinde bir altyapı çıkacağı, şimdilik sadece sıcak bakıldığı, süreç içerisinde de altyapısının ve zemininin gereklerinin hazırlanacağı noktasında ifadeleri oldu. Biz de genel merkezimizin tavrı istikametinde genel seçimlerde nasıl bir duruş sergilediysek, yerel seçimlerde de genel merkezdeki genel başkanlarımızın kararları doğrultusunda ve istikametinde bize düşen görev neyse o istikamette hareket ederiz. Şu ana kadar nasıl ki Ünye’de MHP teşkilatıyla uyum içerisinde ittifak sürecini götürdüysek, bize verilen talimat doğrultusunda aynı şekilde tekraren yerel seçim sürecini de genel merkezimizin görüş ve talimatları doğrultusunda hiç sıkıntısız götüreceğimiz kanaatindeyim.”

-“Yerel seçimlere teşkilatımız hazır”-

Teşkilat olarak yerel seçimlere hazır olduklarını belirten Tavlı, “Biz genel merkezin talimatları doğrultusunda kadın kolları, gençlik kolları ve ana yönetim seçim sürecine her zaman hazırız. Ünye’de teşkilatımız yeni yapılanmasının akabinde bir genel seçim süreci yaşanmasına rağmen hazır bir vaziyette bu işi götürdüyse, bugün de daha iyi ve hazır şekilde eksiklerinde öngörülerek bunların giderilmiş haliyle yerel seçimlere hazır olduğumuz ifade edebilirim.” dedi.

-“Belediyelerde de neden olmasın”-

MHP Ünye İlçe Başkanı Hacı Demir, 24 Haziran 2018 Genel Seçimlerinde “Cumhur İttifakı” olarak başarılı sonuç aldıklarını, genel merkezlerinin kararları doğrultusunda yerel seçimlerde de bu ittifakın olabileceğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Biz 24 Haziran seçimlerine Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı diye iki grupta girildi. Biz Cumhur İttifakı’nın yanında bulunduk. Karşı taraftakilerin çok iyi niyetli olduklarını düşünmüyorduk. Şimdi belediyelerde de neden olmasın. Millet İttifakı dediğimiz kirli ittifakın belediyeyi almaya yakın olduğu yerlerde yine ittifak yapılabilir mi? Tabi bu genel merkezlerin karar vereceği bir durumdur. Yapılıp yapılmayacağına bizim yorum yapma şansımız yok.  Tabi Sayın Genel Başkanımız Doktor Devlet Bahçeli ’nin de neden olmasın şeklinde açıklaması var. Onlar yukarıda her şeyi bizden daha iyi analiz ederler. Ufak ilçelerde aynı şey olur mu bilemiyoruz tabi, onu da zaman gösterir. Genel Merkezimiz ne karar verirse biz ülkücü camia olarak 24 Haziran’da olduğu gibi yine 2019 Mart’ında yapılacak olan yerel seçimlerde de ne karar alınırsa ona harfiyen uyacağız.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 727 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : İttifak, sinyalleri!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler