HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
6 Eylül 2018 Perşembe Saat: 12:52

Ünye’de tekli eğitim dönemi!

Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal, 2018-2019 eğitim öğretim döneminde liselerin (Ortaöğretim) tam gün eğitim yaptığını; aşama aşama temel eğitim (İlkokul, ortaokul) okullarını da tam gün eğitime geçireceklerini söyledi
Ünye’de tekli eğitim dönemi!

İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal,  yeni eğitim öğretim yılına sorunsuz girmenin gayreti içersinde olduklarını, şube ve okul müdürleriyle yoğun mesai harcayarak okulları eğitim öğretime hazır hale getirdiklerini söyledi. 

Ünye’de Bilim Sanat Merkezi’nin açılacağını müjdeleyen Uysal, “Bilim Sanat Merkezimizi 17 Eylül Pazartesi günü eğitim-öğretime açıyoruz. Onarımı bu hafta bitiyor. Ünye, Akkuş, Çaybaşı ve İkizce’den Ordu Bilim Sanat Merkezine giden öğrencilerimizi buraya bekliyoruz.” dedi.

Tamer Uysal, tekli eğitime geçiş çalışmalarında sona yaklaştıklarını belirterek “Liselerimiz (Ortaöğretim) tam gün eğitim yapıyorlar. Aşama aşama temel eğitim (İlkokul, ortaokul) okullarımızı da tam gün eğitime geçireceğiz. 2019’un sonu itibari ile ülkemizin tamamında tam gün eğitime geçeceğiz.” diye konuştu. 

 

2018-2019 eğitim-öğretim yılı ilkokul 1. sınıflar için 10 Eylül Pazartesi, diğer okullar içim 17 Eylül Pazartesi başlıyor. Yeni eğitim yılıyla birlikte Ünye’de birçok değişiklikte beraberinde geldi. İlçede yeni eğitim-öğretim yılında 3 yeni okul açılırken tekli eğitime geçiş çalışmalarında da önemli mesafeler kat edildi.

-“Yeni eğitim-öğretim yılına inşallah sorunsuz girmenin gayreti içersindeyiz”-

Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal,  2018-2019 eğitim-öğretim yılı öncesinde Ünye’de eğitim kurumları ile öğretmen ve öğrenci sayıları hakkında bir değerlendirme yaptı. Uysal, yeni dönemle birlikte Ünye’de bir takım yenilikler yapıldığını ifade ederek, “Yeni Eğitim Öğretim yılına inşallah sorunsuz girmenin gayreti içersindeyiz. Şube müdürlerimiz, Okul müdürlerimiz yoğun mesai harcayarak okullarımızı eğitim öğretime hazır hale getirdiler. Okullarımızın temizlik, iç bazı okullarımızın da dış boyaları tamamlandı. İmkânlar dâhilinde tadilat ve tamiratlar gerçekleştirildi. Eksiklikler tamamlandı. İnşallah 10 Eylül pazartesi Anasınıfı,1,5,9.sınıflar oryantasyon eğitimi ile başlıyoruz.” dedi.

-“Bilim sanat merkezini açılıyor”-

Ünye’de Bilim Sanat Merkezi’nin açılacağını ifade eden Uysal, “Bilim Sanat Merkezimizi 17 Eylül Pazartesi günü eğitim-öğretime açıyoruz. Onarımı bu hafta bitiyor. Donatım malzemelerini aldık. Niksar Caddesinde İmam Hatip Lisesi’nin kullanmadığı eski pansiyon binası vardı. Oraya açıyoruz inşallah. İhtiyacı kadar öğretmen ataması da gerçekleştirildi. 18 derslikli çok güzel bir Bilim Sanat Merkezi oldu. Ünye, Akkuş, Çaybaşı ve İkizce den Ordu Bilim Sanat Merkezine giden öğrencilerimizi buraya bekliyoruz.” diye konuştu.

-“Yeni proje ortaokul açıldı”-

Yusuf Bahri Fen-Sosyal Proje İmam Hatip Lisesinin bünyesinde yeni proje ortaokul açıldığını belirten Uysal, “Bu bakanlığımızın birkaç yıldır uyguladığı yeni bir uygulama. Bu proje ortaokuluna çocuklarımızı sınavla alıyoruz. Sadece erkek öğrencilerimizi alıyoruz. Müracaatlar devam ediyor. İlkokul temel derslerinden 10 Eylül Pazartesi yazılı sınavımız var. Müracaata pazartesi günü bile gelse çocuklarımızı sınava alacağız. Bu okullarımız fen liseleri veya proje fen sosyal imam hatip liselerinin sınavlı ortaokul ayağıdır. Ordu’da bu okullarımızdan ikincisi Ünye ye açıldı. Diğeri de Ordu merkezde Büyükşehir Proje İHL bünyesindedir. Velilerimizin ilgi ve alakasını bekliyoruz.” dedi.

-“Normal eğitime geçeceğiz”-

Normal eğitime geçiş çalışmalarında sona yaklaştıklarını ifade eden Uysal, geçişin aşama aşama yapılacağını belirterek şöyle konuştu:

“İnşallah normal eğitime geçeceğiz. Liselerimiz (Ortaöğretim) tam gün eğitim yapıyorlar. Aşama aşama temel eğitim (İlkokul, ortaokul) okullarımızı da tam gün eğitime geçireceğiz. 2019’un sonu itibari ile ülkemizin tamamında tam gün eğitime geçeceğiz. Dolayısı ile ilçemizdeki planlamaları da buna göre yaptık. Bu dönem inşaatı tamamlanan üç okulu teslim aldık. Onaylarını aldık. Eğitim öğretime açıyoruz. Fevzi Çakmak Mahallesi’nde, eski okulun yerine Fevzi Çakmak İlkokulu’nu açıyoruz 16 derslik. Dolayısı ile okul sokaktaki ortaokulun bünyesinden ilkokulu alıp buraya getirdik. Yine Fevzi Çakmak Mahallesi’nde okul sokaktaki 30 derslikli yeni binaya Arif Nihat Asya Mesleki Teknik Anadolu Lisesini (Kız Meslek Lisesi) taşıdık. Yine Saraçlı Mahallesi’nde biten 24 derslikli binaya da Fatih Efiloğlu İlkokulu ile Ortaokulu birlikte idi. Bunu da ayırarak Fatih Efiloğlu Ortaokulu’nu buraya taşıdık. İlkokul hemen altındaki 32 derslikli bina da eğitim-öğretime devam edecek. Kız meslek lisesinin çıktığı binayı tadilat ve tamirattan geçirdik. Buraya da 27 derslikli Ünye Merkez İlkokulu adı ile yeni bir İlkokul açıyoruz. Kaledere İlkokulu, Yunus Emre İlkokulu, Şehit Cemal Mutlu İlkokulları ikili eğitim yapıyordu. Bu yeni açtığımız Ünye Merkez İlkokulu’na bu okullarımızın bir bölümünü aktarmakla bu üç okulumuzu da tam gün eğitime geçirmiş oluyoruz. Böylece çocuklarımızın akademik, sosyal, sportif, kültürel aktivitelerini gerçekleştirmeye zamanları olacak. Günün makul zamanlarında okula gidip gelecekler. Sabah erkenden okula gidip akşam geç saatlerde evine gelmeyecek. Bu son yaptığımız planlama ile de ilkokullarda geçen eğitim öğretim döneminde %48,38 olan ikili eğitim yapan öğrenci oranını  %9,35’e çekmiş olacağız. Ortaokullarda ikili eğitim yapan öğrenci oranımızda % 24,11’dir. İkili eğitim yapan okullarımız Anafarta İlk/Ortaokulu/İmam Hatip Ortaokulu ve Puset Polvan Ortaokulu kalmıştır. Bu iki okulumuzun da tam gün eğitim planlaması inşallah yeni okul yapılarak halledilecektir. Bu yöndeki çalışmalarda hızlı ve sorunsuz bir şekilde ilerlemektedir.”

-“2257 öğrenci, 212 araçla taşınmakta”-

Taşımalı eğitim kapsamında 53 okula taşıma yapıldığını belirten Uysal,  “220 yerleşim yerinden 53 okula taşıma yapıyoruz. 2257 öğrenci 212 araçla taşınmaktadır. Bu öğrencilerimize aynı zamanda öğle yemekleri de verilmektedir. Tabi ufak tefek sıkıntılar zaman zaman yaşansa da öğrencilerimizin okula erişimini etkileyecek boyutlara ulaşmamaktadır. Taşıma yapmak yaptırmakta kolay bir iş değil. Bu zorluğu hep birlikte göğüslüyoruz. Bu yıl 24.778 öğrencimiz eğitim-öğretim görecek. 1531 öğretmenle eğitim faaliyetini yürüteceğiz. İlçemizde 80 eğitim kurumumuz mevcuttur.” diye konuştu.

-Okullarda öğrenci dağılımı-

Bu yıl ortaöğretime yerleştirme sisteminde değişiklik yapıldığını ifade eden Uysal, yerleştirmelerin çeşitli kriterlere göre yapıldığını belirterek şunları söyledi:

“Ortaöğretime yerleştirme sistemi değişti. Buna göre sınavlı okullar ve sınavsız okullar, yani merkezi yerleştirmeye tabi fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu Liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yerleştirme yapılıyor. Bir de yerel yerleştirme, okulların türü, okulların kontenjanı, öğrencilerin ikamet adreslerine göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı, ortaokul başarı puanları (OBP), devam devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yapılan yerleştirme var. Buda öğrenci tercihini yapıyor saydığımız kriterlere göre Bakanlığımız yine merkezi sistemle yerleştiriyor. Velilerimizin bir kısmı yerelde bizim yerleştirdiğimizi zannederek bizim yanımıza geliyor. Bu tamamen öğrencilerimizin yaptığı tercihler doğrultusunda. Bu kriterler göz önünde bulundurularak merkezden yerleştirme gerçekleştiriliyor. Buna göre bu sene ilçemizde yerleştirme şu şekilde gerçekleşti. 8. sınıf mezun öğrencimiz 1715 idi. Sınavlı okullara yerleşen öğrenci sayımız 210 toplam öğrencinin %12,24’ü. Anadolu Liselerine yerleşen öğrencimiz, Tekkiraz ÇPL’nin Anadolu bölümü ile birlikte 700. Toplam öğrencinin %40,81’i, meslek liselerimize yerleşen öğrencimiz  585, toplam öğrencinin %34,11’i. Ünye Anadolu İmam Hatip Lisesine yerleşen öğrencimiz ,Tekkiraz ÇPL’nin İHL bölümü ile birlikte 263, toplam öğrencinin % 15,33’nü oluşturuyor. Hiç tercih yapmayıp özel okullara veya açık liseye gidecek öğrencimiz de 31’dir. Bu öğrencilerimizin bir kısmı ilçe dışından geldi. Bizim öğrencilerimizin bir kısmı da ilçe dışına nakil oldu. Bugün itibari ile 9. sınıflarımıza yerleştirme bu şekilde olmuştur.”

-“Okul güvenliği çok önemli”-

 ilçedeki okullarda ciddi anlamda güvenlik sıkıntısı yaşamadıklarını belirten Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal, güvenlik konusunu çok önemsediklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Okul güvenliği çok önemli bir konu. İlçemizde okullarımız açısından ciddi anlamda güvenlik sıkıntısı yaşamıyoruz. Sayın Kaymakamımız bu konuda son derece duyarlı. Emniyet müdürlüğümüz imkânları içersinde son derece hassas. Vatandaşlarımız belki fark edemeyebilirler. Her okulumuzdan sorumlu polis arkadaşlarımız var. Emniyet müdürümüze ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Müdürümüzle, polis arkadaşlarımızla sürekli irtibat içersindeyiz. Okul müdürlerimiz bu konuya son derece dikkat ediyorlar. Merkezdeki 18 okulumuzun da güvenlik görevlisi var. Bütün okullarımızın iç dış kameraları son derece güçlü ve aktif. Nöbetçi öğretmenlerimiz bu konuda hassasiyet gösteriyor. Dolayısı ile ufak tefek sorunlarla karşılaşsak da afakî problemler yaşamıyoruz. İş sağlığı ve güvenliği noktasında da çok hassasız. İSG uzmanımız okullarımızın güvenliği noktasında ne yapılmasını istiyorsa onu uyguluyoruz. Geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında okullarımızı toplam 232 temizlik görevlisi arkadaşlarımızla temizlemiştik. Bunun 81’i İŞKUR’lu idi. Biz bu sayıyı bir miktar daha artırarak talep ettik. İŞKUR İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze 850 temizlik görevlisi verecek. Müdürlüğümüz imkanları ölçüsü içersinde bunu tüm ilçelere dağıtacak, bu sayı çok güzel. Hemen hemen ihtiyacımızı karşılar diye düşünüyorum. İŞKUR müracaatları milli eğitime değil İŞKUR’a yapılıyor. Çalışmak isteyen vatandaşlarımız müracaatlarını Ünye İŞKUR Müdürlüğüne yapabilirler. Alımlar tamamen ilde noter huzurunda çekilen kura ile yapılıyor.”

Bu haber toplam 1.471 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye, normal, eğitime, geçiyor

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler