HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
9 Ağustos 2021 Pazartesi Saat: 18:23

Fındığımızı sel ve taşkınlardan koruyalım

Karadeniz Bölgesi’nde bir süredir etkili olan ve Meteoroloji tarafından verilen bilgilerde hafta sonuna kadar devam edeceği belirtilen aşırı yağışların fındık üzerinde olumsuz etki yaratmasından endişe ediliyor.
Fındığımızı sel ve taşkınlardan koruyalım

Şu ana kadar yağışların lokal zararlar verdiği bilgilerini aldıklarını belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi, Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, üreticileri bahçelerinde ve harmanlarında dikkatli, tedbirli olmaları noktasında uyardı.

Soydan, şu anda çürük ve aflotoksin tehlikesinin bulunmadığını, ancak sahil kesiminde toplanıp harmana getirilen fındıkların havalandırılmasının önemli olduğunu belirterek, fındıkların uzun süre örtü altında kalmaması gerektiğini belirtti.

Karadeniz Bölgesi’nde aşırı, yağış, kuvvetli rüzgar ve fırtına 7 Ağustos’ta fındık toplamak üzere bahçelerine inen üreticilerin önünü kesti. Topladıkları fındıkların harmana getiren üreticiler sel ve su taşkınlarına maruz kalmamak için, ayrıca yağmurdan korumak üzere örtü altında tuttukları ürünlerini çürütmemek için mücadele ediyor.

Diğer taraftan aşırı yağışların bölgemizde bahçelerde yol açtığı heyelanların artmasından ve ürünlerinin sele gitmesinden endişe eden üreticiler korku içinde hava durumunu takip ediyor.

“Zararlar yağışlar durduğunda belli olur”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Aslan Soydan, gazetemize özel yaptığı açıklamada, Ordu ili genelinde etkili olan sağanak yağışlarda fındıkta meydana gelen zarar ve kaybın yağışlar sonrası ortaya çıkacağını söyledi.

İl genelinde 9 Ağustos Pazartesi günü 05:00’ten itibaren sağanak yağışın etkili olduğunu ve lokal olarak bazı noktalarda sel olayının yaşandığını ifade eden Soydan, üreticileri tedbirli ve dikkatli olmaları noktasında uyardı.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Soydan yaptığı açıklamada şöyle konuştu;

“Durumu takip ediyoruz”

“9 Temmuz 2021 Pazartesi günü sabah 05:00 sularında bölgemizde kuvvetli yağmur başladı. Yağış, gün boyunca devam etti. Şuana kadar sel olan, toprak kaymaları olan lokal yerler var. Ama bu yağan yağmurun, selin fındığa ne derece zarar verdiği yağmur kalktıktan sonra ortaya çıkacaktır. Bu konuyu takip ediyoruz.

“Üreticilerimizden gelen ihbarları değerlendireceğiz”

Hala önemli ölçüde yağmur yağdı, yağmaya da devam ediyor. Yağışlar sırasında zarar olup olmadığı, olduysa nerelerde ne kadar zarar olduğu yönünde çalışmalar ve üreticilerimizin bu konudaki bize olan ihbarları bunların hepsi dikkate alınacak. İnşallah önemli bir zarar olmadan heyelan ve sel olmadan bu yağışı atlatırız. Bu sırada hendek ve dere kenarlarındaki bahçelerde ve harmanlarda çok dikkatli olmamız, tedbirlerimizi en iyi şekilde almamız çok önemli.

“Çürük ve aflatoksine dikkat…”

Bu zaman kadar yağan yağmurların çürük ve aflotoksin noktasında fındığa zarar vereceğini düşünmüyoruz. Çünkü orta kesim ve yüksek kesimlerde fındıkla tam olarak olgunlaşmadı.  Sahil kesimlerinde ise üreticilerin tamamı bahçedeydi. Toplanan fındık çok az miktarlarda harmana getirildi. Harmana konulan ve yağmurdan korumak üzere örtü altına alına fındıkları sık sık havalandırmak gerekir, aksi takdirde çürüğe kaçabilir. Ayrıca Meteoroloji tarafından yağışların bir hafta süreceği yönünde bilgiler veriliyor. Bu sürede olsun, sonraki süreçte olsun üreticilerimiz topladıkları fındıkları mutlaka yeterli miktarda havalandırmalı. Çünkü hava almayan fındık çok çabuk çürür. Fındık işi sadece bahçede toplama işinden ibaret değildir, çok daha önemlisi harman işidir. Asıl burada yapılacak çalışmayla ve mücadele ile çürüğü, koruğu, içinde katkıları olmayan kaliteli ürün elde edilebilir. Kaliteli ürünün iyi para olduğunu da bizim her üreticimiz bilir. İnşallah hasarsız afetsiz, verimli ve kazançlı bir hasat ve harman dönemi geçiririz.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 412 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler