HABER ARAMA
  • DOLAR5,8354
  • EURO6,5586
  • ALTIN240,0164
  • BIST 10096.861
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Nisan 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


14 TL-15 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
10 Eylül 2018 Pazartesi Saat: 19:11

“Özel bir fındık kanunu çıkmalı”

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “Bizim için özel bir fındık kanunu çıkmalı. Ordu, Giresun ve Trabzon için adam gibi fındık politikası, adam gibi kanun çıkartmamız lazım.” dedi.
“Özel bir fındık kanunu çıkmalı”

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, fındıkta lisanslı depoculuktan çok özel kanuna ihtiyaç olduğunu ifade ederek, “Bizim için özel bir fındık kanunu çıkmalı. Ordu, Giresun ve Trabzon için adam gibi fındık politikası, adam gibi kanun çıkartmamız lazım.” dedi.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, fındıkta lisanslı depoculuktan çok özel kanun gerektiğini ifade ederek, lisanlı depo tamamen ücretsiz olsa da insanların buraya fındık bırakacaklarını düşünmediğini söyledi.

-“Karadeniz insanının kafa yapısı farklı”-

Üreticilerin fındığını lisanslı depo yerine Hanboğazı’ndaki esnafa bırakmayı yeğleyebileceğini belirten Sarıkahraman, lisanslı depoculuktan önce fındıkta özel bir kanuna ihtiyaç olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Ben daha öncede söylemiştim, ısrarla da bunu söyleyeceğim bu benim Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman olarak fikrim değil. Karadeniz, özellikle Ordu, Giresun ve Trabzon insanının kafa yapısı farklı, bunu herkesin bilmesi lazım. Lisanslı depo, devlet tarafından tamamen bedava olsa dahi bunun hemen yarın hayata geçebileceğini insanlarımızın buraya fındıklarını hemen bırakabileceğini ben gene düşünmüyorum. Bunun üzerinde uzun süre sabretmek, uzun süre düşünmek lazım. Ben üç vilayete Ünye içinde olmak üzere yani Ordu, Giresun ve Trabzon için özel bir fındık kanunu çıkması gerektiğini savunuyorum sürekli. Biz yüz metrekare, iki yüz metre kare arsa dahi alsak onun etrafını hemen telle çeviririz. Bizim böyle bir yapımız var. Dolayısıyla biz elimizdeki fındığı devletin en güvenli yerine değil Hanboğazı’nda en güvendiğimiz esnafa teslim etmeyi yeğleriz. Böyle bir kafa yapımız var. Fındıkta kaliteyi arttırmada bile zorlanıyoruz. Hala atadan kalma tekniklerle tarım yapıyoruz.”

-“Benim devletim, hükümetim isterse FİSKOBİRLİK’i hemen devreye sokar ve işi bitirebilir”-

Fındığın kesinlikle devlet elinde olması gerektiğini ifade eden Sarıkahraman, “Lisanslı depoculuk mu olacak fındık mı alınacak tamamen devlet eliyle olmalı. TMO olabilir, FİSKOBİRLİK olabilir hiç fark etmez. FİSKOBİRLİK niye atıl dursun, TMO niye kendi kendine debelenip duruyor fındık üzerinde. İsterse benim devletim, hükümetim FİSKOBİRLİK’i hemen devreye sokar ve işi bitirebilir. Yeter ki paydaşlar bir araya çağrılsın. Yeter ki ülke insanının menfaati ve ülkemizin çıkarı adına kararlar alınsın. Paydaşlar bir masa etrafına geldikten sonra biz bu işi hallederiz diye düşünüyorum. Diyelim devlet bedava lisanslı depoyu açtı ama insanlar hemen oraya gidip de fındığını bırakmaz, imtina eder. Ben kendim bizzat Ünye’de lisanslı depo açıldığında yaşadım. Çok pahalı değildi Ünye’deki lisanslı depo, çok fazla maliyeti olan bir şey değildi. Ona bile fındık bırakmadı kimse. Bu bölgede adam gibi fındık politikası adam gibi kanun çıkartmamız lazım. Ordu, Giresun ve Trabzon özelinde özel bir kanun çıkması lazım diye düşünüyorum ben.” dedi.

-“TMO’nun açıklamak zorunda olduğu fiyat 15 liradır”-

TMO’nun 15 liradan fiyat açıklamak zorunda olduğunu belirten Sarıkahraman, TMO’nun halen fiyat açıklamamasını ve neden korktuğunu anlayamadığını ifade ederek şunları söyledi:

“Hiçbir zaman söylemlerimde bir siyasi partiyi övüp bir diğer siyasi partiyi kötülemedim. Ne iktidarı överek muhalefeti kötüledim, ne muhalefeti överek iktidarı kötüledim. Bu işin siyaseti olmaz. Fındığın ve fındıkçının siyaseti sağcılığı-solculuğu olmaz. Biz burada geçim derdi, ekmek savaşı veren bir bölgenin insanlarıyız. ‘Piyasada bugün fındık yok, ben kayıtsız kalım uzaktan seyredeyim’ diyen TMO kendi açısından baktığında haklıdır. Zaten TMO’nun düşündüğü fiyatı ben söylersem çok komik olur. Onların düşündükleri fiyatları ben üç aşağı beş yukarı biliyorum. 12 lira ile 13 lira arasında bir fiyat düşünüyordu TMO. Piyasada fiyatlar zaten bu noktaya gelince TMO, ‘ben ne fiyat açıklayayım, piyasa zaten yükseldi gidiyor’ diyor. Ama kazın ayağı öyle değil. İşin doğrusu böyle olmamalı herkes yarını, öbür günü daha sonraki günleri görmeli. Bugünden baktığımızda yarınımızı biraz görmeliyiz. TMO’nun açıklamak zorunda olduğu fiyat 15 liradır. Bunun en aşağısı budur. Bunun üstü olabilir altı olmaz. Maliyetler bu sene 13 lira, hele hele sahil kesiminde maliyet 20 lira, çünkü hiç fındık olmadı. Rekoltenin az olduğu yıllarda maliyet yükselir. Fındığın bol olduğu yularda ise maliyet düşer. Bu işin tabiatı doğası budur. Maliyet düşük olduğu zaman geliriz bir araya düşük fiyat verirsiniz. TMO busene ben iddia ediyorum neden korktu, neden bu işe bu kadar soğuk baktı anlayabilmiş değilim. TMO, 15 lira fiyatı tabelaya yazsaydı, kapısını açsaydı, hatta ağustos ayının birinde açmalıydı kapısını ki ben onun üreticinin yanında olduğunu göreydim. Dolayısıyla alabilecek olduğu fındık en babayiğidi 30-40 bin tondur. Çünkü 15 liralık tabelayı asarsa dışarıdaki serbest piyasa esnafı da boş durmayacaktır. Dolayısıyla bundan korkmanın bir esprisinin olmadığı düşünüyorum. Yanlış bir uygulama yaptılar diye düşünüyorum.  Üretici gene kendi kaderine terk edildi. Bunların hepsinin altında plansızlık programsızlık yatıyor. Sadece fındıkta değil tarımdaki bütün ürettiğimiz ürünlerde sağlıklı bir tarım politikamız yok maalesef. Dolayısıyla bugün böyle debelenip duruyoruz kendi kendimize.”

-“Eğitim vermede çok zorlanıyoruz”-

Fındıkta verimlilik arttırma çalışmalarında zorlandıklarını belirten Sarıkahraman, coğrafyanın ve içerisinde yaşayan insanların zor olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Üniversitemizin Ziraat Fakültesi dekanı bizzat kendisi aradı, bir proje yapmışlar. Sahil kesiminde, orta kuşak ve yüksek kesimde olmak üzere 8 dönüm bir alan üzerinde hakikaten ciddi bir deneme çalışması yapacaklar. Bizde katkı sağlayacağız, Yerleri bulduk. Biz tarım danışmanı arkadaşlarımızla arazilere gidiyoruz, gerek köylerde gerek oda bünyemizde yılda 70 civarında toplantı yaptığımız oluyor. Bin kişide bir kişi eğer eğitebilir dönüştürebilirsek bundan mutlu oluyoruz. O kadar zorlanıyoruz ki anlatmada ve eğitim vermede. Bu sene yapmış olduğumuz eğitimlerde bize katkı sağlayan, bize kulak veren çiftçilerimiz bu yıl bu verimsiz ortamda yüzde 50 oranında verim aldılar. Hemen bitişiğindeki komşusu bahçeye hiç girmezken benim iyi tarım yaptığım, mühendis arkadaşımızın dediğini yapan üreticilerimiz çok ciddi söylüyorum üçte bir oranında fındık topladı. Bunun ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Yüz kişide bir kişiyi, bin kişide on kişiyi bile dönüştürürsek bundan mutlu oluyoruz. Coğrafyamız zor, coğrafyanın içinde yaşayan insanlarımız da zor. Ama yılmadan bıkmadan eğitime devam edeceğiz.”

-“Bu bölgenin insanına özel bakması lazım hükümetimizin”-

Fındık yaparken bölgedeki arazi şartlarında toprak savaşı da yaptıklarını ifade eden Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “Hasadın bitmesiyle birlikte bahçelerde tekrar çalışma düzeni başlıyor.  Fındık çok çalışan bir bitki, mart ayında dondan etkilenmesinin sebebi erken şımarmasıdır. Bu bölgeye özel bir ürün fındık. Allah’a hamd olsun ki bizim bölgemize de böyle ürün vermiş. Bu bölgede fındık olmasa toprak geçen ki selde nereye giderdi, bunun hesabını kimse yapmıyor. Biz fındık yaparken aslında bir anlamda da toprak savaşı yapıyoruz burada.  Bu anlamda da bu bölgenin insanına özel bakması lazım hükümetimizin, devletimizin.” diye konuştu.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 766 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Özel, bir, fındık, kanunu, çıkmalı”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler