HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
4 Eylül 2021 Cumartesi Saat: 19:31

OSB çalışmalarında beklenmedik sorun!

Ünye Organize Sanayi bölgesi alanı zemin çalışmalarında, geçmişte bölgeden maden alımı ve bu alanların daha sonra toprakla doldurulması nedeniyle sorun yaşanıyor.
OSB çalışmalarında beklenmedik sorun!

OSB zemininin dolgu alanlarında yaşanan sorun nedeniyle alt yapı işini yapan yüklenici firma, alan içindeki yolların yapımında zorlanıyor. Firma yol yapım işini geçici olarak durdurdu.

Yüklenici firma, ortaya çıkan durumu Bakanlığa bildirdi. Bakanlık konuyu Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne aktardı. Şimdi Karayollarının OSB alanında inceleme yapması bekleniyor.

ÜTSO Başkanı İrfan Akar, “OSB’de öngörülemeyen bazı aksaklıklar cereyan etti. Alt yapıyı yapan firmanın OSB Alanının incelenmesi talepleri var. Bununla ilgili Bakanlığa başvuru yapıldı. Alandaki işlerin devamı için sorunun bir an önce çözülmesini bekliyoruz.” dedi.

OSB’de fabrika inşaatı başlatan Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu, bölgeden daha önce malzeme alınarak altının boşaltılmasının kendileri için temelde sıkıntıya yol açtığını, sorunu aşabilmek için ilave 181 fore kazık masrafının ortaya çıktığını belirtti.

35 yıldan bu yana çözülemeyen, nihayet geçtiğimiz yıl çözüme kavuşan Ünye Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili yeni bir şanssızlık yaşanmaya başlandı.

OSB alanından daha önce alınan maden yataklarına yapılan toprak dolgu, alanın alt yapı işini yapan Delta Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin çalışmalarını olumsuz etkiledi. Firma tarafından alan içinde yapılacak yaklaşık 4 km’lik yol ağına denk gelen toprak dolgulu bölgelerin yaklaşık 1 km’sinde yol çalışmasında zorluk yaşanıyor. Yüklenici firma yaşanan sorunu Sanayi Bakanlığı’na bildirerek ortaya çıkan sorunla ilgili Bakanlığın inceleme yapması talebinde bulundu. Bakanlık, konuyu Samsun karayolları 7. Bölge Müdürlüğü’ne aktararak yerinde tespit istedi. Şu anda alanda yol yapım çalışmasını durduran, diğer kalemlerdeki işlerini yapan yüklenici firma, yol işine başlamak için sonucu bekliyor.

 

Akar: Yüklenici firmanın talebi bir an önce dikkate alınıp onaylanırsa işler aksamadan devam eder.

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamada bulunan Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar; OSB alanında daha önceden öngörülemeyen bazı aksaklıkların cereyan ettiğine işaret ederek;  “Zeminle ilgili bazı aksaklıklar var. Geçmişte burada maden ocaklarının yaptığı çalışmalar sonrası toprak dolgu yapılmış. Bu durum ise buradaki işleri zorlaştırdı. Bölgede öngörülemeyen aksaklıklar için müteahhit firmanın OSB alanının incelenmesi talepleri var. Firmanın talepleri yerine gelirse sorun çözülür. İnşallah süreç çok uzamaz ve orada gerek alt yapı çalışmaları gerekse fabrikasını kuracak firmaların çalışmaları durmaz, devam eder. Bir yola çıktık, artık bu iş bir an önce tamamlansın istiyoruz. Zaten 2-3 firma fabrika inşaatına başladı. Bu tür olumsuzluklar diğer firmalar belki gözünü korkutabilir. Bunun için biz bu aksaklıkları giderip bir an önce yatırımlara devam etmek istiyoruz.” dedi.

Uslu: Firmaya devlet olarak destek olunması lazım

Yaşanan durumla ilgili olarak gazetemize bilgi veren, alan üzerinde fabrika inşaatı başlatan Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu şöyle konuştu, “OSB alanında yerimizi aldık. İnşaat başlatmak için zemin etüdü yaptırınca buranın kötü bir toprak olduğunu, daha önce maden alındığını, altının boşaltıldığını öğrendik. Ortaya çıkan bu olumsuz durum karşısında ne yapalım, dedik. Fore kazık işi çıktı. Hesaplama yaptık, inşaat hesabımıza ciddi bir maliyet ilave oldu. Temel işimize başladık, ama dediğim gibi zemin çok bozuk, çok kötü ve hala uğraşıyoruz. Yaklaşık 181 tane fore kazık çakmamız gerekiyor. 1ayı geçti yarısını ancak çakabildik. Çok uğraşıyoruz.

OSB alanımız burası başka alternatif yok…

Muhtemelen diğer müteşebbisler de bu tür sıkıntıları yaşayabilir. Çünkü burası Killik denen bölge, bazı bölgelerinden maden alınmış. Burada inşaata başlayan yatırımcılar zemin etüdü yaptıracaklar. Aynı durumu yaşarlarsa fore kazık çaktıracaklar. Yani bunun bir başka alternatifi yok, yani yapacak bir şey yok. Şuanda belirlenmiş OSB alanı burası, işlerimizi buraya kuracağız.

Tam çözdük derken şimdi de zeminde uğraşıyoruz…

Ama OSB’de alt yapıyı yapan firma önceden öngörülemeyen bu durum karşısında sorun yaşıyor. İşi yapan firmaya kolaylık sağlamak lazım, çünkü onların işi zor. Belli bir rakama işi aldılar. Burada ne yapmak lazım? Devletin ilave bir ödenek verip işin devam etmesinin sağlanması lazım. 35 yıllık hayal dedik, 40 yıllık hayal dedik, tam çözdük derken şimdi de zeminde uğraşıyoruz, hayırlısı.”

 

 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 641 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : OSB, çalışmalarında, beklenmedik, sorun!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler