HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
8 Eylül 2021 Çarşamba Saat: 18:14

TMO’dan beklenti piyasaya yansımadı!

Fındık alımına başlamadan önce bütün gözlerin üzerinde olduğu Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım yapmaya başlaması sonrası hayal kırıklığı yaşanıyor.
TMO’dan beklenti piyasaya yansımadı!

TMO’nun fındık alımına başlaması sonrası serbest piyasada fiyatlar hareketlenmedi. Ünye’de serbest piyasa fiyatı sezon başından bu yana 24 TL.

Serbest piyasada pazara çok fazla yeni sezon fındık mahsulü inmemesine karşın serbest piyasa fiyatlarında artış olmaması üreticiyi düşündürüyor.

Fındık, yeni sezonu serbest piyasada 24 TL’den açtı. Fındık üreticileri daha iyi fiyat için TMO’nun yapacağı alımı beklerken, TMO’nun alıma başlamasının üstünden bir hafta geçmesine rağmen fiyat aynı yerinde sayıyor.

Serbest piyasa az gelen ürüne rağmen direniyor

Serbest piyasada pazara çok fazla yeni sezon fındık mahsulü inmemesine karşın serbest piyasada fiyatlarda artış olmuyor, fiyat sezon başından bu yana 24 TL olarak devam ediyor.

İhracatçıların alımı zayıf…

Ünyeli fındık alıcısı Veyisoğlu Tarım Ürünleri sahibi Kenan Veyisoğlu yaptığı açıklamada, “Bugün itibariyle 50 randıman kabuklu fındık faturalı 24,25 TL. Şu anda ihracatçıların alımı zayıf. Fındığa talep çok değil. Ayrıca son yağmurlardan dolayı fındıkta çürük oranı arttı. Bu nedenle TMO’dan da geri dönmeler başlamış. Bu da fiyata eksi yönde etki ediyor.” dedi.

Piyasaya ürün inişi yavaş…

Piyasaya fındık inişinin yavaş olduğunu ifade eden Veyisoğlu, “Şuanda piyasa fındık inişi çok yoğun değil. Bunu da hava şartlarından dolayı olduğunu düşünüyorum. Hava iyi olduğunda hareketlilik oluyor.” şeklinde konuştu.

TMO’ya fındık akışı belirler…

Serbest piyasada fındık fiyatının TMO’ya fındık gidişi ve serbest piyasaya iniş oranına göre toparlanabileceğini işaret eden Veyisoğlu şöyle dedi; “Fındık fiyatı bu şekilde gider gibi görülüyor. Şuanda fiyatların toparlanacağını kestiremiyoruz. Yine üreticinin TMO’ya akışı belirleyecek. Serbest piyasaya fındık gelişi şu anki gelişinden biraz daha aşağı düşerse fiyatın toparlayacağını düşünüyorum.”

 Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 294 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : TMO’dan, beklenti, piyasaya, yansımadı!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler