HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
11 Eylül 2021 Cumartesi Saat: 18:23

Satılık da kiralık da çok pahalı…

İnşaat maliyetlerinde yaşanan yüzde 100’ün üzerindeki artışlar yeni konut yapımını son derece olumsuz etkilerken, daire fiyatları ve kira fiyatlarının artmasına neden oldu.
Satılık da kiralık da çok pahalı…

Saryap İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Sarı, maliyetlerde yaşadıkları yüzde 100’ün üzerindeki artışlara rağmen konut fiyatlarında henüz yüzde 25-30 yükselme olduğunu, bunun önümüzdeki dönemde daha da artmasını beklediklerini söyledi.

Ünye’de kiralık daire bulmanın çok zorlaştığını belirten Tepe Emlak Sahibi Ceyhan Akkaya ise, Ünye’de güçlü projelerdeki kira bedelinin 3000 TL’leri bulduğuna, ortalama kiranın ise 1500 TL’ye dayandığına dikkat çekti.

15 yıldır Yapsat sektörü içinde olan ve bu süreçte Ünye’de yaklaşık 1500 konut ürettiklerini belirten Saryap İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Sarı; inşaat sektöründe maliyet artışlarının özellikle son bir yıldır %100’ün üzerinde artış gösterdiğine değinerek; “Konut fiyatlarında hali hazırda bir yılda toplam %25-30 fiyat yükselmesi var. Ama yeni fiyat artışlarından dolayı konut fiyatlarında önümüzdeki dönemlerde tekrar bir artış olacağını öngörebiliyoruz. Artışların sürekli hale gelmesi her ay zam şeklinde olması, haliyle üreticileri ve nihai tüketici olanları, konut almak isteyen insanları da ürkütüyor.” dedi.

Girdi fiyatları yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi

Abdullah Sarı sektörde yaşananları gazetemize şöyle anlattı:

“Biz aynı zamanda mobilya üretici firmayız. Geçen yıl 220 bandından olan bir MDF bugün 550 560 TL. İnşaat demiri fiyatı 3000 TL bandındayken bugün 7000 TL bandında. PVC, PNC dediğimiz ürünlerde artış  % 200 – 300 bandında. Çimento, bir yıl önce ton fiyatı 230 TL iken şu anda 520 TL. Geçen yıl torba çimento 12-13 TL iken şu an 30 TL. Bütün girdilerde artış gerçekleşti.

Konut fiyatlarının artması kaçınılmazdır

Konut fiyatları ise inşaat maliyetlerine paralel artmadı. Bu da demek oluyor ki konut fiyatları ilerde kaçınılmaz olarak artış gösterecektir. Çünkü şu andaki üretici konut yapan firmalar artan bu maliyet fiyatlarının altından çıkamazlar.

İnşaat sektörü istihdama yüzde 40 katkı yapıyor

Türkiye’deki gayrisafi milli hasılanın %28 ini inşaat sektörü tek başına karşılıyor. Türkiye’nin gayrisafi milli hasılası 500 milyar dolar, bunun 150 milyar doları belki daha fazlasının inşaat sektörü tetikler. Dolayısıyla Türkiye’de istihdamın %40’ını da inşaat sektörü sağlar. Bu nedenle buradaki durağanlığın %40’ın işsiz kalmasına yol açacağı ya da işsizliği tetikleyeceği için Türkiye’de inşaat yapımı kaçınılmaz bir gerçek. Çünkü konutsuz hiçbir şey düşünülemez. Bu medeniyettir.  Buraya harcanan para atıl bir para değildir. İhtiyaç varsa bu üretilir. Üretilip sokağa atılmaz ya da boş kalmaz. Bu mutlaka satılır ya da değerlendirilir. 

Gür: Faiz oranları ve daire fiyatlarındaki artışlar satışları düşürdü

Faiz oranlarının ve daire fiyatlarının artmasının konut satışlarını düşürdüğüne işaret eden Tepe Emlak Sahibi Ceyhan Akkaya gazetemize yaptığı açıklamada, “Bu yaz döneminde geçen yılki  hızlı satışları göremedik. Ancak şu var; insanlar her zaman gayrimenkule ihtiyaç duyuyorlar.” dedi.

Ünye’de daire fiyatları ne kadar?

Ceyhan AkkayaÜnye’deki daire fiyatlarıyla ilgili olarak şunları söyledi; “Şehrin batı yakasındaki; Gölevi ve Atatük Mahallesi bölgesinde yeni yapılan 170 m2, 3+1 dairenin 700-750-800 bin TL ye satıldığını görüyoruz. Özellikle deniz manzaralı daire fiyatları 1 milyona çıkabiliyor. Bu daireleri almaya gelen kişilere baktığımda genelde ticareti güçlü kişiler ya da gurbetçiler olduğunu izliyoruz. Memur bir arkadaş veya kırsaldan gelip fındığımı satayım ev alayım diyen birisi maalesef bu fiyatlardan Gölevi ya da Atatürk Mahallesinden alım yapamıyor. Çınarlık, Bayramca veya Saraçlı mahallelerine baktığımızda oralarda da 3+1 dairelerin 300 bin TL bandının altında olmadığını görüyoruz.  Bir de sahibinden satılıyorsa vatandaşın dairesi daha yüksek fiyatta oluyor. Saraçlı’da, Çınarlık’ta şehre yakın yüzüyle şehrin dışında kalmış yüze göre fiyatlar değişebilir ama ortalama bir fiyat alırsanız daire fiyatının buralarda 350-400 bin TL olduğunu görüyoruz.

Faiz oranları yüksek insanlar, insanlar kredi çekemiyor

Geçen yıl ipotekli satışlar neden yüksekti. Kredi oranları 0,64’lere kadar düşmüştü. Bu sene bu oranlar bunun 2 katı. Dolayısıyla insanlar kredi çekemiyor. Geçenlerde bir arkadaşım ev alacak; fiyatı 700 bin TL.  Onun 300 bin TL nakiti var, 400 bin kredi çekeceğim, diyor. 400 bin çekip 750 bin geri ödeyecek. Bunu karşılamak genel anlamda çok zor.”

Kiracı talebi çok kiralık daire yok

Gür kiralık dairelerle ilgili olarak ta şöyle konuştu; “Kiralık dairelerle ilgili büyük bir sıkıntı var. Fazlasıyla kiracı talebi var ancak arz talebi karşılamıyor. Bu da karşımıza büyük bir sorun çıkardı; kiralar çok arttı. Çalışan arkadaşlarla yaptığımız istişarelerde; son dönemlerde kiralarda artan fiyattan dolayı zorlandıklarını görüyorum.

3000 TL’ye kadar kiralık daire var

130 m2 bandında brüt bir dairenin 1500 – 1600 TL gibi rakamlarla kiraya verildiğini görebiliyoruz.  Tabi lokasyona göre fiyatlar değişebiliyor. Örnek olarak; Atatürk, Gölevi mahalleleri gibi güçlü lokasyonlarda özellikle denizi gören biraz da panoramik manzaraya sahip dairelerde kira  2000 TL’yi geçiyor. Güçlü projelerde bu fiyatlar 3000 TL’ye kadar yükselebiliyor.

Şehir merkezinde kiralık ev bulmak çok zor. Çünkü; yeni yapılmış bir daire çok rahatlıkla 1500 T’ye hemen verilebiliyor.  Şehrin bir tık üstünde örnek veriyorum Memurkent’te, Ahsenkent’te, Çınarlıkt’a daire kiraları 1000-1200 TL. Aynı yerlerde kira fiyatları geçen sene 650-700 TL’ydi. 

Fatsa’ya, Altınordu’ya göre Ünye’de yapılan inşaat yeteri seviyede değil, ihtiyacı karşılamıyor. Dolayısıyla arz düşük, talep yüksek olunca fiyatlar da artıyor.”

 

 

Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE

Bu haber toplam 440 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Satılık, da, kiralık, çok, pahalı…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler