HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Haziran 2019 Çarşamba
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
11 Eylül 2018 Salı Saat: 17:48

60 ton altın hangi kalede?

Pontus Kralı Altıncı Mitridat’a ait 60 ton altının olduğuna inanılan Akkuş’ta 10 yıldır aranan define bulunamayınca aramalar sona erdi, bunun üzerine gözler Ünye Kalesi’ne çevrildi.
60 ton altın hangi kalede?

Akkuş ilçesinde 60 ton altın bulma umuduyla 10 yıldır sürdürülen ve 6 kez yapılan define kazısı, herhangi bir emareye rastlanamamasıyla sona ererken, gazetemiz Araştırmacı Tarihçi Yazar Yaşar Karaduman, kayıp 60 ton altının büyük kısmının Ünye Kalesi'nde olabileceği iddiasını gündeme getirdi.

Karaduman, 3000 yıllık tarihi bulunan ve Türkiye'nin en korunaklı kalelerinden biri olan Ünye Kalesi'nde 2 dehlizin bulunduğunu, dehliz temizleme çalışmalarının ardından restorasyon sürecine geçileceğini hatırlatarak, "Ünye ve Akkuş kalelerindeki bu altın hikayesi günümüze kadar gelmiştir. Ünye Kalesinin dehlizleri günümüzde boşaltılmaya başlandı, bakalım altınlar çıkacak mı?" sorusunu sordu.

Ünyeliler, dehlizlerin yanı sıra, kral mezarları, tapınak odaları, kraliçe havuzu gibi birçok farklı unsuru barındıran Ünye Kalesi'nde yapılacak restorasyonla gün yüzüne çıkacak tarihi değerleri merakla bekliyor.

Akkuş ilçesi Alan Mahallesi’ndeki Kevgir Kalesi'nde bulunan 3 odalı mağaranın altındaki alanda gizlendiği iddia edilen 60 ton altın için bir kişi, Ordu Müze Müdürlüğüne ruhsatlı izin başvurusunda bulundu. Söz konusu defineci, beraberindeki ekiple birlikte farklı tarihlerde 6 kez yaptığı kazılarda hiçbir bulguya rastlayamadı.

Aynı kişi, Fatsa ilçesi Bolaman mevkisinde 9 kez yaptığı kazıdan da sonuç alamadı.

- “Efsaneye dayalı hareket ediliyor” -

Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak, yapılan kazı başvurularının bilgiye değil, söylentiye dayalı olduğunu ifade ederek, "Bu durum orayı kazanların hayali, '60 ton var' diyor. Bu konularda efsaneye dayalı hareket ediliyor. Bir kayda veya bilgiye dayanmıyor." dedi.

Akkuş ilçesinde altın bulmak amacıyla sürdürülen kazılara son verildiğini dile getiren Toparlak, "Define arayanlar efsanelere dayalı olarak hareket ediyor. Ruhsatı öyle alıyorlar. Biz gelen kişilere gerekli uyarıları yapıyoruz ama maalesef alıyorlar. Neticede bu zamana kadar bu anlamda hiçbir kazıda hiçbir emareye rastlanmamıştır. Hepsi efsane." diye konuştu.

Toparlak, bu yıl 8 aylık dönemde 10 kazı başvurusu yapıldığını, bunlardan 3'üne izin verildiğini kaydetti.

-Definenin yüzde 50’si devletin -

Türkiye'deki mevzuata göre, yapılan define kazısında buluntunun yüzde 10'u mülk sahibinin, yüzde 40'ı definecinin, yüzde 50'si de devletin olduğu bildirildi.

Daha önce bu konuda bir araştırma yapan ve bir makale yayınlayan Araştırmacı Tarihçi Yaşar Karaduman, haber üzerine şu açıklamayı yaptı:

“Bu 60 ton altının ilginç bir hikayesi vardır. 60 ton altın sonradan Pontus Kralı olan Altıncı Mitridat tarafından başkent olan  Sinope’den (Sinop’tan)  bir gemi ile kaçırılmıştı. Altıncı Mitridat Pontus Krallığının başkentini Ünye’ye taşımak istiyordu. Bunun için Ünye’de bugün Midrebolu (Yüceler Mahallesi) dediğimiz yerde bir şehir inşa etmeye başladı. Midrebolu adı  Mitrapoli- Midridatın şehri demektir, buradan gelmektedir.

Altınların kir kısmını Ünye Kalesi’ne geri kalan kısmına da Akkuş Kevgir Kalesi’ne sakladı. Yani Akkuş Kevgir Kalesi’ndeki altın eğer varsa atmış ton değildir.

Mitridat, MÖ 66 yılında Romalılarla yaptığı savaşta yenilmiş, Pontus Krallığı ortadan kaldırılarak bölge Romalıların hakimiyetine geçmiştir, bin yıl kadar süren bu hakimiyete Fatih Sultan Mehmet 1461’de Trabzon Pontus İmparatorluğu’nu  ortadan kaldırıp Trabzon’u alarak son vermiştir.

Bu kalelerdeki altın ve silahlar Romalı General Pompei tarafından alınmış ve kalelerin dehlizleri bir daha kullanılmasın diye ağır kaya ve taşlarla doldurulmuştur. Tarih bize bu bilgileri çok açık olarak verir.

Buna rağmen Ünye ve Akkuş kalelerindeki bu altın hikayesi günümüze kadar gelmiştir.

Ünye Kalesinin dehlizleri günümüzde boşaltılmaya başlandı, bakalım altınlar çıkacak mı?

Pontus Krallığı’ndan ve Mitridat’tan bize kalan miras sadece Midrebolu ismi ve o bölgede kurulmak istenen şehrin denizin içindeki kalıntıları mıdır?”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 1.158 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : 60, ton, altın, hangi, kalede?

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler