HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
14 Eylül 2021 Salı Saat: 19:35

İlküvez şelalerine uluslararası ilgi…

Trabzon tur operatörleri, Bahreynli Uluslararası Tur Operatörleri ve Altınordu’da 5 yıldızlı bir otelin Genel Müdürü, Çaybaşı-İlküvez bölgesinde bulunan 20 şelaleyi ziyaret etti.
İlküvez şelalerine uluslararası ilgi…

Şelalelere, tarihi ahşap köprüye, tarihi su değirmenlerine ve yaylalara hayran kaldıklarını ifade eden tur operatörleri bu şekilde Ünye’nin arka bölgelerinin ulusal ve uluslararası turizme kazandırılması çalışma yapacaklarını belirttiler.

Ziyaretlere öncülük eden Şelaler Şehri Ordu Derneği Başkan Yardımcısı İsa Aydoğdu, “Tur operatörleri düzenledikleri turlarda turistleri buraya getirmeyi düşünüyorlar. Hatta Ekim ayında başlayalım diyorlar.” İfadelerinde bulundu.

Aydoğlu, 4,5 kilometre gibi kısa bir mesafede 20 tane şelale, 3-4 tane yayla, şelalelerin güzergâhında tarihi su değirmenleri ve ahşap köprüler olduğunu ifade ederek buranın turizm alanında cazibe merkezi olacağına işaret etti.

Dernek Başkanlığını Ordu Üniversitesi Radyo SinemaTelevizyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz’ın yaptığı, İlküvez İlkokulu Müdür Yardımcısı İsa Aydoğdu’nun başkan yardımcılığını yaptığı Şelaleler Şehri Ordu Derneği’nin girişimleri ile Trabzon tur operatörleri ile birlikte Bahreynli Uluslararası Tur Operatörleri ve Altınordu’da 5 yıldızlı bir otelin Genel Müdürü İlküvez bölgesinde bulunan 20 şelaleyi ziyaret etti.

Hayran kaldılar

Şelaleler ile aynı güzergahtaki tarihi ahşap köprü, tarihi su değirmenleri ve yaylalara hayran kaldıklarını ifade eden tur operatörleri buraya patika yol ve ana hizmetler yapılarak turizme kazandırılması için girişimde bulunacaklarını ifade ettiler.

Burası cazibe merkez olacak

Dernek Başkan Yardımcısı İsa Aydoğlu, 4,5 kilometre gibi kısa bir mesafede 20 tane şelale, şelalelerin doğduğu yerde 3-4 tane yayla ve şelalelerin güzergâhında tarihi su değirmenleri ve ahşap köprüler olduğunu ifade ederek buranın bir cazibe merkezi olacağını işaret etti.

Ünye’nin arka bölgeleri merak ediliyor

İlküvez bölgesinde tur operatörlerini ağırlamaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek girişimlerinin sonuç verdiğini belirten Aydoğdu, “Paylaşımlarımızdan sonra Ordu Anemon Otel Genel Müdürü Serdar bey, Trabzon Eycetours Sahibi Ahmet Bey ve beraberindeki Bahreynli Uluslararası Tur Operatörleri bu bölgeyi görmek istemişler. Karadeniz’de Trabzon ve Rize’nin dışında turistleri Ünye’nin arka bölgesinde 1-2 gün buraya taşımayı planlamışlar. Şelaleler Şehri Ordu Derneği olarak Dernek Prof. Dr. Mehmet Yılmaz öncülüğünde İpekyolu Şelaleleri isimli yazım aşamasında bir projemiz var. Bu kapsamda paylaşımlarımızı görünce bu gurubu İlküvez’de ağırladık.” diye konuştu.

Bölgenin bir an önce turizme kazandırılması için yetkililerle görüşecekler

Tur operatörleri ile İlküvez bölgesinde yaptıkları inceleme ve çalışmalarla ilgili bilgi veren Aydoğdu açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Etkinlik kapsamında şelaleye yakın bir noktada bir aile tarafından misafir edildik. Misafirlere yöresel kahvaltı ikram edildi.  Ardından da şelaleleri gördüler. Gördükleri şelalelere hayran kaldılar. Hem tur operatörleri hem de otel genel müdürü yazım aşamasındaki projemize destek verdiklerini söylediler. Ayrıca yetkililere buranın bir an önce turizme kazandırılması ve ana hizmetlerinin yapılması için girişimde bulunacaklarını söylediler.

Ekim ayında başlayalım, diyorlar…

Tur operatörleri düzenledikleri turlarda turistleri buraya getirmeyi düşünüyorlar. Hatta Ekim ayında başlayalım diyorlar. Şuan için rehbersiz yürüme sıkıntısı olan insanların zorlanacağı bir yer. Ama şelalelere yakın noktalara kadar araç yolu, oradan da patika yollar ve seyir terası yapıldığında kısa mesafede 20 şelale ve şelale boyunca aktif çalışan tarihi su değirmenleri, tarihi ahşap köprüler var. Şelalelerin doğduğu yerde de 3-4 tane muhteşem yaylalarımız var. Amacımız Bu değerleri bir bütün olarak değerlendirmek ve cazibe merkezi haline getirmek.”

 Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 279 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : İlküvez, şelalerine, uluslararası, ilgi…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler