HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
21 Eylül 2021 Salı Saat: 08:00

Ünye, asla çöp merkezi yapılamaz!

Ünye Sivil Toplum Platformu (ÜSTP) Çevre Komisyonu, Ünye Çimento Fabrikasının arızalı ya da bakımda olduğu sırada yakamadığı Çöpten Türetilmiş Atıkların Akçay çöplüğüne döküldüğünü belirledi.
Ünye, asla çöp merkezi yapılamaz!

ÜSTP Çevre Komisyonu, ayrıca Altınordu’daki Çöp Ayrıştırma Tesisinin kapatılarak il genelinin bütün çöplerinin Ünye’deki Çöp Ayrıştırma Tesisinde ayrıştırılacağı bilgisine ulaştı.

ÜSTP Yönetiminin konuyu görüştüğü Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Dairesi Başkanı Sefa Okutucu, Çimento Fabrikasında bakımın tamamlandığını, günlük yakılabilir çöplerin tümünü yaktığını, Akçay’da artık depolama yapılmadığını söyledi.

Okutucu, Altınordu Katı Atık Ayrıştırma Tesisini kapatmalarının mümkün olmadığını, bu tesisle Ünye’deki tesisin birbirinin yedeği olduğunu, birlikte çalıştırılmasının zorunlu olduğunu vurguladı.

ÜSTP Yönetimi, Ordu’nun nimetinin de külfetinin de 19 ilçe tarafından birlikte paylaşılmasının önemine işaret ederek, çöp konusunun sadece Ünye’ye yıkılmak istenmesi gibi bir duruma asla izin vermeyeceklerini belirtti.

Ordu genelinde toplanan çöplerin Ünye’de ayrıştırılması ve Ünye’de yakılmasının yanında, Ünye’de depolanması ile ilgili ortaya atılan iddia ve şikayetlerin ulaştığı Ünye Sivil Toplum Platformu (ÜSTP) konuyu araştırdı.

ÜSTP Çevre Komisyonu tarafından yapılan çalışma rapor haline getirildi.  Hazırlanan raporu kamuoyu ile paylaşan ÜSTP Dönem Sözcüsü Adnan Sobi, şunları ifade etti:

-“Ordu’da ‘Sıfır Atık’ projesini önemsiyoruz” -

“Bilindiği gibi Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016 yılında başlatılan ve bizlerin de önemsediği ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında ilimizin toplanan çöpleri Altınordu ve Ünye ilçelerindeki mekanik ayrıştırma tesislerinde ayrıştırılacak… Bu ayrıştırmadan çıkan metal, plastik vb. dönüştürülebilir kısmı satılacak… Atıktan Türetilmiş Yakıt (ATY) kısmı Ünye Çimento Fabrikasında yakılacak, hayvansal ve bitkisel atıktan oluşan organik kısmı ise İlküvez’deki Düzenli Depolamaya gönderilecekti.

-2019’da sistem devreye girdi -

Bu kapsamda başlatılan çalışmalar sonrası sistem 2019 yılında devreye girdi. Daha önce Ünye-Akçay başta olmak üzere ilçelerdeki vahşi çöp depoları kapatıldı. Toplanan günlük çöpler ayrıştırıldı, satılabilen kısmı satıldı, yakılabilen kısmı yakıldı, depolanması gereken kısmı depolanmaya başlandı.

-ÜSTP’ye, Akçay’a hala çöp döküldüğü şikayeti geldi-

Ancak, geçtiğimiz temmuz ve ağustos aylarında Ünye Çimento’nun arızalı ya da bakımda olduğu sıralarda yakamadığı günlük yaklaşık 200 ton ATY malzemesinin elde kaldığı, ayrıca depolama yapılmadığı için bunların Akçay’daki eski çöp sahasına döküldüğü şikayet ve bilgisi Ünye Sivil Toplum Platformu’na (ÜSTP) ulaştı.

-ÜSTP Çevre Komisyonu konuyu araştırdı -

ÜSTP Yönetim Kurulu konuyu görüştü. Ortaya çıkan sorunu araştırmak üzere Çevre Komisyonu kuruldu. ÜSTP Çevre Komisyonu, Akçay’da yaptığı incelemede buraya hala çöp döküldüğünü, ayrıca bu çöplerin sadece Ünye’nin değil tüm ilçelerin çöpü olduğu bilgisini edindi.

Çevre Komisyonu bu çalışmasında, ayrıca Altınordu ilçesindeki Katı Atık Ayrıştırma Tesisinin de kapatılacağını, bu işin tamamen Ünye’deki tesiste yapılacağı bilgisine de ulaştı.

-Konu, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Sefa Okutucu ile görüşüldü -

Bunun üzerine hazırladığı raporu, Ordu Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Sefa Okutucu ile paylaştı.

-Akçay’a artık ATY malzemesi depolanmayacak… -

Sn. Sefa Okutucu, ÜSTP Yönetim Kurulu ile düzenlenen toplantıda, Çimentonun arızalı olduğunu ifade ettiği ya da bakımda olduğu sıralarda yakamadığı ATY malzemesinin geçtiğimiz aylarda bir süre Akçay’daki sahada bulunan, zaten hafriyatla doldurup düzleyecekleri çukurlarda depolandığını, üzerinin toprak malzemeyle kapatılarak bu çukurların düzlendiğini, bundan böyle de o sahaya artık ATY malzemesi dökülmeyeceği bilgisi verdi. Sefa Okutucu, Çimento’nun çalışmaya başlamasıyla birlikte günlük oluşan ATY’leri yaktığını, şu anda bir sorun olmadığını söyledi.

-“ATY ile ilgili başka alternatifleri değerlendiriyoruz” -

Okutucu, ATY malzemesi ile ilgili olarak, ayrıca kendilerine çeşitli taleplerin geldiğini, bunları bazı firmaların satın almak ve değerlendirmek istediklerini, bununla ilgili görüşmelerin sürdüğünü, önümüzdeki günlerde sonuçlanacağını ve elde artık ATY malzeme kalmayacağını, Çimentonun bakımda olduğu zamanlarda bir sorun yaşanmayacağını söyledi.

-“Altınordu’daki Katı Atık Tesisini kapatmamız mümkün değil…” -

Sn. Okutucu toplantıda verdiği bilgide, Altınordu’daki Katı Atık Ayrıştırma Tesisini kapatmalarının mümkün olmadığını, Ünye ve Altınordu’daki tesislerin birlikte çalışacağını, birinin arızaya düştüğü dönemde diğerinin bu işi yapmayı sürdüreceğini belirterek, bu anlamda yedekli çalışmak zorunda olduklarına dikkat çekti.-

-“Çöp konusu sadece Ünye’ye yıkılamaz, buna asla izin vermeyiz” -

Toplantıda, Ordu’nun nimetinin de külfetinin de 19 ilçe tarafından birlikte paylaşılmasının önemine işaret eden ÜSTP Yönetimi, çöp konusunun sadece Ünye’ye yıkılmak istenmesi gibi bir duruma asla izin vermeyeceklerini, bu zamana kadar olduğu gibi bundan böyle de Ünye’deki çöp hareketinin titizlikle takip edileceğini, yapılan bir yanlışlık karşısında gecikmeden Ünye kamuoyu ile birlikte tepkilerini ortaya koyacaklarını belirterek, Büyükşehir Belediyesi Çevre Kontrol ve Koruma Dairesi Başkanı Sn. Sefa Okutucu’ya verdiği bilgiler için teşekkür etti.”

 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 601 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye, asla, çöp, merkezi, yapılamaz!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler