HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
23 Eylül 2021 Perşembe Saat: 16:52

ÜNTİD, Ünye turizminin yol sorunu çözüm bekliyor...

ÜNTİD Başkanı Adnan Sobi, yıllık 2 bin konaklamanın olduğu, 5 bin ziyaretçiye hizmet veren, genç turizmcilerin yetiştiği Ünye Turizm Meslek Lisesi’nin 1 km.’lik yolunun acilen yapılması gerektiğine işaret etti.
ÜNTİD, Ünye turizminin yol sorunu çözüm bekliyor...

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği (ÜNTİD) Başkanı Adnan Sobi, yıllık 2 bin konaklama ve 5 bin ziyaretçiyi ağırlayan ve genç turizmcilerin yetiştiği Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin (Turizm Otelcilik Lisesi)  1 km.’lik yolun acilen yapılmasını istedi. 

Ziyaretimizde yol sorununun hala devam ettiğini gördük

Turizm ve Otelcilik Lisesi’nin Ünye’de 13 yıldır faaliyet gösterdiğini ve o günden bu yana 1 km’lik yol sorunun devam ettiğini ifade eden ÜNTİD Başkanı Sobi, “Ünye Turizm İşletmecileri Derneği olarak Lise kampüsüne ziyarette bulunduk. Lise yerleşkesinin sezon değerlendirmesini ve sorunlarına dikkat çekmek için yönetici ve öğretmenlerimizle istişarelerde bulunduk. 2008 yılında eğitim-öğretime başlayan ve proje okulu olarak bölgede mesleki eğitimde ileri gelen Ünye Turizm ve Otelcilik Lisesine ulaşım için yol sorunu hala devam ediyor, bunu gördük. Sadece 1km'lik mesafe olan yolun acilen yapılması gerekmektedir.” dedi.

Okulumuz Ünye’nin gurur kaynağı haline geldi

Turizm ve Otelcilik Lisesinin adeta bir proje okulu haline geldiğini belirten Sobi şunları söyledi; “Ünye’de proje okulu olarak eğitim-öğretime devam eden ve profesyonel personel yetiştiren Turizm ve Otelcilik Lisesi 6 aylık ders döneminin ardından Anadolu’nun turizm bölgelerine ve Ünye'mizdeki turistik tesislere stajyer öğrenci göndermeye devam etmektedir. Aynı zamanda uygulama oteli olarak yaparak-yaşayarak öğrenme sistemi ile öğrenci yetiştiren lise 2017 yılından itibaren Erasmus+ hareketliliği ile mesleki işbaşı gözlem ve staj faaliyetlerine katılarak eğitimci ve öğrenci gelişimini destekleyici projeler ile Ünye’nin gurur kaynağı haline gelmiştir.

Uzmanlar, şefler buradaki eğitim anlayışına hayran kaldılar

2016 yılında mutfak kültürü araştırmacısı Ömür Akkor’un tarihi eski yol güzergahını takip ederek yaptığı Karadeniz seyahatinde Orhan Aydoğan ve Ayşegül Aydoğan şef eğiticilerin davetiyle gastronomi eğitimleri vermeye gelmiş ve lisenin eğitim anlayışına hayran kaldığı belirtmiştir. Uygulama oteli eğitimlerini destekleyecek kütüphane, teknoloji ve bilgi erişimi kapasitesi de arttırılmış durumdadır. Robotik kodlama eğitimlerine de başlanmış ve Ünye’miz için turizm ile teknolojiyi buluşturan eğitimler ile fark yaratmıştır.

5000 kişilik ziyaretçi kapasitesine ulaşıldı

Pandemi döneminde otel hizmetinde kapasitesini azaltmasına rağmen hizmet vermeye devam etmiş ve yıllık ortalama 2 bin  geceleme, kahvaltı ve diğer organizasyonlar ile 5 bin kişilik ziyaretçi kapasitesine ulaşmıştır. Bir tatil köyüne sağlanan lojistik ve altyapı hizmeti anlayışıyla işleyen Turizm ve Otelcilik Lisesi Uygulama Oteline ulaşım ne yazık ki kronikleşmiş sorunuyla yalnız bırakılmıştır. İlgililere iletilmesine rağmen 2008 yılından bu yana kampüse ulaşımı sağlayan yol hala yapılmamıştır. Üstelik şiddeti artan yağmurlar sebebiyle de bozulmalar ve çukurlaşmalar olan yol tehlikeli hale gelerek yabancı turistler gözünde de puanın düşmesine sebep olmaktadır.

Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Sayın Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza ve tüm siyasilere sesleniyoruz. Böylesine kıymetli bir eğitim değerimizin  yolunu en kısa zamanda hak ettiği şekilde yapılmalıdır.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 489 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ÜNTİD, Ünye, turizminin, yol, sorunu, çözüm, bekliyor...

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler