HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
5 Ekim 2021 Salı Saat: 08:30

Tokat-Niksar bitti, sıra Akkuş-Ünye’de…

Tokat Niksar bölünmüş yolunun Dönekse bölümünde yapılan ihalenin önemli olduğuna işaret eden Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, “Tokat-Niksar arası bitti, sıra artık Akkuş-Ünye arasında.” dedi.
Tokat-Niksar bitti, sıra Akkuş-Ünye’de…

Yol için yaptıkları görüşmelerde Dönekse bölümünün sürekli önlerine konarak mazeret üretildiğini belirten Başkan Demirci, bundan böyle yol çalışmalarında önlerinde hiçbir mazeretin bulunmadığını söyledi.

Niksar-Akkuş-Ünye arasındaki bölünmüş yol çalışmalarının uzun süreli bir çalışma olduğunu ifade eden Demirci, “Biz Ünye-Akkuş arasında daha kısa sürede ve çok daha az masrafla yapılacak mevcut yoldaki ıslah projesinin ihale edilmesini istiyoruz.” dedi.

Tokat-Niksar arasındaki Dönekse bölümü ihalesinin yapılmış olmasının Ünye-Akkuş-Niksar yolu çalışmalarında kendileri için yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu belirten Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, Oney Flash FM’deki Haftanın Yorumu programında konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

Yapılan ihale bizleri çok mutlu etti

“Ünye Akkuş Niksar Tokat Yolunun geçtiğimiz hafta Niksar-Tokat arasında 18 kilometrelik sıkıntılı bir bölgenin ihale edildiğini ve sözleşmenin imzalandığını öğrendik. Buna çok mutlu olduk. Mutlu olduk, çünkü yol ile ilgili her görüşmede önümüze engel konan, sürekli bahane ve mazeret üretilen Tokat-Niksar arasındaki Dönekse denilen zor coğrafyadaki en sıkıntılı bölüm ihale edildi. Hep önümüze onu koyarlardı. Önce Dönekse’nin çözülmesi, Dönekse’nin ihale edilmesi lazım der önümüzü keserlerdi. Daha önce Tokat-Niksar arasındaki 60 kilometrelik bölünmüş yolun 42 kilometrelik kısmı yapılmıştı. Şimdi 18 kilometrelik Dönekse kısmı da ihale edilerek bu bölümde sorun çözüldü. Bundan sonraki görüşmelerimizde artık burayı bize mazeret, engel gösteremeyecekler.

Bölünmüş yolla birlikte Ünye-Niksar arası 82 km’ye düşecek

Şimdi sıra Niksar-Akkuş arasındaki 30 kilometrelik etapta. Ondan sonra da işin Akkuş Ünye arasındaki 52 kilometrelik etabı kalıyor. Bugün 100 km olan Ünye-Niksar arası yol bittiği zaman 82 kilometreye düşecek. 

İşimizin epeyce yola girdiği bilgisini aldım

Geçtiğimiz hafta da Ankara’daydım. Yapılan bu ihale ile birlikte bundan sonra bizim işimizin de epeyce yola girdiği konusunda bilgiler aldım. Ümitle bekliyoruz. Sürekli gündemde tutarak, el birliği ile güç birliği ile hayalimiz olan bu yolun ihalesini yaptıracağız.

Akkuş-Ünye güzergahında 2 proje var

Adana’dan başlayıp Sivas üzerinden Ünye’ye gelecek 2x2 bölünmüş yolun Akkuş’a kadar olan projesi tek. Akkuş’ta ikiye ayrılıyor. Birisi 2x2 bölünmüş yol olarak Cevizdere vadisinden Ünye Çimento’ya inen 52 km’lik yolun projesi. Biri de 2017 yılında Niksar, Ünye ve Akkuş Belediye Başkanları ve ilçe başkanlarımızla beraber başlattığımız 60 km’lik mevcut güzergahın ıslah projesi.

10 yılı boşuna kaybettik

Bu yolu yaparsa hükümetimiz yapar. Evet Türkiye’de olduğu gibi Ordu’muzda da Ulaştırma Bakanlığımız, hükümetimiz bütün ilçe yollarında çalışma yaptı. Halen devam eden şantiyeler var. Muazzam bir Karayolu çalışması var. Sadece Ünye-Akkuş-Niksar güzergahında çalışma yok. Olmadı, olamadı. Bizim iç meselelerimiz, yani aile içi meselelerimiz bu işin oyalanmasına sebep oldu. Bizim için talihsizlik 2011 yılında başladı. 2011 yılında başlanan mevcut güzergahta başlayan çalışma güzergah değişikliği yapılarak durdurulmasaydı bizim yolumuz yapılmış olurdu. Güzergah değişikliği Ankara’nın işine geldi. Ortaya iki güzergah çıkınca oradan mı geçsin, buradan mı geçsinle  boşuna10 yılımızı kaybettik.

Ünye-Akkuş arasında mevcut yolun yapılmasını istiyoruz

Bölünüş yol uzun vadede uzun zaman alacak bir büyük bir çalışma. Bu yolun bitmesini beklersek bizim ulaşım sıkıntımız uzun yıllar sürer diye   biz mevcut güzergah üzerinde ıslah projesi hazırlansın istedik. Mevcut güzergahın karayolları standardında gidiş gelişli, belirli yerlerde tırmanma şeritlerinin olacağı, emniyet şeritlerinin olacağı, keskin virajların kaldırılacağı ki kör nokta dediğimiz sık kaza olan noktaların kaldırılması yönünde talebimizi dile getirdik. Bu talep dikkate alınarak Akkuş-Ünye arasındaki mevcut yolun ıslah projesi yapıldı. Biz diyoruz ki mevcut yoldaki yoğun trafik ve yoğun yerleşim yerleri, yoğun nüfus hareketliliği dikkate alındığı zaman bizim öncelikli işimiz Akkuş-Ünye arasındaki ıslah projemizin hayata geçirilmesi olmalıdır.

Beklemeye tahammülümüz yok

Öbürü zaten kendi mecrasında devam eden Adana’dan Niksar’a kadar gelen, buradan da sahile inecek devam eden bir çalışma. Devlet bu çalışmasını zaten devam ettiriyor. Ama dediğimiz gibi bizim bölgemizdeki ulaşım sıkıntısı acilen çözülmesi gereken bir sıkıntı. Bu yüzden bölünmüş yolun sahile inmesini beklemeye tahammülümüz yok. Mevcut yol projesi daha az masrafla kısa sürede bitirilebilecek bir çalışma. Bizim bu aşamadaki talebimiz ve çalışmamız mevcut yolun yapılması noktasında olmalıdır. 

Bizim ağır ve etkili gücümüz Sayın Numan Kurtulmuş

Bizim Akkuşlular olarak olmazsa olmazımız, tek gündemimiz ulaşım. Bizim gündemimizde bunun dışında bir şey olmayacak. Yolun Tokat bölümünde ve en son Dönekse bölümündeki ihalede Tokat Milletvekili Genel Başkan Yardımcısı Sayın Özlem Zengin’in ağırlığı ve etkisi oldu. Bizim de Genel Başkan Vekilimiz Sayın Numan Kurtulmuş’la bu işe ağırlık koymamız önem arz ediyor. Konuyu hep birlikte bir an önce kendisine götürüp görüşmemiz gerekiyor. Sayın Genel Başkan Vekilimizin etkisi ve ağırlığı bu sorunun çözümünde bizler için büyük bir avantaj ve imkandır, bunu değerlendirmemiz gerekiyor.”

 Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 886 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Tokat-Niksar, bitti, sıra, Akkuş-Ünye’de…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler