HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
7 Ekim 2021 Perşembe Saat: 18:13

Türkiye’nin 7., Ordu’nun ilk Bilim Şenliği Ünye’de başladı

TÜBİTAK tarafından Türkiye’de desteklenmeye değer 53 proje arasında seçilen “Kadılar Şehir Bilimle Şenleniyor” projesi Bilim Şenliği Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda başladı.
Türkiye’nin 7., Ordu’nun ilk Bilim Şenliği Ünye’de başladı

Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına Ünye Öğretmenevi Müdür Yardımcısı Nurullah Kereci ve Öğretmen Ferda Aygün tarafından yazılan “Kadılar Şehri Bilimle Şenleniyor” isimli TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği projesi, ülke genelinde desteklenmeye değer bulunan 53 projeden biri oldu.

Ünye’nin ev sahipliği yaptığı Bilim Şenliği projesi Türkiye’de 7., Ordu ilinde ve Ünye’de ise ilk kez düzenleniyor.

Cumhuriyet Meydanı’na kurulan stantlarda akıl ve zeka oyunlarının yanı sıra robotik kodlama, arttırılmış gerçeklik, planetaryum, stem uygulamaları, güneş ve gökyüzü gözlemlerinin bulunacağı bilim şenliği kapsamında 117 atölye, 54 farklı etkinliğin yapılacağı 3 günlük şenliğin açılış töreni protokolün katılımıyla gerçekleştirildi.

Ünye Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, Ünye olarak bu anlamlı gururu yaşatan proje ekibimize teşekkür etti. Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Bilim Şenliği’nin gençlerimizin zihinlerinde yeni kapılar açacağını vurgulayarak, “Gelecekteki hedeflerimize ulaşabilmemiz için bilime daha fazla önem vermemiz, günlük hayatın içine daha fazla dahil etmemiz gerekmektedir.” dedi.

 Ünye Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve TÜBİTAK tarafından Türkiye’de desteklenmeye değer 53 proje arasında seçilen  “Kadılar Şehir Bilimle Şenleniyor” projesi kapsamında düzenlenen Bilim Şenliği Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle başladı.

Ünye Öğretmenevi Müdür Yardımcısı Nurullah Kereci ve Öğretmen Ferdi Aygün tarafından yazılan 4007 TÜBİTAK programı kabul görürken, Türkiye’de 7., Ordu ilinde ve Ünye’de ise ilk kez Bilim Şenliği gerçekleştirildi.

Ünye Cumhuriyet Meydanı’na kurulan stantlarda akıl ve zeka oyunlarının yanı sıra robotik kodlama, arttırılmış gerçeklik, planetaryum, stem uygulamaları, güneş ve gökyüzü gözlemlerinin bulunacağı bilim şenliği kapsamında 117 atölye, 54 farklı etkinliğin yapılacağı 3 günlük şenliğin açılış töreni protokolün katılımı ile gerçekleştirildi.

Tokgöz: Gençlere bilim insanı olma yolunda olumlu yönde gelişmelerine katkı sağlar

Açılış töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başladı.

Programın açılış konuşmasında Ünye Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, “Bilim şenlikleri, genç beyinlerin bilimin önemini ve birçok teorik bilginin gerçek yaşamda işleyişini fark etmelerini sağlar. Onları düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettiklerini araştırmaya teşvik eder. Aynı zamanda öğrencilerimize farklı konularda gözlem ve uygulamalarla disiplinler arası bir bakış açısı kazandırarak bilim insanı olma yolunda olumlu yönde gelişmelerine katkı sağlar.” dedi.

-Desteklenmeye değer 53 projeden birisi

“Kadılar Şehri Bilimle Şenleniyor” projelerinin TÜBİTAK tarafından destelenmeye değer 53 proje arasında seçildiğini ifade eden Tokgöz, şöyle devam etti;

“Bizlerde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu bilinçle TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği programına başvurumuzu yaptık. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz adına Ünye Öğretmenevi Müdür Yardımcımız Nurullah Kereci ve özel bir Öğretmenimiz Ferda Aygün tarafından yazılan Kadılar Şehri Bilimle Şenleniyor isimli TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği projemiz TÜBİTAK tarafından Türkiye genelinde desteklenmeye değer bulunan 53 projeden biri olmuştur. Bizlere bu anlamlı gururu yaşatan tüm proje ekibimize teşekkür ediyorum.

Milli Eğitim Bakanlığımızın 2023 eğitim vizyonunda belirttiği gibi yaparak ve yaşayarak öğrenme ilkesinden hareketle burada öğrencilerimizin 54 adet farklı atölyede gerçekleştirecek oldukları 117 etkinlikle bilim ve teknoloji ile iç içe olmalarını hedefliyoruz. Atölyelerimizde ilimiz genelinden gelen öğrencilerimiz çeşitli etkinliklerle keyifli zaman geçirecekler. Ayrıca öğretmenlerimiz için çeşitli söyleşiler gerçekleşecekler. Ziyaretimize gelen misafirlerimizde atölyelerimizden faydalanacaklar. Amacımız 3 günlük bilim şenliği süresini ilimiz ve ilçemiz adına hep birlikte dolu dolu geçirmek.”

Tokgöz projede emeği geçen, destek veren herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Tavlı: Gençlerimizin yetişimine, zihinlerinin açılmasına imkan sağlamak istedik

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “İlçe Kaymakamlığımız ile birlikte Milli Eğitim Müdürlüğümüzle yaptığımız protokol çerçevesinde Kadılar Şehri Bilimle Şenleniyor etkinliğini yaparak çok kıymetli gençlerimizin, geleceğimiz olan evlatlarımızın yetişimine, zihinlerinin açılmasına, tecrübelerine katkı sunmak ve yeteneklerinin ortaya çıkmaları adına böyle bir projenin hayata geçmesi noktasında bizlerle birlikte destek veren herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Işık: İlçemize uğurlu olsun

Ünye Kaymakamı Ayhan Işık ise “İlçemizde ilk defa düzenlenen bilim şenliğinin açılışını gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde hazırlanan ve TÜBİTAK tarafından desteklenmeye değer bulunan bu değerli etkinliğin ilçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bilim Şenliği gençlerimizin zihinlerinde yeni kapılar açacaktır. Gelişmiş ülkelerin ekonomilerinin temelinde bilim yatmaktadır. Gelecekteki hedeflerimize ulaşabilmemiz için bilime daha fazla önem vermemiz, günlük hayatın içine daha fazla dahil etmemiz gerekmektedir.” dedi.

Konuşmaların ardından açılış programı halk oyunları gösterile ile devam etti.

Halk Oyunları gösterilerinin ardından protokol “Kadılar Şehri Bilimle Şenleniyor” etkinliğinin açılışını gerçekleştirdi.

Protokol daha sonra etkinlik alanında kurulan bilimsel atölyeleri ziyaret etti.

‘Kadılar Şehri Bilimle Şenleniyor’ etkinliği 9 Ekim Cumartesi günü son bulacak.


Ünye KENT Haber


 

Bu haber toplam 221 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler