HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
11 Ekim 2021 Pazartesi Saat: 08:30

Otobüs terminali değil; sanki çile terminali!

Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde yaşanan sıkıntılar burayı otogar olmaktan çıkardı, çilehaneye dönüştürdü.
Otobüs terminali değil; sanki çile terminali!

Onarım yapıldığı halde Terminal damının hala akıyor olması Terminalde ofisi olan otobüs yazıhanesi işletmecilerini isyan noktasına getirdi.

Otobüs Terminalinde kiraların yüksek olduğunu belirten yazıhane işletmecileri, 8 metrekarelik yazıhanelere 32 bin lira bir kira istendiğini, işletmelerin bu kiraları ödemekte zorlandığını söyledi.

İşletmeciler, kiranın yanı sıra her yazıhanenin yıllık 10-15 bin lira arasında ortak gider adı altında para ödediğini, bunun da yazıhanecileri iyice sıkıntıya düşürdüğünü vurguladı.

ÜSTP Dönem Sözcüsü Adnan Sobi, Büyükşehir Belediyesi’nin Altınordu ve Fatsa otogarlarının 24 saat açık olduğunu, Ünye Otogarının ise geceleri kapandığını belirterek, “Büyükşehir anlaşılan ilimizin batı girişini gecelere kapatmış” diyerek tepkisini dile getirdi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Şehirlerarası Ünye Otogarı’nda yaşanan sorun ve sıkıntıların, burada hizmet vermeye çalışan otobüs yazıhanelerinin işletmecilerini ve diğer otogar esnafını isyan ettiriyor. Otogarın işletme olmaktan çok, çilehane olduğunu belirten yazıhane işletmecileri sorunları sık sık dile getirdikleri Büyükşehir yetkililerinin duyarsız kalmalarından şikayet ediyor.

Onarım yapıldığı halde otogar çatısının hala aktığını, ısınmak için soba yaktıklarını belirten işletmeciler, şehirlerarası bir otogarda hala ATM bulunmamasının anlaşılır bir durum olmadığına dikkat çekiyor.

“İnsanlarda her zaman nakit olmayabiliyor”

Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye Şehirlerarası Otobüs Terminalinde yazıhane işletmeciliği yapan Adem Cerrahoğlu, “Ünye otogarda bir ATM’miz yok. Bunu yıllarca dile getirdik. Ancak hiçbir girişimde bulunulmadı. Yolcular bu konuda çok mağdur. Bazı öğrenci ve yolcular yeri geliyor, üzerinde nakdi olmuyor. Burada ATM olmadığı için yazıhanelere teklifte bulunuyor, POS’dan çekip, banka komisyonunu alıp nakde çevirin, diyorlar. Bizde yardımcı olmaya mecbur kalıyoruz.” dedi.

“ATM için istenen yer kirası yüksek…”

En kısa zamanda otogara ATM istediklerini belirten Cerrahoğlu, “Ekim ayının 20’sinde ihalemiz var. 2 tane ATM yerini ihaleye dahil etmişler. 12 bin TL para talep ediyorlar. İlk ihaleyi 18 bin TL’den açmışlardı. Meblağ yüksek olduğu için hiç bir banka yanaşmamıştı. Şimdi istenen rakam da çok. Bence ilk etapta 2-3 bin lira gibi kira isteyip, ATM kurulduktan sonra zamanla artırılması daha doğru olur. En kısa zamanda otogara bankamatiklerin gelmesini istiyoruz.” diye konuştu.

Kiralar çok yüksek”

Otobüs Terminali’nde kiraların yüksek olduğunu, 20 Ekim tarihinde yeniden ihale yapıldığını, 8 metrekarelik yazıhanelere 32 bin lira bir kira istendiğini belirten Cerrahoğlu, işletmelerin bu kiraları ödemekte zorlandığını, kiranın yanı sıra her yazıhanenin yıllık 10 ile 15 bin lira arasında ortak gider adı altında para ödediğini, bunun da yazıhanecileri iyice sıkıntıya düşürdüğünü vurguladı.

“Havaş da giderlere ortak olsun”

Cerrahoğlu, Havaş’ın yolcu almak ve bırakmak için Ünye Şehirlerarası Otobüs Terminali’ni kullandığını, ancak ortak giderlerin hiç birine dahil edilmediğine işaret ederek, Havaş’ın Otogarda bir yazıhane açarak ortak giderlere dahil edilmesini istedi.

“Burası çilehane, hem yolcular sıkıntı yaşıyor hem yazıhaneciler…”

2016 yılından bu yana Otobüs Terminalinde yazıhanecilik yaptığını ifade eden Sabri Zor şöyle konuştu;

“Burası baştan sona sorun. Özellikle kış aylarında ayaklarımızın altında soba yakmak zorunda kalıyoruz. Çatımız akıyor. Kapılardaki havalandırmalarımız yetmiyor. Çift kapı olması için talepte bulunduk, bekliyoruz. Burası çilehane, hem yolcular sıkıntı yaşıyor, hem de burada hizmet veren bizler sıkıntı yaşıyoruz.”

-Ünye Otogarı geceleri kapatılıyor-

Korumalı turizm master planının gereğine işaret eden Ünye Sivil Toplum Platformu (ÜSTP) Dönem Sözcüsü ve Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, şu açıklamayı yaptı:

“Bunun en önemli ayaklarından biri ulaşımdaki güvenlik ve bekleme noktalarının hazır olması. Ünye otogarımızın maalesef geceleri kapandığını, ışıkların yanmadığını, otobüslerin otogara girmediğini gözlemliyoruz. Bu da Ünye’nin gözden kaçırılmasına, geçilmesine ve unutulmasına sebep oluyor. Bu anlamda Ordu Büyükşehir Belediyemiz havaalanı, Altınordu otogarı, Fatsa otogarı ve Ordu’nun giriş kapılarından biri olan Ünye otogarımız olmak üzere ulaşım ağı anlamında dört ayaklı planlama yapmalı.

-Altınordu ve Fatsa otogarları 24 saat açık… -

Araştırdım Altınordu, Fatsa otogarımız 7/24 kafeteryası, çay ocağı ile gelen insanların beklemesi için, dinlenmesi için güven içinde bir çatı altında kalması için aktif olarak çalışmakta. Ama Ünye’mize baktığımızda hem ticari taksi hizmeti anlamında, hem güvenlik anlamında, hem de sığınılacak bir liman anlamında çok büyük eksiklikleri var.

“İlimizin batı kapısı kapatılıyor, bu nasıl olur?”

Ünye Otogarının geceleri kapatılması ilimizin batı kapısının kapatılması anlamına gelir ki; buna anlamak ta zorlanıyoruz. Her evin bir kapısı vardır. Her ilin de kapısı vardır. Ordu ilinin de en kıymetli kapılarından biri de Ünye girişidir. OBB’den kapısına sahip çıkmasını, kapısını açık tutmasını bekliyoruz. OBB’mizin turizm kimliği olan Ünye için hassasiyetle bu konuya el atmalı, burayı yazıhaneleriyle, kantin, kafeterya vb. işletmeleriyle 24 saat açık tutmalıdır.”  

2Büyükşehir Belediyesi buradaki sorunlar için bir an önce harekete geçmeli”

Ünye otogardaki sıkıntılara değinen Sobi, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Ünye otogarımız pozisyonu itibariyle butik bir otogar. Yani küçük ama şık bir otogar. Maalesef yönetim kabiliyeti eksik olduğu için sorun ve sıkıntılar eksik olmuyor. ATM’siz bir otogar olur mu?  Biz Ünye Sivil Toplum Platformu olarak bu konu üzerinde çalışma başlattık. Ünye otogarına bir an önce ATM konulması için çalışacağız. Aynı zamanda diğer hizmetlerin yanı sıra WC hizmeti hem temizlik anlamında, hem de sirkülasyonu çok zayıf olan bir noktada. Fiyatı yüksek,  1 TL ücretle devam etmesi sirkülasyonu artırır, ayrıca yüksek fiyata gerek kalmaz. Diğer taraftan çatı hala akıyor. Isınma sorunu, havalandırma sorunu sürüp gidiyor. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde tamamen yönetilemeyen bir otogar hizmeti görüyoruz. Bu anlamda diyoruz sahanın aktörleri ile temasa geçilip el birliği ile iş birliği ile istişare ile Ünye otogarımıza hayat verebiliriz. Ordu Büyükşehir Belediyesi bir an önce önümüzdeki sezona yetiştirmek şartı ile Ünye otogarını yeni bir planlama ve yönetim anlayışı ile hizmet alt yapısını güçlendirmesini bekliyoruz.”

.Ünye KENT Haber


Bu haber toplam 464 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Otobüs, terminali, değil;, sanki, çile, terminali!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler