HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
12 Ekim 2021 Salı Saat: 08:30

Fındık fiyatında kıpırdama!...

Serbest piyasada 23 TL’ye kadar gerileyen fındık fiyatı yeni haftayı 24,5 TL seviyesinden açtı.
Fındık fiyatında kıpırdama!...

Fındık fiyatının yükselmesinin TMO, Ferraro ve ihracat rakamlarına bağlı oluğunu belirten Ünyeli fındık tüccarları fiyatta yeni yükseliş beklediklerini söylediler.

Önümüzdeki süreçte fındık fiyatlarının kötü görüneceğini zannetmediğini belirten Ünyeli Fındık Tüccarı Fevzi Yiğit, bu yıl üreticinin karşısına görünmeyen bir fiyat çıkabileceğine işaret etti.

Fındık Tüccarı Ali Veyisoğlu ise şöyle dedi, “TMO’nun aldığı fındık 100 bin tonu bulursa fiyat 27-28 TL’ye çıkar diye düşünüyorum. İnşallah fiyatlar yükselir, üretici de biz tüccarlar da hep birlikte seviniriz.”

Bu yıl serbest piyasada 24,5 liradan yeni sezonu açıp, 25 TL’ye yükselen ardından 23 TL’ye kadar gerileyen serbest piyasadaki fındık fiyatında bu hafta başında kıpırdama oldu; fiyat toparlamaya başlayarak 2,4 TL seviyelerine kadar yükseldi.

Fındık fiyatının yükselmesinin TMO’nun fındık alım ve piyasaya fındık satış politikası, piyasadaki İtalyan firmasının alım politikası ve ihracat rakamlarına bağlı olduğunu ifade eden Ünyeli fındık tüccarları fındık fiyatından umutlu olduklarını ve fiyatta yükseliş beklediklerini söylediler.

Yiğit: Üretici TMO’ya yöneldi

Ünyeli Fındık Tüccarı Feyzi Yiğit, “50 randıman kabuklu fındık fiyatı 24,5 TL. Terme’de organik fındığı 27 liradan yabancı firma alıyor. 26,5 TL’ye de devletimiz TMO eliyle alıyor. Devlet parayı 22 günde ödüyordu, bunu 9 güne düşürdü. Üreticinin malında aşırı çürük olmadığı sürece TMO fındığı alıyor. Almasa TMO’dan piyasaya gelir. Ama bu yıl öyle çok fazla dönüş te olmadı. Olmasını da istemeyiz. Şuan ki durumda üretici TMO’ya yöneldi.” dedi.

Fındığın her şeyi asıl TMO’nun elinde

Fındık fiyatının yükselmesinin TMO, ihracat ve piyasadaki İtalyan firmasının tutumuna bağlı olduğunu ifade eden Yiğit, “Şuanda serbest piyasaya fındık gelişi zayıf. Fındık fiyatının yükselmesi ise TMO, İtalyan firma ve ihracata bağlı. Eğer TMO 26,5 liraya aldığı fındığı 27, 28, 29 TL’ye satarsa ve önümüzdeki aylarda hemen piyasaya sürerse fındık fiyatı yükselmez.  Yani fındığın bütün her şeyi TMO’nun elinde, isterse yükselir, istemezse yükselmez. Ayrıca piyasada bir İtalyan firması var ve Türkiye’deki  fındığın 350-400 bin tonunu alıyor. O başta 25 TL’den girdi ve bayağı fındık aldı. İhracatçının ihtiyacı varsa ve yüklemeye ürün bulamıyorsa fiyat verip mal alacak.” şeklinde konuştu.

Bu yıl üreticinin karşısına görünmeyen bir fiyat çıkabileceğini işaret eden Yiğit, “Fındık fiyatlarının kötü görüneceğini zannetmiyorum. Bu yıl halkın karşısına hiçbir yıl görünmeyen fiyat çıkabilir.” diye konuştu.

Veyisoğlu: TMO 100 bin ton fındık alırsa fiyat 27-28 TL olur

Fındık fiyatının 24,5-25 TL’ye oturmasını beklediklerini, eğer TMO 100 bin ton fındık alımı yaparsa fındık fiyatının 27-28 TL’ye kadar yükselebileceğini ifade eden Veyisoğlu Tarım Ürünleri İşletmecisi Ali Veyisoğlu, “50 randıman kabuklu fındık fiyatı 24 TL, faturalı 24,5 TL bandında. Fındık fiyatlarının iyi olacağını düşünüyoruz. Bunu tabi ki zaman gösterir. Üreticiler biraz daha sabrederse fiyatın 24,5-25 TL bandına oturacağını düşünüyorum. Tabi bunda TMO’nun alacağı rakam da önemli. Şuana kadar TMO 45-50 bin ton civarı fındık alım yapmış. Eğer TMO’nun aldığı fındık 100 bin tonu bulursa fiyat 27-28 TL’ye çıkar diye düşünüyorum. İnşallah fiyatlar yükselir, üretici de biz tüccarlar da hep birlikte seviniriz.” dedi.

Bu yıl fındıkta yüzde 4-5 oranında çürük olduğunu söyleyen Veyisoğlu, “Bu yıl fındık kalitesi ve randımanı biraz düşük. İyi fındıklar zaten piyasaya inmiyor TMO’ya gidiyor. Bu yıl ortalama olarak yüzde 4-5 oranında çürük var. Bu yıl fındık piyasaya dengeli iniyor, daha çok TMO’ya gidiyor, TMO’dan dönenler olursa bize geliyor.” şeklinde konuştu.

 Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE 

Bu haber toplam 430 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Fındık, fiyatında, kıpırdama!...

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler