HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
21 Ekim 2021 Perşembe Saat: 18:38

İrfan Hocamızı ebediyete uğurladık…

Ünyeli emekli Öğretmen, Araştırmacı Yazar, Ünye Kent Gazetesi Köşe Yazarı İrfan Işık’ı kaybetmenin derin acısını yaşıyoruz.
İrfan Hocamızı ebediyete uğurladık…

Karaciğerinde aniden meydana gelen rahatsızlık nedeniyle bir hafta önce hastaneye kaldırılarak yoğun bakıma alınan 90 yaşındaki İrfan Işık’ın ani vefatı sevenlerini yasa boğdu.

Ünye tarihi üzerine yaptığı araştırmalar ve anı yazılarıyla herkesin kalbinde yer eden, öğretmenlik döneminde yetiştirdiği öğrencilerle geleceği şekillendiren İrfan Işık, sevenlerinin gözyaşlarıyla ebediyete uğurlandı.

Şükran Işık’ın eşi, Dr. Mehmet Işık ve Emekli Öğretmen Serap Yiğit’in babası, Emekli Öğretmen Hasan Yiğit’in kayınpederi Ünye Kent Gazetesi Köşe Yazarı, Araştırmacı Yazar, Emekli Öğretmen İrfan Işık karaciğerinde meydana gelen rahatsızlık nedeniyle bir hafta önce oğlu Dr. Mehmet Işık’ın görevli olduğu Terme Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada tedavi altına alınan İrfan Işık, durumunun ağırlaşması üzerine yoğun bakım servisine alındı. Işık, yoğun bakımdaki bir hafta süren yaşam mücadelesini 21 Ekim 2021 Perşembe sabahı kaybetti.

-Acı haber 7’den 77’ye herkesi yasa boğdu –

İrfan Işık’ın ani vefatı, ailesi başta olmak üzere, yazılarının yayınlandığı Ünye Kent Gazetesi mensuplarını, basın camiasını, öğretmenlik döneminde yetiştirdiği öğrencilerini ve Ünyelileri yasa boğdu.

İrfan Işık’ın cenazesi hastane morgundan alınarak Ünye Büyük Cami’ye getirildi.

21 Ekim Perşembe günü öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından İrfan Işık’ın cenazesi Atatürk Mahallesi’nde Asri Mezarlıkta aile kabristanlığına defnedilerek son yolculuğuna uğurlandı. 

Cenazeye AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, Ünye Belediyesi meclis üyeleri, siyasi parti başkanları ve temsilcileri, Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz ve kurum amirleri, Canik Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı Ünye Kent Gazetesi sahibi Ali Öztürk, Ünye KALEMDER Başkanı Ünye Kent Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Musa Özgür Kıroğlu, Ünye Radyo Yayıncıları Derneği Başkanı Oney Flash FM sahibi Hakan Korkmaz, Ünye Kent Gazetesi-Araştırmacı Yazar Yaşar Karaduman, Ünye Kent Gazetesi köşe yazarları ve ekibi, sivil toplum kuruluşu başkan ve temsilcileri katılarak Işık ailesine taziyelerini bildirdi.

Cenazeye ayrıca Ordu Valiliği, Ünye Belediye Başkanlığı başta olmak üzere çok sayıda siyasi parti başkanları ve oda, borsa ve sivil toplum kuruluşları çelenk göndererek taziyelerini bildirdi.

Ünye’de eğitime yaptığı katkılar, Ünye üzerine yaptığı araştırmalar ve Ünye Kent Gazetesi’nde yayınlanan yazıları,  “Anılardan Taşan Yıllar 20. Yüzyılda Ünye” kitabıyla hatırlanacak olan değerli Öğretmenimiz ve Yazarımız İrfan ışık’a, Ünye Kent Ailesi olarak Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyoruz.

-Anılardan Taşan Yıllar…

 “Anılardan Taşan Yıllar 20. Yüzyılda Ünye” kitabında İrfan hoca, Ünye civarına ilk yerleşen Türk boylarına mensup olarak kendini anlatmıştı.

Gazeteci Ali Öztürk’ün sahipliğinde Ünye MEDYA Ajans bünyesinde ilk olarak 2007 yılında Şirin Ünye Gazetesi’nde araştırma yazılarına ve anı yazılarına başlayan İrfan Işık, eşsiz hafızasındaki kayıtları daha sonra 2008 yılından itibaren Ünye Kent Gazetesi’nde aktarmaya devam etti.

Genç kuşağın 1950 -1960 yılları arasında ve 2. Dünya Savaşı sırasında Ünye insanının yaşadıklarını merakını keşfettiğinde de, 20. Yüzyılda Ünye’de tanık olduğu 80 yıllık bilgi arşivini  “Anılardan Taşan Yıllar 20. Yüzyılda Ünye” kitabını hazırlayarak tarih sayfalarında yerini aldırdı.

-İrfan Işık kimdir? –

1931’de Ünye’de dünyaya gelen İrfan Işık, lise öğrenimi sonrası 1948 yılında öğretmenlik mesleğine başladı. Sınıf öğretmeni ve idareci olarak çalışan İrfan Işık, 27 Mayıs İlkokulu ve Atatürk ilkokulu Müdürlüğü yaptı. Öğretmenlik yıllarında öğrencilere kaynak kitaplar yazılmasında katkı ve desteklerde bulunan Işık, yetiştirdiği başarılı öğrencilerle Ünye Eğitim ve Öğretimine adını yazdırdı.

Emekli olduktan sonra çok sevdiği tarih ve arkeoloji alanlarında araştırmalar yapan İrfan Işık, Ünye ve bölge tarihine ışık tutacak değerli çalışmalarıyla tanındı.

Ünye Kent Gazetesi ve aynı gazetenin yayını olan Canik Dergisinde köşe ve araştırma yazıları yazan İrfan Işık, bu arada Anılardan Taşan Yıllar adlı kitabını yayımladı. Yüzlerce makalesi ve araştırma yazısı bulunan İrfan Işık, Ünye’nin ve bölgenin tarihini geleceğe taşıyan çok değerli eserlerle veda etti ve sonsuzluğa uğurlandı.

21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nde vefat eden ve gazeteci meslektaşlarına böylesine anlamlı bir günde veda eden İrfan Işık sevenlerinin kalbinde yaşamaya devam edecek.

90 yaşında hayata veda eden İrfan ışık, iki çocuk sahibiydi.

 Ünye KENT Haber

 

 

 

Bu haber toplam 340 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : İrfan, Hocamızı, ebediyete, uğurladık…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler