HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
27 Ekim 2021 Çarşamba Saat: 08:30

‘Saklı Turizm Cenneti’ ilgi bekliyor!

İlküvez’de 4,5 kilometrelik mesafe içinde ard arda sıralı 20 şelale, tarihi ahşap köprüler, su değirmenleri, doğal yürüyüş alanları ve yaylalardan oluşan ‘Saklı Turizm’ Cenneti’ turizme açılmayı bekliyor
‘Saklı Turizm Cenneti’ ilgi bekliyor!

Ünye’ye 32 km mesafedeki doğal turizm destinasyonunu gören turizmciler hayranlığını gizleyemiyor, bu alanın ziyarete açılması için alt yapı çalışmasının geç kalınmadan yapılması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

İlküvez Muhtarı Yaşar Güleç ve Şelaleler Şehri Ordu Derneği Başkan Yardımcısı İsa Aydoğdu, ulusal ve uluslararası tur operatörlerinden bölgeyi görenlerin hayran kaldıklarını belirterek, “Ancak burada ulaşım şartları çok zor, gelmek isteyenlere gelmeyin demek zorunda kalmak bizi üzüyor” dediler.

Çaybaşı’nın İlküvez Mahallesi’ndeki ‘Saklı Turizm Cenneti’ gün yüzüne çıkarılacağı günü sabırsızlıkla bekliyor.

Bölgede 4.5 km mesafe içinde bulunan ve görenleri hayran kaldığı şelaleleri, tarihi ahşap köprüleri, su değirmenlerini, doğal yürüyüş alanlarını ve yaylaları gören ulusal ve uluslararası tur operatörleri, buradaki ‘Saklı Turizm Cenneti’ne ziyaretçi getirmek için alt yapı çalışmasının bir an önce yapılması gerektiğine işaret ediyor.

Aydoğdu: Bu alanın turizme açılması için dernek kurduk

Şelaler Şehri Ordu Derneği Başkan Yardımcısı İsa Aydoğdu, İlküvez Mahalle Muhtarı Yaşar Güleç ile birlikte Ünye Kent Gazetesi’ni ziyaret ederek Canik Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı ve gazetenin sahibi Ali Öztürk’e yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdiler.

Derneğin Ordu Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz öncülüğünde İlküvezliler tarafından kurulduğunu belirten İsa Aydoğu, “Bana da derneğimizde başkan yardımcılığı görevi verildi. Amacımız buradaki doğal ve tarihi güzelliği turizmin hizmetine açmak. Bu alanda çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

-Bu alan sahile ve Ünye’ye 32 km mesafede -

Şelaler ile birlikte bölgedeki doğal ve tarihi zenginliğin Ünye’ye ve sahile 32 kilometre mesafede olduğuna işaret eden İsa Aydoğdu sözlerine şöyle devam etti;

-“Burada çok değerli bir turizm rotası oluşturulur” -

“Şelalelerimiz Taz Yaylasından doğan ve Ünye-Çaybaşı sınırlarını takip ederek Curi’de denize dökülen Cuma Çayı üzerinde. Bu çay üzerinde 4,5 kilometre mesafede 20 tane bir birinden farklı destinasyonları olan şelalelerimiz var. Şelalelerin doğduğu bu alanda 4 tane yaylamız var. Çay boyunca ormanlıklarımız, yemyeşil düzlüklerimiz var. Yani doğa adına, su sporları adına her türlü aktivitenin yapılabileceği bir alan. Yine çay boyunca 7 tane ahşap köprümüz var. 2 tane faal çalışan su değirmenimiz var. Ayrıca 8 tane daha restore edilebilir tarihi su değirmenlerimiz var. Bunlar bir bütün olarak değerlendirildiği zaman doğa harikası saklı bir alan turizme açılmayı bekliyor. Burası alt yapısıyla turizme kazandırıldığında değil bölge çapında, ülke çapında değerli bir turizm rotası ortaya çıkacaktır.

-“Adını İpekyolu Şelaleleri koyduk…” -

Bu şelalelerimize İpekyolu Şelaleleri dedik. Çünkü tarihi İpekyolu ana hat olarak Niksar üzerinden Akkuş’a ve Ünye’ye iniyor. Ama Cuma Çayının sağından solundan İlküvez ve Tekkiraz üzerinden kestirme rotalar var. Bu şelalelerimizin olduğu rota da tarihi İpekyolu’na kestirme bir rota teşkil ediyor. O yüzden de tarihi İpekyolu’nu günümüz insanlarına, gençlerimize hatırlatmak, hem tarihi İpekyolu eşliğinde yürüyüş, dinlenme ve seyir alanları oluşturmak için şelalelerimize İpekyolu Şelaleleri demiş olduk.

-Ulusal ve uluslararası tur operatörlerinden görenler oldu -

İpekyolu Şelalelerimiz ulusal ve uluslararası medya tarafından ulusal ve uluslararası bazı tur operatörleri tarafından, Trabzon’a varana kadar otel işletmeleri tarafından gezildi. Görenler; ‘Böyle bir güzellik var mıymış?’ diyerek hayranlıklarını dile getirdiler. Burada gezip gördükleri güzellikleri paylaştıkça bölgemizdeki şelaleler ve diğer değerler çok büyük ilgi gördü.  Bunun üzerine ziyaret akını başladı. Ancak biz gelenleri çok zor şartlarda gezdirebiliyoruz. Gelmek isteyenlere de rehber olmadan bölgemize gelmeyin, demek durumunda kalmak bizi ziyadesiyle üzüyor. Çünkü çok dağlık, doğal engebeli bir bölge. Ulaşım alt yapısı olmadığı için kadınların, yaşlıların ve çocukların yürüyemeyeceği bir alan. Burada iş bize kalıyor, ama insanları oraya taşımakta, gezdirmekte çok sıkıntı çekiyoruz. Bizim gücümüz bir yere kadar…

-Ulaşım için öncelikle yol yapılması gerekiyor -

4,5 kilometrelik bu alana ana bir yolla ulaşımı sağlamak gerekiyor. Kendi aracıyla insanlarımız şelale bölgesine ulaşabilse, oradan da 100-200 metre patika bir yol ile şelaleye inebilse bu saklı güzellik herkese yüzünü göstermiş olacak. Şuan acilen yapılması gereken ana bir yol ve devamında patika yürüyüş yolu.

-Bölgenin kataloğunu oluşturduk… -

4 aylık bir çalışma ile şelale rotasını tamamen gezdik ve fotoğrafladık. Bununla ilgili İpekyolu Şelaleleri kataloğu oluşturduk. Geçtiğimiz hafta bu çalışmamızı Çaybaşı Kaymakamlığımıza, Çaybaşı Belediye Başkanımıza ve ilçemizdeki sivil toplum kuruluşlarına fotoğraf ve videoları ile birlikte ulaştırdık. Bu güzelliğin tüm insanlara ulaşması için gayret göstereceğiz.

Güleç: Bölgemizde güzel bir çalışma başlatıldı…

Çalışmalara öncülük edenlere teşekkürlerini ifade eden İlküvez Mahalle Muhtarı Yaşar Güleç, “Bu çalışmalara öncülük eden başta Prof. Dr. Mehmet Yılmaz Hocamız olmak üzere Dernek yönetimimize teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Bölgemizdeki doğal ve tarihi değerlerin tanıtılması adına güzel bir çalışma başlatıldı. Özellikle buranın gezilebilmesi açısından yolların, vatandaşımızın rahatlıkla ihtiyaçlarını görebileceği alanların oluşturulması gerekmektedir. Yetkililerden bunları talep ediyoruz. Ayrıca bizim özellikle Çaybaşı-İlküvez arasındaki yollarımızda ciddi manada sıkıntılarımız var. Buraların da bir an önce yapılması gerekiyor.” dedi.

-“Bunların turizme kazandırılması bölgemizin ekonomik olarak güçlenmesine katkı yapar” -

Muhtar Güleç açıklamasına şöyle devam etti;

“Derneğimizin tanıtım çalışmaları sonrasında bölgemize ciddi manada ziyaretçi gelmeye başladı. Bununla ilgili düzenlenmiş mesire alanları, sosyal hizmet mekanları, vatandaşların rahatlıkla ihtiyaçlarını görebileceği alanların oluşturulması gerekiyor. Büyükşehir Belediyemizden buradaki ‘Saklı Turizm Cenneti’ne giden ana ve ara yolları yapmasını, sosyal alanları kurmasını talep ediyoruz. Bölgemiz turizm değerleri olarak zengin bir bölge. Bunlar hepsi bir birinden farklı özelliği olan değerler. Bunların turizme kazandırılması, bölgemizin ve ilçemizin ekonomik açıdan güçlenmesine katkı yapar. Bu fırsatı zaman geçirmeden değerlendirmeliyiz.” 

Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE


Bu haber toplam 765 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ‘Saklı, Turizm, Cenneti’, ilgi, bekliyor!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler