HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev
29 Ekim 2021 Cuma Saat: 14:16

98. yıl coşkusu kalplerden yüzlere yansıdı…

Türk Milleti’nin kalbindeki Cumhuriyet coşkusu, 98. yıldönümünde bir kez daha yüzlere yansıdı.
98. yıl coşkusu kalplerden yüzlere yansıdı…

Ülkemizin her tarafında olduğu gibi Ünye’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98. yıl dönümü düzenlenen çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı.

Kaymakam Ayhan Işık, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı Milli Mücadelenin zaferle sonuçlanmasının ardından 29 Ekim 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyet’in Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değer olduğunu söyledi. 

29 Ekim Cumhuriyet’in ilanının 98. yıldönümü Ünye’de düzenlenen programlarla coşkulu şekilde kutlandı.

Ünye Kaymakamlık makamında tebrikatın kabulüyle başlayan kutlama programı,  Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda devam etti.

Kaymakam Ayhan Işık, Garnizon Komutanı Personel Yarbay Bünyamin Dönmez ve Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, tören alanında bulunan halkın ve öğrencilerin bayramını selamlayarak kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşma yapan Kaymakam Işık, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı Milli Mücadelenin zaferle sonuçlanmasının ardından 29 Ekim 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyet’in Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değer olduğunu söyledi.

“Cumhuriyet 1923’den beri ülkemize büyük katkılar sağlamış, Türk toplumunu millet olma bilincine ulaştırmıştır” ifadesini kullanan Kaymakam Işık açıklamasında şunları kaydetti

-“Cumhuriyet Türk Milletine bırakılmış en büyük miras” -

“Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı Milli Mücadelenin zaferle sonuçlanmasının ardından 29 Ekim 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. İşte bu değer bizleri; ulusal bir devletin onurlu, düşünebilen, eşit haklara sahip birer ferdi devletin tek ve gerçek sahibi haline getirmiştir.

-“Cumhuriyet; Türk toplumunu millet olma bilincine ulaştırmıştır” -

Cumhuriyet 1923’den beri ülkemize büyük katkılar sağlamış, Türk toplumunu millet olma bilincine ulaştırmıştır, bireyi de vatandaş konumuna yükseltmiştir. Tarihimizin en büyük ve kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet; getirdiği yenilikler ve atılımlar ile Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, siyasal ve sosyal hayatımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır.

-“Türkiye Cumhuriyeti, yeniden dirilişi ve varoluşudur” -

‘Atatürk, Türk Milletinin karakterine en uygun olan idare şekli Cumhuriyettir’ diyerek bizlere en uygun yönetim şeklini emanet etmiştir. Milletimizin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceği çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlılığı Cumhuriyet ile anlam bulmuştur. Türk Milleti Cumhuriyet rejimiyle kazandığı değerleri hayatımızın vazgeçilmez unsuru olarak benimsemiştir. Türkiye Cumhuriyeti tüm zorluklara rağmen milletimizin birlik ve beraberliği sayesinde konulmuştur. 98 yıl önce yokluk ve imkansızlık içinde yürütülen milli mücadele sonunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti harpten çıkmış yorgun ve yoksul bir ülkenin kendi küllerinden adeta yeniden dirilişi ve varoluşudur.

-“Cumhuriyetin kuruluş felsefesi temelinde muhasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmaktır” -

Cumhuriyetin kuruluş felsefesi temelinde muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma hedefi vardır. Türkiye Cumhuriyeti geçen 98 yılda; uluslararası siyasette çok önemli bir konuma gelmiş, ekonomik, sosyal, kültürel, eğitim, sağlık, ulaşım gibi konularda önemli bir kalkınma mesafesi kat etmiştir. 98 yıllık Cumhuriyet tarihimiz içerisinde gerçekleştirilenler milletimizin kısa bir sürede neleri başarabileceğinin en güzel kanıtlarıdır. Cumhuriyet bizi millet olarak bir arada tutan toplumsal birlik ve beraberlik, toprak bütünlüğümüzü sağlayan en önemli kazanımdır. Cumhuriyet aynı zamanda geçmişten geleceğe uzanan gönüllü bir beraberliktir. Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetime sahip çıkmak ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek, gerektiğinde fedakarlıkta bulunmak hepimizin ortak görevidir.

-“Türkiye Cumhuriyeti, güçlü demokrasisi, ekonomisi ve diplomasisiyle yarınlara umutla yürüyecektir” -Tarihin hiçbir döneminde boyunduruk altına girmeyen Türkiye Cumhuriyeti; bundan sonra da önünde uzanan aydınlık yolda emin adımlarla ilerlemeye devam edecek, güçlü demokrasisi, güçlü ekonomisi ve güçlü diplomasisiyle yarınlara umutla yürüyecektir. Bu tarihi gün vesilesiyle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanımızın ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü uğrunda canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor Cumhuriyet Bayramınızı kutluyor hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

-Ünye Ri-Tim Sanat’tan “Dans Engel tanımaz” gösterisi ilgiyle izlendi -

Ardından program, öğrenciler tarafından okunan Cumhuriyet temalı şiirlerin okunması ile devam etti.

Ünye Ri-Tim Sanat Gençlik ve Spor Kulübü’nün hazırlığı “Dans Engel Tanımaz” adlı ritim ve zeybek gösterisi göz doldurdu.

Engelli ve engelsiz kişilerin katılımıyla oluşturulan zeybek ekibi ilk gösterisi ilgiyle izlenirken, gösteri büyük beğeni topladı.

-Kule üstünde Türk bayrağına coşkulu alkış… -

Ünye Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından düzenlenen karate, teakwondo ve judo gösterileri izleyicilere keyif dolu anlar yaşattı.

Judo gösterisinin sonunda sporcuların kule yaparak Türk Bayrağı açması izleyiciler tarafından coşku ile karşılandı. 

-Ünye’nin Dünkü Çocuklarına büyük ilgi… -

Ünye’nin Dünkü Çocukları Derneği tarafından hazırlanıp sunulan halk oyunlarının ardından Ünye’deki öğrencilerden oluşan müzik gurubu tarafından müzik dinletisi ve Cumhuriyet Marşları okundu.

Tören, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla ilçede düzenlenen çeşitli yarışmalarda resim, şiir, kompozisyon yarışmaları ile satranç, masa tenisi, dart atma ile zeka oyunları yarışmalarında dereceye giren öğrencilere protokol tarafından ödüllerin verilmesi ve tören geçişiyle sona erdi.

Tören Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Ünye Garnizon Komutanı Personel Yarbay Bünyamin Dönmez, Ünye Cumhuriyet Başsavcısı Mesut Pektaş, kurum amirleri, siyasi parti ilçe başkanları ve temsilcileri, belediye meclis üyeleri, öğrenci, öğretmen ve vatandaşların katılımı ile gerçekleşti. 

-Offroadçılardan şehir turu… -

Törenin ardından Ünye Yunus Emre Offroad Spor Kulübü Derneği ve Ünye Gençlik ve Motor Sporları Derneği tarafından Cumhuriyet Bayramı’nın coşkusunu yansıtmak amacıyla klasik araçlar, Offroad araçları motosikletler ile şehir turu yapıldı. Vatandaşlar bu anları telefonlarına çekerek kaydetti, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusuna ortak oldu, anı ölümsüzleştirdi. Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 794 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : 98., yıl, coşkusu, kalplerden, yüzlere, yansıdı…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler