HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
1 Kasım 2021 Pazartesi Saat: 08:30

Hayat pahalılığına karşı Karakış Fonu…

Ard arda yapılan zamlar, sürekli yükselen fiyatlar karşısında ‘Kışı nasıl geçireceğiz?’ çaresizliği vatandaşın kabusu haline geldi. Karakış Fonu kurulması şart…
Hayat pahalılığına karşı Karakış Fonu…

Ünye’deki muhalefet partileri vatandaşın yaşadığı zorluğa kulak tıkanmamasını, acilen tedbir alınmasını gerektiğini belirterek, özellikle kış mevsiminde devlet tarafından vatandaşa yardım edilmesinin kaçınılmaz olduğuna işaret ettiler.

Fiyat artışlarının ve hayat pahalılığının kaynağında üretim toplumundan tüketim toplumuna geçilmesinin yattığına dikkat çeken muhalefet partisi ilçe başkanları, yeniden üreten toplum kurulmasının şart olduğunu ifade ettiler.

Son aylarda sürekli artan fiyatlar ve hayat pahalılığı vatandaşı eli kolu çaresiz hale düşürdü. Kış mevsimine girildiği şu günlerde zaruri ihtiyaçlara bir de ısınma giderlerinin eklenecek olması vatandaşı kara kara düşündürmeye başladı.

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamada bulunan Ünye’deki siyasi parti ilçe başkanları artan fiyatların ve hayat pahalılığın üretimden tüketim toplumuna dönüşmenin yol açtığını belirterek, bunun için yeniden üreten toplum olmak gerektiğine işaret ettiler.

Vatandaşın özellikle kış mevsiminde yaşayacağı zorluklarda hükümetin destek olması gerektiğine işaret eden başkanlar, elektrik, doğalgaz, kömür faturalarını devlet tarafından karşılanması, zaruri ihtiyaçlarda ise yardım yapılmasını istediler.

Ülke yönetilemez durumda…

CHP Ünye ilçe Başkanı İsa Maral, “Ülke yönetilemez durumda. Bu her konuda görülüyor. Hükümet, her şey güllük gülistanlık, bunlar şer güçlerin vatandaşa propagandası diyor. Ama böyle değil, bunu hepimiz yaşıyoruz. İçinde bulunduğumuz süreç çok uzun zamandır izlenen neoliberal politikalara bağlı. Türkiye’de gıda ve tarım ile ilgili üretim yapan ne kadar yerli ve milli kamu kuruluşu varsa bunların hepsini işlevsiz bıraktılar. Devletin gübre fabrikalarının tamamını özelleştirdiler. Özelleştirilmeyenleri de hurdaya çıkardılar, hiç yatırım yapmadılar. Diğer taraftan üretici birliklerinin tamamını elden çıkardılar. Bunlardan biri de FİSKOBİRLİK. Ülkede üretim olmadığı için bu noktaya gelindi. Bunu bilerek ve isteyerek yaptılar.” dedi.  

Zincir marketlere ceza keserek bu işin önü alınmaz

Maral şöyle devam etti; “3-5 tane zincir markete ceza kesmekle bunların önünün alınması da mümkün değil. Zincir marketler kesilen cezayı ürünlerinin fiyatının üzerine ekleyip yine vatandaşa zam olarak yansıtacak. Korkunç bir pahalılık var. Üretim az, işsizlik had safhada. Bunlar izlenen yanlış politikaların yüzünden.

Karakış fonu ile vatandaşa destek verilmeli

Kısa sürede yapılabilecek çok fazla bir şey yok. Ama şu kış mevsiminde kurulacak Karakış Fonu ile devlet insanların cebinden direk çıkan doğalgaz, elektrik, su gibi giderleri karşılamalı. Zaruri tüketimle ilgili yardım yapılmalı.  CHP’li belediyeler bununla ilgili çalışmalara başladı. Ankara Belediyesi bu konuda çok önemli bir adım attı.  200 bin aboneye gıda yardımı ve fatura ödemeleri yapılacak. Diğer Büyükşehir Belediyeleri de bunu yapacak.”

Torunoğlu: Türkiye’de üretime yapılmadığı için buradayız

İYİ Parti Ünye İlçe Teşkilatı Basın Sözcüsü Berkay Torunoğlu konuyla ilgili şöyle konuştu; “Bugün geldiğimiz noktada Türkiye üretim yapmadığı için bu duruma geldik. Bu durumun önüne geçebilmek için ise ilk önce sanayide, ekonomide, politikada güvenin tahsis edilmesi gerekiyor. Avrupa’dan sıcak paranın gelmesi için Türkiye’de hukukun üstünlüğünün ön plana çıktığı, sanayide, devlet kademelerinde bütün birimlerde güvenin ön plana çıktığı bir sistem kurulması gerekiyor. Şuan ki hükümet sisteminde de bunun yapılması mümkün görünmüyor. Çünkü yabancı sermaye Türkiye’de adaletin tesis edilmediğinin, Türkiye’de hukukun üstünlüğünün artık bir kenara itildiğinin farkında. Türkiye’de basının bir şekilde baskı altına alındığının farkında. Dolayısıyla bizim ülkemize yatırım yapılmıyor. Bizim bu kriz ortamından çıkabilmemiz için bu yatırımları çekmemiz lazım. Bunun içinde hukukun üstünlüğünü bariz bir şekilde ortaya koymalıyız. İstişare kültürü, bütün devlet kurumlarında liyakatli ve ehliyetli personelleri gerekli yerlere getirebilmeliyiz. Bunlar yapıldığı sürece Türkiye içinde bulunduğu ekonomik buhrandan çok hızlı bir şekilde çıkacaktır ve hak ettiği seviyelere ulaşacaktır.”

Şahin: Fındık fiyatı aynı, ama her şeye yüzde 100’ün üzerinde zam

Geçen yıla göre fındık fiyatının aynı kaldığını ancak tüm ürünlerin fiyatlarının yüzde 100’ün üzerinde artış olduğunu ifade eden Saadet Partisi Ünye ilçe Başkanı Özgür Şahin, “Şöyle bir değerlendirme yapmak lazım; geçen yıl adlığımız ürünlerle bu yıl aldığımız ürünleri kıyasladığımız zaman ciddi manada fiyat artışıyla karşı karşıya kalıyoruz. Özellikle gıda sektörün de 5 lt bir Ayçiçek yağı 50-55 TL bandında satılırken şimdi 120 bandında satılıyor. Bütün sektörlerde fiyatlar almış başını gidiyor. Deterjan, bakliyat, gübre, kömür, akaryakıtta artışlar mevcut. Geçen yıl 1 kg fındık 23, 24, 25 bandında seyrediyordu. Bugün serbest piyasa da yine aynı fiyatlar da. Geçen yılki 1 ton fındıkla kaç gram bilezik alınıyordu, bu yılki 1 ton fındık fiyatıyla kaç gram alınıyor? Bunu diğer ürünlerle de karşılaştırabilirsiniz. Geçen yıl bir market alışveriş arabası 150 TL ye doluyorsa, bu yıl 300- 350 ye doluyor.” dedi.

Üretimsiz ekonomik kalkınma sağlanamaz

Ekonomik kalkınma için üretim gerektiğini vurgulayan Şahin şöyle dedi; “Ekonominin durumu hiç iç açıcı değil. Tek çare üretim. İşçimize, çiftçimize özellikle maliyetleri düşük şekilde üretim yapabilmesi için imkanlar sunmakmşart. Bizim politikamız şudur; üretim alanlarını genişletmemiz lazım. Mardin Kızıltepe, Mezopotamya havzası Avrupa’nın en kaliteli kırmızı mercimeğini yetiştiren bir bölgeydi. Ama maliyetler yüksek olunca üretim de olmadı. Kanada’ya vermişiz tohumu, aynı ürünü Kanada’dan alıyoruz. Yani kendi ürünümüzü ithal eder hale gelmişiz. Üretmeliyiz, çiftçimize destek olmalıyız.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 493 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Hayat, pahalılığına, karşı, Karakış, Fonu…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler