HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
3 Kasım 2021 Çarşamba Saat: 08:30

Bahçesine küsen köyü terk eder…

Bu sene fındık fiyatları geçen sene ile aynı seviyede devam ediyorken, başta gübre olmak üzere girdi maliyetlerinin artışı üreticileri kara kara düşündürüyor.
Bahçesine küsen köyü terk eder…

Gübrede meydan gelen 2.5 kat fiyat artışını akıllarının almadığını belirten Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, bunu diğer girdilerin ve işçi maliyetlerinin takip ettiğini, üreticiyi çok zor günlerin beklediğini söyledi.

Devletin, Bakanlığın zor durumda çaresiz kalan üreticiye sahip çıkması gerektiğine işaret eden Sarıkahraman; “Aksi takdirde köylü bu gidişle bahçesine bakmaktan vazgeçer, köyünü terk eder. Bundan da hem üretici, hem de milli ekonomi kaybeder.” dedi.

Karadeniz Bölgesi’nin yeşil altını olarak adlandırılan “fındık” ürününü geçen yıl serbest piyasada 26 TL seviyesine kadar ulaşırken; fiyat bu yıl 25 TL seviyesine kadar ulaşıp 22,5 TL’ye kadar geriledi. Bir süre bu seviyede seyreden fındık fiyatı daha sonra toparlayarak 24-2,5 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. 

-Gübre fiyatı 2.5 kat arttı… -

Fındık fiyatı geçen yıl ile aynı bantta seyrederken, gübre fiyatı geçen yıla göre yaklaşık 2,5 katına çıktı. Ayrıca son aylarda üst üste zam gelen akaryakıt ve gıda ürünleri de işçilik maliyetlerinin artmasına yol açtı. 

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, gazetemiz muhabirine özel yaptığı açıklamada, fındık fiyatının artan girdilere rağmen geçen yıl ile aynı seyretmesinin üreticiyi tedirgin ettiğini söyledi.

Bu yıl gübre ve maliyet fiyatlarının 2,5 kat arttığını hatırlatan Sarıkahraman, bu şekilde devam ederse üreticinin bahçelerden uzaklaşacağını, dolayısıyla verim ve kalitenin düşebileceğini belirterek, bu konuda önlem alınmasını istedi.

-“Bu fiyatlar üreticiyi bahçeden uzaklaştırır” -

Durum bu şekilde giderse üreticilerin köylerini terk etmeye başlayacağını, insanların bahçelerden uzaklaşacağını ve dolayısıyla üründe verim, kalite ve rekoltenin düşmeye başlayacağını belirten Sarıkahraman, bu duruma önlem alınması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

-“Neden gübremizi kendimiz üretmiyoruz?” -

“Gübre fiyatlarının 2,5 kat artması inanılır gibi değil. Akıl almayacak bir olay. Bütün bunların altında siz her şeyi dışa bağımlı olarak yaparsanız, işte bu artışın altında asıl bu yatıyor. Neden gübreyi biz kendimiz üretemiyoruz. Neden biz her türlü üretimden elimizi sürekli çekiyoruz. Bunların hepsi kafamızda soru işareti. Tarım olmazsa bir ülkede kalkınma çok zor olur.”   

-“Üreticiyi zor günler bekliyor” -

Gübre fiyatlarındaki bu artışın verim ve kaliteyi, dolayısıyla rekolteyi olumsuz etkileyeceğini belirten Sarıkahraman, “Gübrede, mazotta maliyetlerin bu şekilde artması elbette fındıkta rekoltenin, verim ve kalitenin düşmesine sebep olacak. Yarın işçilik maliyetleri de yükselecek, nakliye maliyetleri yükselecek. Bu sırasıyla zincirin diğer halkalarını takip ediyor. Bugün tarım marketimizde sattığımız ürünü sattığımız fiyatla rafa tekrar koyamıyoruz. Günü birlik, 2 güne bir fiyat etiketleri değişir mi? Bu böyle olursa üretici bahçesinin bakımını nasıl yapacak? Yarın bizi daha zor günler bekliyor diye düşünüyorum.” dedi.

-“Böyle giderse üretici bahçesine küser, köyünü terk eder” -

Fındık fiyatının serbest piyasada geçen yılın seviyelerinde seyrettiğini, alan bazlı gelir desteğinin 5-6 yıldır 170 TL’de çakıldığını vurgulayarak bu şekilde devam ederse üreticinin bahçelere küseceğini işaret eden Sarıkahraman şöyle devam etti:

“Köylü bu gidişle köyünü terk eder. Köylü bu gidişle ürüne bakmaktan vazgeçer, üretimi yavaşlatır, üretemez. Çünkü biz fındığı 23, 24, 24.5 TL’ye satıyoruz. Bu geçen yılın fiyatı bile değil. Geçen yıl biz 26 TL’ye fındık sattık. 5-6 yıldır 170 TL alan bazlı gelir desteği bir bantta çakıldı kaldı. Her türlü maliyetler yükselirken biz ülkenin gelirinin yüzde 1’lik bir dilimini üreticiye destek olsun der anayasamız. Ama biz o yüzde 1’in yüzde 2’sini dahi alamıyoruz. Bu derecede hoşumuza gitmeyen gelişmeler oluyor. Elbette bayrağımızın her yerde dalgalanmasını istiyoruz. Elbette ülkemizin milli ve manevi tüm değerleri bizim için üst seviyede. Ama üretemezsek 85 milyon insana, resmi ya da gayri resmi ülkemizde barınan mülteciye, ülkemize gelen milyonlarca turistimize, fakirimize-fukaramıza nasıl bakarız.

-“Bakanlık üreticiye sahip çıksın” -

Üretim çok kıymetli ve önemli. Bu yüzden gübre fiyatlarının bu çıkışı ve maliyetlerin artışı, alan bazlı gelir desteğe ve birim alanda verilen destekler çok az. Hem bunun iyileşmesini hem de gübre fiyatlarının bir an önce rölantiye gelmesini bekliyoruz. Çünkü tarım vazgeçilmezimiz, geleceğimiz. Fındık vazgeçilmezimiz diyorsak, vazgeçilmez tarıma Tarım Bakanlığı’nın hükümetimizin biraz daha dört gözle bakması gerekir.”  

 

 Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 484 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Bahçesine, küsen, köyü, terk, eder…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler