HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
10 Kasım 2021 Çarşamba Saat: 08:30

Ünye’deki trafik başka yerde yok!

Ünye’nin şehir içi trafiğinin başka bir yerde görülmesinin imkansız olduğuna işaret eden Şoförler Odası Başkanı Bekir Şimşek, bu sorunun çözümünün çok kolay olmadığını söyledi.
Ünye’deki trafik başka yerde yok!

Sahil yoluna, Akkuş-Niksar Caddesine açılan yüzlerce yol ağzı olduğunu belirten Başkan Bekir Şimşek, “Bu yüzlerce yol ağzı, yüzlerce tehlike demek. Hadi çık bakalım bu işin içinden…” dedi.

Başkan Şimşek, isteyen aracın istediği yerde park etmesi, isteyen kişinin istediği yerde dolmuşa inip binmesi gibi bir keyfiyeti trafiğin asla kaldırmasının mümkün olmadığına dikkat çekerek, “Bu işten herkes sorumlu…” ifadelerinde bulundu. 

Ünye’deki şehir içi trafikten herkesin dertli olduğunu, ancak Şoförler Odası olarak kendilerinin çok daha dertli olduğunu belirten Oda Başkanı Bekir Şimşek, “Ünye’nin kendine has bir trafiği var.  Bu hiçbir ilçede olmayan bir sistem.” diyerek, yaşanan sıkıntının önemine dikkat çekti.

Başkan Bekir Şimşek konuyla ilgili olarak gazetemiz yaptığı açıklamasında şunları söyledi;

Ana yollara açılan yüzlerce yol ağzı tehlike saçıyor

“Bizim şehrimizde yaşanan trafik sorunu bugün ortaya çıkan yeni bir sorun değil, geçmişten günümüze artarak devam etti geldi. Bu da altyapı eksikliğinden kaynaklanıyor.

Şöyle bir bakalım, Ünye Devlet Sahil Yolu’nda Motel Gölevi’ye kadar olan deniz tarafındaki kıyıda 67 yerde sahil yoluna giriş çıkış yapılan yol ağzı var. Motel Gölevi karşı kıyıdan UNİPORT AVM’ye gelirken de 93 yerde giriş-çıkış var. Yani bu 5-6 kilometrelik mesafede 160 giriş-çıkış yapılan yol ağzı var. 

Devam edelim, UNİPORT AVM’den Sanayi Sitesi girişine kadar sağ tarafta 40 tane giriş çıkış var. Dönüşte de 26 tane var. Yani Sanayi sitesi girişine kadar sağlı sollu toplam 66 giriş-çıkış yapılan yol ağzı var. Ayrıca UNİPORT AVM’den Otogara kadar ise 40 yerde giriş-çıkış var. Otogardan dönüşte ise 3 tane var. Ana yollara bu şekilde yüzlerce giriş çıkış demek, bir o kadar tehlike demek. Ama ne yapıyoruz, alışmışız, bu kadar tehlike girdabında araç kullanıyoruz. Yayalar da ha keza, bu tehlikelerin arasında yürümek zorunda kalıyor.

Çözüm yolların bölünmesi

Bu durumda yapılacak tek şey var, ana yolların bölünmesi. Eski Hastane ile Hasan Bey Otel arasında hiçbir problem yok, yol rahatlıkla geliş-gidişli ikiye bölünebilir. Aynı şekilde UNİPORT AVM ile Otogar arasında da yol bölünürse hiçbir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Buralar acilen bölünmeli. Geri kalan bölümlerdeki yol ağızlarından da isteyen istediği yerden giriş çıkış yapamamalı, düzen verilmeli.

Terme’de adamlar yolu bölmüş, sorun var mı? Yok. Fatsa’nın Meydanından çıktıktan sonra Ünye’ye dönmek istediğinizde Aybastı sapağına kadar gidecek, geriye öyle döneceksiniz. Bizim ise ana yol üzerinde U dönüşü yaptığımız yüzlerce yer var. Bu trafik çalışı mı daha? Yolların bölünmesi lazım, bu olmazsa olmaz bir durum.

İsteyenin istediği yerde park hakkı nerde var?

Şehirde park rahatlığı var. Vatandaş caddenin iki yanına araç park ediyor. Ortada tek şerit yol kalıyor. Trafik felç, kimin umurunda? Diğer taraftan şehir merkezi dışında Fevzi Çakmak Mahallesindeki Fevzi Çakmak Caddesi ile Atatürk Mahallesi’ndeki Çambaşı Caddesi’ne bakalım. Bu caddelerde iki taraflı araç parkları oluyor. Bu şekilde araç parkları olunca karşıdan gelen araç iki aracın arasında kendine bir aralık buluyor. Oraya giriyor, araca yol veriyor. Sonra kendisi devam ediyor. Burada bunların giderilmesi için de yol bölünürse trafik rahatlıkla akar.

Çok istirham ediyorum, Ünyeli hemşerilerimiz dar caddelere iki taraflı park yapmasınlar. Yangın çıkıyor itfaiye, araç sahiplerini bulup arabayı çektirip yangına yetişmeye çalışıyor. Ambulans hasta almaya giremiyor. Mümkün olduğu kadar tek taraflı park yapılsın. Ünye’de 17 bin kayıtlı araç var. Birde 3-4 bin misafir ve yabancı plakalı araç oluyor, günde 20-25 bin araç Ünye trafiğinde geziyor. Bu hareketin önü yanlış parklarla tıkandı mı trafik felç demektir.

Tır parkı yok, tırlar şehirde park ediliyor

Tır parkımız yok. Bir tırın deposunda 5-6 bin TL’lik mazot oluyor. Arkadaşlara neden tırları, kamyonları mahalle içlerine bırakıyorsunuz dediğimizde bırakacak yerimiz yok. Bir yere bıraksak mazotumuzu çalıyorlar diyorlar. Böyle olunca da acil bir şey olsa, yangın çıksa itfaiyenin mahalle içine girme şansı yok.

Market ruhsatı verilirken otopark şartı olmalı

Marketlerin önünde bir tane araç çekecek otopark yok. Birde markete tır ile mal getiriyorlar. Tır boşaltılana kadar her taraf felç oluyor. Marketlere karşı değiliz, açılsın ama bunu önlemek için en azından 10-15 otomobillik veya 1 tırlık yer ayırılması gerekiyor. Marketlere ruhsa verilirken otoparkları şart koşarlarsa trafik biraz rahatlar.

Dolmuşlar duraklarını kullanamıyor

Dolmuş duraklarında büyük sıkıntılar yaşanıyor. Örneğin, Yeşil Hattın Çınarsuyu’ndan Sanayi Sitesine kadar 31 yerde durağı var.  Bu duraklar ya biçimsiz bırakılmış ya işaretlenmemiş, neresi olduğu belli değil. Durak yerleri tam belli olmadığından araç park ediliyor. Böyle olunca ne oluyor? Dolmuşumuz indir-bindir için duruyor yolu tıkıyor. Ayrıca durak olan yerlerde de sivil araçlar park ediyor. Bu yüzden de dolmuş durak dışı indir-bindir yapıyor, trafik sıkışıyor.

İnsanlar istediği yerde inip biniyor, bu çok sıkıntı

Ünyeli hemşerilerimizin de durak harici inme binme yapmamalarını istiyoruz. Her durak arasında 300 metre var. Arkadaşlara durak harici neden duruyorsunuz dediğimde, ‘Başkanım durmasak yolcu arkadan hakaret ediyor, sanki bizi dövecekler’ diyorlar. Böyle bir uyumsuzluk var. Bu uyumsuzluğun giderilmesi için Büyükşehir net bir şekilde durakları belli etmeli. Altınordu’da var. Orada kimse durak harici indir bindir yapmıyor. Duraktan inidir-bindir yapmak bizim için de iyi olur. 150 yerde fren yapacağımıza 30 yerde fren yapacağız. Bu esnaf olarak da bizim kazancımıza yansır.

Durakların boyu ile dolmuşun boyu aynı, sıkıntı oluyor

Birde Büyükşehir Belediyesi durakları yaparken sanki tam arabanın boyuna göre yapıyor. Oraya dolmuşun girmesi için dolmuşun birkaç manevra yapması gerekiyor. Halbuki durak boyunun araçların rahatlıkla girip, rahatlıkla çıkacağı yükseklikte olması lazım. Buraların yeniden kullanılabilir şekilde yapılması gerekiyor.”

Çözüm için çalışma yapılıyor

Dediğim gibi Ünye’nin şehir içi trafiği kendine has, eşi benzeri yok. Ama bu böyle gitmez. Eğer çözüm üretilmezse birkaç seneye  bu şehrin trafiği içinden çıkılmaz hal alır. Buna Ordu Büyükşehir Belediyemizin el atması lazım. Şu anda Büyükşehir UKOME bir çalışma yapılıyor, bilgimiz var. Ancak çok uzatmamak lazım. Ayrıca  biz de Oda olarak Ünye Belediyemizde de Başkan Yardımcımız Orhan Gürel ile birlikte güzel bir çalışma yapıyoruz. Konuyu belirli bir noktaya getirdik. Çözüm için gayret gösteriyoruz.”

Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE

Bu haber toplam 565 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye’deki, trafik, başka, yerde, yok!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler