HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
12 Kasım 2021 Cuma Saat: 16:53

Yunus Emre Anma etkinlikleri başladı

Yunus Emre’nin vefatının 700’ncü yıl dönümü münasebetiyle Ünye’deki Yunus Emre Türbesi’nde Anma programının açılışı gerçekleştirildi.
Yunus Emre Anma etkinlikleri başladı

Yunus Emre ve Türkçe Yılı kapsamında düzenlenen açılış ve anma programı etkinlikleri 12 Kasım Cuma, Cumartesi ve Pazar günü 3 gün sürecek.

Etkinlikler 27 Kasım’da açılacak ve bir hafta sürecek Yunus Emre Kitap Fuarı, yazar söyleşi ve imza günleri, konferanslar ve öğrenciler tarafından sunulacak gösterilerle sona erecek.

Yunus Emre’nin vefatının 700’ncü yıl dönümü münasebetiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2021 yılının Yunus Emre ve Türkçe Yılı ilan edilmesi, yine UNESCO tarafından 2021 yılının Yunus Emre Anma Yılı olarak belirlenmesi kapsamında Ünye’de bir dizi etkinlikler gerçekleştiriliyor.

12 Kasım Cuma, Cumartesi ve Pazar günü 3 gün sürecek etkinlikler Yunus Emre’nin Türbesinin bulunduğu Şeyh Yunus Tepesindeki Külliyede açılış programı ile başladı.

Programa Ordu Valisi Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Ordu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gürol Özcüre, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

Program ilk olarak Gönül Dostları Grubunun sergilediği ve Yunus Emre dizelerinden oluşan tasavvuf müziği sunumu ile başladı. Sunum dinleyenler tarafından beğeni ve ilgiyle dinlendi.

Tasavvuf müziğinin ardından Kuran-ı Kerim tilaveti okundu ve ardından Yunus Emre İlköğretim Okulu öğrencilerinin Yunus Emre dizelerini seslendirdikleri sunum ile devam etti.

“Karadeniz’de Yunus’un İzi; Ünye” temalı etkinlikler açılış programı sonrası protokol konuşmaları ile sürdü.

Argan; “Yunus’un öğretileri dünyaya yayılıyor”

Yunus Emre’nin “Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz” dizleri ile sözlerine başlayan Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, “Yunus’un bu sözü gönüllere taht kurdu. Bu sevgi tohumu ülkemizden tüm dünyaya yayıldı. Artık tüm dünyada Yunus’un sevgi seli yükseliyor. O’na bazı yerlerde Yunus Emre, bazı yerlerde Taptuk Emre, bazı yerlerde Yunus Dede, bazen Yunus Baba, bazen de Biçare Yunus diyorlar. Biz ise Ünye’de Şeyh Yunus diyoruz” dedi.

Yunus Emre Üniversitesi için elimizden geleni yapıyoruz

Ordu Üniversitesi’nin isminin Yunus Emre Üniversitesi olarak değiştirilmesi için girişimlerde bulunduklarını belirten Argan, “Bir hedefimiz kaldı. Bir Yunus Emre Üniversitesi ’de kurarsak bizim elimizden kimse tutamaz. O zaman Konya’da Mevlana nasıl anılıyorsa, Ordu’da da Yunus Emre bu denli değerde anılmaya hak etmiş demektir. Bu konuda biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. İnanıyorum ki devletimiz ve devlet büyüklerimizde bu konuda bize yardımcı olacaklardır.” dedi. 

Toparlak, “Türkçe’nin kökleşmesinde Yunus Emre’nin rolü büyüktür”

Anadolu’da Türkçenin kökleşmesinde önemli bir rolü olduğunu belirten İl Kültür ve Turizm Müdür Uğur Toparlak, “Anadolu’da Türkçe şiirin öncüsü tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre, Türkçe’nin edebiyat ve medeniyet dili haline gelmesine ve Türk kültürünün Anadolu’da kökleşmesine öncülük etmiştir. Milletimizin “Bizim Yunus” olarak bağrına bastığı Yunus Emre, şiirleriyle sevginin, hoşgörünün, kardeşliğin, dostluğun, birliğin, barışın ve esenliğin sözcüsü olmuştur” diye konuştu.

Tavlı, “Sevgi eksikliği günümüzde tüm sorunların kaynağıdır”

Günümüz dünyasında sevginin en önemli bağlayıcı unsur olduğunu dile getiren Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ise yaptığı konuşmada, “Yaşadığımız zaman diliminde belki de en çok ihtiyacımız olan şey manevi iklim ortamını yeniden oluşması ve sürdürülebilmesidir. Günümüz dünyası adeta bir tüketim rüzgârı içinde savrulup durmaktadır. En çok da manevi değerlerimiz ve bizleri insan yapan olgularımızın tükendiği bir dönemi ne yazık ki yaşıyoruz. Bizler ilk doğduğumuz andan itibaren kulağımıza ezan sesi ile fısıldanan ismimizle Yüce Yaradanın kulları olarak bu gelip geçici dünyada birer sınavdan geçiyoruz. Hayat denen bu sınavda biz insanoğlunun âdemi beşeriyet âleminde belki de en önemli özelliği iman, düşünce, idrak ve sevgi dörtlüsüdür.

Ünye’de ebedi âleme göçtüğüne inandığımız ve Allah sevgini yaşadığı sürece ruh âleminin merkezine koyan Şeyh Yunus Emre’de az önce sözünü ettiğim bu dört özelliği en iyi şekilde özümseyen ve insanlara aşılamaya çalışan bir gönül elçisidir. Tüm bu özelliklerden belki de en önemlisi sevgidir. Allah sevgisi ise sevgilerin en yücesidir. Çünkü Yaradanı seven, onun ‘Ol’ dediği her varlığı da aynı şekilde sever. bugün dünyada en önemli eksik ise gerçekten sevgidir. İnsanı sevmediğimiz için savaşlar çıkıyor. Doğayı sevmediğimiz için dünyamız her geçen gün daha da kirleniyor. Bu örnekler çoğaltılabilir. Özünde sevgi olmayan her şey görüyoruz ki zamanla özelliğini yitiriyor ve yok olmaya doğru gidiyor.

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2021 yılının “Yunus Emre ve Türkçe Yılı”, UNESCO tarafından da yine 2021 yılının “Yunus Emre Yılı” ilan edilmesi ile birlikte bu değerli tasavvuf düşünürümüzün aşılamaya çalıştığı anlayışa, kendi yaşadığı dönemden günümüze doğru bir zaman yolculuğu imkânı doğurmuştur. 2021 yılının Yunus Emre yılı ilan edilmesi ile birlikte bizler de yerel yönetimler olarak kabrinin Ünye’de bulunduğuna inandığımız Ünye’mizin Şeyh Yunus Emre ile birlikte anılması ve bu çerçevede tüm Türkiye’ye ve dünyaya tanıtılmasını amaçlıyoruz. Yaşamı boyunca insanların birbirini sevmesi, hoşgörü ve dayanışmayı ön planda tutan, Allah (c.c) sevgisinin en yüce sevgi olduğunu ve insanın fıtratında ki iyilik duygusunun Allah (c.c) sevgisinden kaynaklandığını vurgulayan Yunus Emre’nin duygu dünyasının tüm insanlığa bir rehber olmasını gönülden dilediğimi ifade etmek istiyorum. Bu vesile ile Ünye’mizin Şeyh Yunus Emre ile birlikte bir bütün olarak anılmasında emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlar ile temsilcilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, “Yunus Emre tek kelime ile sevgidir”

Yunus Emre’nin tek kelime ile ifade edilecek olursa “Sevgi” olduğunu dile getiren Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Şu anda da buhranlar ve krizler içerisinde olan dünyanın ihtiyacı olan şey de bu sevgidir. Yunus Emre’yi sadece anlamak yetmez. O’nu içselleştirerek ruhumuzun değişmez bir parçası haline getirmeliyiz. Bu bakımdan Yunus Emre konusu Ünye’de Türkiye’nin diğer yerlerinde olduğu gibi bir aşkla takip edilen vazgeçilmez bir unsurdur” diye konuştu.

 Sonel, “Yunus Emre’yi iyi anlamak lazım”

Yunus Emre’nin öğretilerini iyi bir şekilde anlamak lazım diyen Ordu Valisi Tuncay Sonel ise yaptığı konuşmada, “Yunus Emre’nin sözlerini doğru bir şekilde anlamak ve özümsemek gerekir. Her bir dizesi için sayfalarca metin yazılabilir. Yunus Emre bizlere gönüller yapın diyor. Peygamberimize ve Allah’a sevgiyi anlatıyor. Tasavvufu ve Türkçeyi kullanmayı anlatıyor. Bu öğretiler bu şekilde devam eder gider. Önemli olan bunları anlayarak hayatımıza uygulayabilmektir” dedi.

Konuşmaların ardından Ordu Üniversitesi’ne, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e ve Ordu Valisi Tuncay Sonel’e plaket takdim edildi.

Yunus Emre Türbesi’ndeki açılış programda Ünye Müftüsü Hüseyin Okuş tarafından dua yaptırıldı.

Şeyh Yunus Emre Türbe ve Külliyesinde başlayan program Ordu İl Müftüsü Dr. İsmail Çiçek tarafından kıldırılan Cuma Namazıyla devam etti. İl Müftüsü Dr. İsmail Çiçek, okuduğu hutbede Yunus Emre’nin öğüt, öğretilerine dikkat çeken hutbe okudu.

Yunus emre Külliyesindeki program katılan ziyaretçilere yemek ikramı ile sona erdi.

Karadeniz’de Yunus’un İzi; Ünye temalı sempozyumlar başladı

Yunus Emre Türbesi’nde gerçekleşen programın ardından Yunus Emre vefatının 700. Yılı etkinliği Ünye Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen sempozyumla devam etti.

Oturum Başkanlığı’nı Ordu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İlhan Ekinci’nin yaptığı sempozyumun birinci oturumunda,  Ordu Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Sadullah Gülten Evliya Kültürü Bağlamında Ünye’deki Yunus Emre Makamı’na dair sunum yaptı. 

Sempozyumda sırasıyla 19 Mayıs Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Harun Yıldız, Yunus Emre’nin yaşadığı dönemde Anadolu konulu konuşma yaparak sempozyuma katılanların sorularını cevapladı.

Sakarya Üniversitesi  Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Haşim Şahin ise Yunus Emre’nin İrfani Silsilesinin Merjinal Suf’isi: Burak baba konulu sunumda bulundu.

Sempozyumun ikinci oturumunda; Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gıyasettin Aytaş, Yunus’a Günümüzden bakmak konulu sunum yaptı

Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Erdoğan Boz, Yunus Emre Divanında Öğüt’ün Anatomisi içerikli sunumda bulundu.

Yazar Mustafa Özçelik ise, Hangi Yunus Bizim Yunus konulu sunum yaparken, sempozyumun ilk günü, Kahramanmaraş Sütçü İmam
Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Kırıkk Yunus Emre Divanında ‘Aşk’ sözcüğü üzerine sunumu ile sona erdi.

Sempozyumlara 13 kasım Cumartesi günü düzenlenecek iki oturumla devam edilecek.

13 Kasım Pazar günü ise, Ünye Yunus Emre Off-Road Kulübü tarafından Uluslararası Off-Road yarışması gerçekleştirilecek.

  

Ünye KENT Haber

 

 

Bu haber toplam 288 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Yunus, Emre, Anma, etkinlikleri, başladı

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler