HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
25 Kasım 2021 Perşembe Saat: 08:30

Fırıncılar Buna Dayanamaz, Kapatır…

Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ünye Gürcüoğlu Fırını Sahibi Murat Yüksel, un ve maya fiyatlarında yaşanan zamlar yüzünden fırıncıların artık dayanamaz duruma geldiğine işaret etti.
Fırıncılar Buna Dayanamaz, Kapatır…

36 yıllık meslek hayatında ilk defa böyle bir piyasa ile karşılaştığını belirten Murat Yüksel, “4 Kasım’da ekmeğe zam yapıldı, geçen 20 gün içinde un ve maya fiyatlarına yüzde 80 tekrar zam geldi. Bu durumda ne yaparsın.” dedi.

Fırıncıların buna dayanamayacağını kapatmak zorunda kalacaklarına dikkat çeken Yüksel, “Ünye’deki fırıncı arkadaşlarımız elimdeki un bitsin, kapatırım, bu saatten sonra tarla satacak değilim, diyorlar.” ifadelerinde bulundu.

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamada bulunan Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Murat Yüksel, 2021 yılı Ocak ayında 115 TL, Kasım ayının başında 170-180 TL olan bir çuval un fiyatının 310 TL’ye, 55 TL olan maya fiyatının 140 TL’ye yükseldiğini belirterek, ekmeğe 4 Kasımda yapılan yüzde 13 zam sonrası 20 gün içinde un ve maya fiyatına gelen yüzde 80 zamla fırıncıların karamsar bir ortama düştüğünü söyledi.

36 yıldır böyle bir durum yaşamadım

Kendisinin 36 yıldır fırıncılık mesleğini yürüttüğünü ve ilk defa böyle bir piyasa ile karşılaştığını belirten Yüksel sözlerine şöyle devam etti; “Ekmeğe Ünye ilçemizde 4 Kasım tarihinde komisyonda kilogramı 8,75 TL olan ekmek fiyatını 10 TL olarak belirlemiştik. Yani yüzde 13’lük bir zam yapıldı. 4-5 Kasım tarihlerinde 1 çuval un 160, 170-180 TL bandında gidiyordu. Ancak şu anda 1 çuval un 310 TL, maya ise 55 TL’den 140 TL’ye yükseldi. Ayrıca unu ön ödemeyle tedarik edebiliyoruz.  Eğer önceden para yatırmadığınız taktirde ne zaman un gelir bilemezsiniz. 36 yıldır bu sektörün içindeyim ilk defa böyle bir piyasaya şahit oluyorum.

Niye böyle oldu, kimse bir şey bilmiyor…

Şuanda çalıştığınız un fabrikasını arıyorsunuz, siparişi geçiyorsunuz, şöyle diyorlar, ‘Araç nizamiyeden çıkarken fiyat neyse onu yazabiliriz’. 20 gün içerisinde bir çuval un 170-180 TL bandından 310 TL bandına yükseldi. Bu niye böyle oldu, sonu nereye varacak? Kimsenin bir şey bildiği yok, inanılmaz bir belirsizlik ve sıkıntı var. 2 hafta önce 100 çuval unu 18 bin TL’ye alırken şuanda 31 bin TL. Ben hiç üretim yapmadan 13 bin TL un farkı ödüyorum.

TMO piyasada yok

Bir hafta önce Erzurum, Erzincan, Yozgat’ta fırıncılar ekmek üretiminde yüzde 50 kısıtlamaya gitti. Bu bir ayaklanma değil. Fırıncı çaresiz, mecbur kalıyor bazı tedbirler almaya. 2 gün önce TMO yaklaşık 300 fabrikaya indirimli un verecek diye listeler gönderildi. Arayıp soruyoruz, böyle bir tahsisin yapılmadığını öğreniyoruz. Ne olacak, nereye gideceğiz bilemiyoruz... Piyasada şuanda büyük bir karamsarlık var. Bu işin sonu nereye varır, kimse bir şey bilmiyor.

İlk defa bu kadar karamsarım

Daha 20 gün önce ekmeğe zam yapıldı. Bugün yeni bir fiyata geçsen halkın gelir durumu belli. Kendim sattığım ekmekle un almaya kalksam kasamda yeterli param yok. 36 yıllık meslek hayatımda ilk defa bu kadar karamsar konuşuyorum. Önümüzü göremez durumdayız. Piyasada un sıkıntısı yok, un var. Ama yeterli parayı bulup un alamıyoruz. Çünkü sattığımız ekmekten aldığımız para, o ekmeklere harcadığımız unun parasını karşılamıyor. Eskiden fabrikalar unu gönderiyordu Biz unu işleyip, satıp parasını ödüyorduk. Şimdi ödemeyi yapıp fiyatı sabitlemeden mal göndermiyorlar. Bu noktada fırıncı nereye kadar dayanacak? Fırıncı sanayici değil ki. Fırıncı arabasını mı satacak, dairesini mi satacak ne olacak?

Unu biten fırıncı kapatmayı düşünüyor…

Bütün bu durum karşısında ekmek kaç gram olur, kaç TL olur hiç bilmiyorum. Çünkü ben devlete vergimi ödeyeceğim, çalışanıma maaşını ödeyeceğim, un alacağım, işimi döndüreceğim. Ünye’deki arkadaşlarımız artık elimdeki un bitsin, kapatırım bu saatten sonra tarla satacak değilim diyorlar. Şuanda konuşmakta zorlanmaya başladık, kelimeler tamamen boğazımıza düğümlendi. Beklentimiz keşke un 170-180 TL bandına gelse bizde bunları hiç konuşmasak. Türk halkı enerjisinin yüzde 44’ünü ekmekten alan bir halk. Pilavla da ekmek yiyen bir toplumuz. Bir ekmek vardı, o da yiyemezse ne olacak?. İnsan iki bardak çay içer bir tanesini kıssak olur da ekmeksiz düşünemiyorum.

Fiyatlar tutulamıyor

Türkiye’de en az zam ekmeğe yapıldı ki iki yılda ekmeğe gelen zam yüzde 25. Peki diğer ürünlere gelen zamlar. 2021 Ocak ayında un 115 TL, maya 55 TL. Bugün maya 140 TL, un 310 TL. Ekmek o zamanda 2 TL, şuanda 2 TL. Fırıncı ne yapsın. Fiyatlar tutulamıyor, aldı başını gitti, gitmeye de devam ediyor.

Yetkililerle sürekli temas halindeyiz. Ne yapabiliriz, sıkıntılar oluşmaması için kaos yaşanmaması için nasıl önlemler alabiliriz bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz. İnşallah sonumuz hayırlı olur.”

Ünye KENT Haber/Yücel Arslanteke

Bu haber toplam 579 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Fırıncılar, Buna, Dayanamaz, Kapatır…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler